به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پس از ان که دستورالعمل ارزی جدید از سوی دولت ابلاغ شد، پتروشیمی ها ملزم گردیدند ارز خود را با قیمت ۴۲۰۰ تومانی در سیستم نیما وارد کنند .البته پس از ان که از بسته جدید ارزی پرده برداری گردید، شرکت های پتروشیمی ابتدا ارز خود را با […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پس از ان که دستورالعمل ارزی جدید از سوی دولت ابلاغ شد، پتروشیمی ها ملزم گردیدند ارز خود را با قیمت ۴۲۰۰ تومانی در سیستم نیما وارد کنند .البته پس از ان که از بسته جدید ارزی پرده برداری گردید، شرکت های پتروشیمی ابتدا ارز خود را با قیمت ۸۰۸۰ تومانی وارد سیستم کردند که این قیمت به مرور زمان زمان کاهش یافت و به ۷۵۰۰ تومان هم رسید  .بر طبق تازه ترین اخبار، قیمت ارزی (دلار) که پتروشیمی ها بر طبق سیاست های ذکر شده باید در سیستم نیما وارد کنند، بین ۷۵۰۰ تا ۷۸۰۰ تومان هست.

بر این اساس در طول ۲۳۱ روز نخست سال کنونی یعنی از اول فروردین تا ۱۵ آبان ماه ماه در مجموع نزدیک به پنج میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات فرآورده ها پتروشیمی از سوی شرکت های پتروشیمی متناسب با سیاست های ارزی دولت روانه بازار داخلی شده هست. در این مدت و در قالب چهار بازه زمانی در مجموع چهار میلیارد و ۹۴۰ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات فرآورده ها پتروشیمی و پلیمری توسط شرکت های پتروشیمی روانه بازار داخلی شده هست.

مروری بر وضع عرضه ارز حاصل از صادرات پتروشیمی نشان می دهد که شرکت های پتروشیمی درحد فاصل اول تا ۲۱ فروردین ماه و پیش از مصوبه ۲۲ فروردین هیأت دولت بیشتر از ۳۳۳ میلیون یورو با سازگاری بانک مرکزی و به صرافی های مجاز عرضه کرده اند.

هم چنین درحدفاصل ۲۲ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت ماه بالغ بر ۲۴۴ میلیون یورو  با قیمت دولتی و با راه اندازی کامل سیستم نیما از ۱۶ اردیبهشت تا ۱۵ مردادماه حدود یک میلیارد و ۸۷۶ میلیون یورو و از ۱۶ مردادماه تا ۱۵ آبان ماه ماه بیشتر از دو میلیارد و ۴۸۵ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات فرآورده ها پتروشیمی را طبق سیاست جدید دولتی مبنی بر فروش در بازار ثانویه در بازار داخلی عرضه کرده اند.

آخرین آماری که از سوی شرکت های پتروشیمی در این حوزه عرضه گردید، بیانگر از آن بود که این شرکت ها در طول ۲۰۹ روز نخست سال کنونی، ۷۴ درصد از کل ارز حاصل از صادرات را در بازار داخلی عرضه کرده و مابقی که معادل ۲۶ درصد شده صرف خرید کاتالیست، مواد شیمیایی، بازپرداخت وام و فاینانس های بیگانه، تامین امکانات و قطعات یدکی گردید. ۴ ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بازار ثانویه عرضه شده که قسمت پتروشیمی ها در عرضه ارز در بازار ثانویه با ۲.۳ میلیارد دلار به حدود ۵۳ درصد دست یافته بود .

انتهای پیام