به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز ۲۱ ماه حبس یک کشیش آمریکایی در ترکیه با اتهامات تروریستی باعث وخامت ارتباطات آمریکا و ترکیه به عنوان دو متحد عضو ناتو شده هست. سخنگوی رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ترکیه می گوید سخنان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ اثباتی بر این […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز ۲۱ ماه حبس یک کشیش آمریکایی در ترکیه با اتهامات تروریستی باعث وخامت ارتباطات آمریکا و ترکیه به عنوان دو متحد عضو ناتو شده هست.

سخنگوی رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ترکیه می گوید سخنان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ اثباتی بر این هست که ایالات متحده اقتصاد ترکیه را هدف گرفته هست و به ارزش های بنیادین و ارزش های ائتلاف ناتو ارزش نمی دهد.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در عکس العمل به سخنان جان بولتون اظهار کرد: سخنان او تایید می نماید که دولت ترامپ یک متحد عضو ناتو را در قسمتی از یک جنگ اقتصادی هدف هجوم قرار داده هست. دولت ترامپ ثابت نموده هست که می خواهد از تجارت، تعرفه ها و تحریم ها برای شروع یک جنگ تجاری جهانی استفاده نماید.

کالین تاکید کرد: ترکیه تمایلی ندارد جنگ اقتصادی با هیچ طرفی راه بیندازد. علاوه بر این نمی شود انتظار داشت که ترکیه مقابل هجوم هایی بر علیه اقتصاد و سامانه قضایی اش ساکت باشد. ترکیه با مابقی کشورهای جهان بر علیه تدابیر محدودکننده و تبیهی مشارکت خواهد کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در خلال عزیمت به اسرائیل نسبت به پایبندی ۱۵ میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری در ترکیه از سوی امیر قطر ابراز تردید کرد به دنبال سخنان بولتون ارزش لیر نسبت به دلار بشدت سقوط داشت.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از واشنگتن خواست تا به استقلال قضایی ترکیه احترام بگذارد. او اظهار کرد: قانون و مقررات در ترکیه جاری هست و پرونده کشیش اندرو برانسون یک مساله حقوقی هست. از نظر ما قابل قبول نیست که ایالات متحده در این روند حقوقی دخالت کنند و درخواست های مشخصی داشته باشد.

به گفته این سخنگو، دولت آمریکا سخنان و درخواست های خودسرانه ای در پرونده برانسون داشته هست.

بولتون علاوه بر این بیان کرد ترکیه با عدم آزاد کردن برانسون مرتکب اشتباه بزرگی می شود. او مدعی گردید که ترکیه توان دارد سریعا این بحران را انتهاء دهد و این از طریق با آزاد کردن کشیش آمریکایی پژوهشگر می شود.

انتهای پیام