به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با انتشار خبر برگشت امام خمینی که قرار هست فردا پس از ۱۵ سال به ایران بازگردند، هزاران نفر از مردم از نقاط متفاوت کشور خود را به تهران رسانده اند تا از رهبر معظم انقلاب اسلامی استقبال کنند. از طرف کمیته برپایی مراسم استقبال از امام هم […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با انتشار خبر برگشت امام خمینی که قرار هست فردا پس از ۱۵ سال به ایران بازگردند، هزاران نفر از مردم از نقاط متفاوت کشور خود را به تهران رسانده اند تا از رهبر معظم انقلاب اسلامی استقبال کنند. از طرف کمیته برپایی مراسم استقبال از امام هم اطلاعیه ای انتشار یافت که در این بیانیه تفضیل مقررات و ضابطه های استقبال تعریف شده بود. در حالی که صدها هزار نفر از مردم در خیابان ها حاضر هستند فرماندار نظامی تهران اعلام نمود که اجتماعات مردم به مدت سه روز بمناسبت برگشت آیت الله خمینی آزاد هست.

امام خمینی در نوفل لوشاتو با تاکید بر اینکه چون این عزیمت پرخطر هست پس زنان نباید در آن حضور دارا باشند به نزدیکان خود فرمودند: من بیعت خود را از شما برمی دارم.

علاوه بر این دولت اعلام نمود: فردا بمناسبت فرود آمدن هواپیمای آیت الله خمینی، فرودگاه مهرآباد از اول صبح تا ساعت ۱۱ صبح به روی سایر هواپیماها بسته هست.

از طرف دیگر دولت برای ترساندن مردم و ایجاد وحشت با انجام رژه نظامیان در تهران و ترویج شایعه کودتا توسط ارتش دست به کید دیگری برای انحراف مبارزات مردم ایران زده هست. شهر تهران حالت صد در صد جنگی به خود گرفته هست. با به راه افتادن تانک ها و خودروهای نظامی در خیابان ها و پرواز هلیکوپترها بالای شهر، نمایش قدرت برای ارعاب مردم انجام می گردد. امروز در تظاهرات خیابانی چندین نفر مجروح و تعدادی شهید گردیدند. در همین زمینه رادیو کلن اطلاع داد: یگان های قدرتمند نظامی به تهران جابه جا گردیدند. تانک ها و زره پوش ها در حالی که عبارت “زنده باد شاه” تانک ها و زره پوش ها در حالی که عبارت “زنده باد شاه” بر روی آنان نقش بسته بود در خیابان های با اهمیت تهران به راه افتادند.

شاپور بختیار در اظهار کرد وگو با رادیو بی. سی اخطار داد که با هرگونه تلاش درجهت ایجاد دولتی دیگر شدیداً مبارزه خواهد کرد. نخست وزیر علاوه بر این اظهار کرد: دولت توان ندارد تحمل کند که صدها هزار جوان بیکار و سرگردان روزانه آشوب و اغتشاش در مدرسه ها و دانشگاه ها به تحریک بیگانگان به راه بیاندازند.

ارتشبد قره باغی ریاست ستاد ارتش هم اعلام نمود: ارتش قصد دارد به قانون احترام گذاشته گردد.

اگر می خواهید چیزی را عوض کنید ابتدا باید قانون را تغییر دهید وگرنه ارتش مداخله می کند. از سویی دولت بختیار اعلام نمود: کلیه روزنامه ها و مجلاتی که پیش از دهم مرداد سال ۱۳۳۴ منتشر گردیده هست و پس از آن انتشار آن دچار وقفه شده، توان دارند بر طبق شرایط قانون مطبوعات تقاضای تجدید انتشار کنند.

از طرف دیگر جبهه ملی در خبرنامه خود شاپور بختیار را مورد هجوم قرار داد و درج کرد: بختیار با تقدیم لوایح انحلال ساواک و تعقیب و مجازات خطاکاران اهتمام می کند که بر روی جنایت های صورت گرفته پرده بگذارد و مردم را سرگرم و اغفال کند.

انتهای پیام

مراجع:

آرشیو روزنامه اطلاعات

آرشیو روزنامه کیهان

آرشیو روزنامه آیندگان

کتاب انقلاب و پیروزی؛ کارنامه و خاطرات سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ اکبر هاشمی رفسنجانی به اهتمام عباس بشیری، دفتر نشر معارف انقلاب

جلد دوم کتاب روزشمار تاریخ ایران از مشروطیت تا انقلاب اسلامی جمع آوری باقر عاقلی، نشر گفتار