به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، شرکت کنندگان این دوره نمایشگاه ایران درج کرد از اینکه وادار شده اند تحت تاثیر شرایط اقتصادی، نرخ فرآورده ها خود را افزایش دهند، احساس خوشایندی ندارند و بعضی از آنان وضع فروش را نسبت به دوره های گذشته ضعیف تر می دانند. بیشتر غرفه دارهای ششمین نمایشگاه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، شرکت کنندگان این دوره نمایشگاه ایران درج کرد از اینکه وادار شده اند تحت تاثیر شرایط اقتصادی، نرخ فرآورده ها خود را افزایش دهند، احساس خوشایندی ندارند و بعضی از آنان وضع فروش را نسبت به دوره های گذشته ضعیف تر می دانند.

بیشتر غرفه دارهای ششمین نمایشگاه ایران درج کرد فروشنده هایی می باشند که برای نخستین بار در این رخداد حضور پیدا نموده اند اما با توجه به اطلاعاتی که از حسابداری شرکت هایی که در آن کار می کنند، گرفته اند، اظهار می کنند سال کنونی نسبت به سال های گذشته فروش رضایت قسمتی نداشته اند و هنوز زیادی از آنان هزینه ای که برای کرایه غرفه پرداخت نموده اند، جبران نکرده اند چه برسد به اینکه فایده ای دارا باشند.

کرایه غرفه های این نمایشگاه بنا به متراژ آن متغیر هست، برای مثال هزینه یک غرفه ۱۲ متری سه میلیون تومان و هزینه غرفه هایی با متراژهای بالاتر ۱۰ میلیون تومان هست و حاضران این نمایشگاه امید دارند هزینه ای را که برای غرفه ها پرداخت نموده اند، با فروش روزهای ما بقی این رخداد جبران کنند.

بعضی از این غرفه دارها بیان می کنند: دفتر ۸۰ برگی که در نمایشگاه سال گذشته با نرخ ۲۵۰۰ تومان ارائه می کردند، مجبورند به سبب افزایش نرخ کاغذ با دو برابر نرخ یعنی ۴۵۰۰ تومان ارائه کنند. زیرا سال گذشته کاغذ را بندی ۷۰ هزار تومان می خریدند اما سال کنونی بین ۱۵۵ تا ۱۸۸ هزار تومان خریداری کرده اند.

سعید حسینی- مدیرعامل مجمع درج کرد افزار ایرانی اسلامی-  نیز در مورد مسئله گران شدن ارز و وضع تولیدکنندگان این حوزه اظهار کرده بود: «متاسفانه بخش زیادی از مواد اولیه تولیدات داخلی مثل کاغذ، وارداتی هست و با افزایش چند تساوی نرخ ها برای ما این نگرانی ایجاد شده هست که بازار در آینده چه وضعیتی خواهد داشت اما تولیدکنندگان نفع خود را نزدیک به صفر کرده اند تا رشد نرخ به بیشتر از ۱۰۰ درصد نرسد. اینکه ما فکر کنیم بالارفتن نرخ ارز لزوما به نفع تولیدکننده باشد، این گونه نیست.»

»با این وجود تنوع فرآورده ها این دوره از نمایشگاه درج کرد افزار بالا هست و تقریبا همه ی تولید کنندگان این حوزه سلیقه های متفاوت مردم را برای تولید فرآورده ها شان از طرح هایی با تصویر شهدا و قهرمانان ملی روی دفتر و کیف و لوازم تحریر گرفته تا شخصیت های کارتونی و معرفی جاذبه های گردشگری ایران مورد توجه قرار داده اند.    بر طبق سخنان محمدجعفر کبریایی- قائم مقام اجرایی ششمین نمایشگاه «ایران نوشت» در این نمایشگاه ۱۰۰۰ محصول جدید به مخاطب های ارائه و در این آثار کوشش شده هست تا کاراکترها و شخصیت های ایرانی معرفی گردند.

تنوع فرآورده ها باعث شده تا این نمایشگاه مخاطب های خودش را تا حدی پیدا نماید و کودکان و نوجوانان، خانواده هایشان را برای خرید از آن ترغیب کنند. بعضی از این خانواده ها اکنون حدود سه سالی می گردد که لوازم تحریر فرزندانشان را از چنین نمایشگاهی خریداری و تهیه می کنند. اگر چه زیادی از خانواده ها یکی از با اهمیت ترین و موثرترین عامل جذب فرزندانشان به این نمایشگاه را برنامه تلویزیونی و حضور خاله های برنامه کودک در نمایشگاه ایران درج کرد می دانند.

یکی از مراجعه کننده های این نمایشگاه به ایسنا، می گوید: نرخ های نمایشگاه نسبت به مغازه ها اندکی پایین تر هست اما من هر سال به اصرار پسرم و به سبب پخش زنده برنامه های کودک و نواجوان با حضور خاله های تلویزیونی به ایران درج کرد مراجعه می کنم. پسر من به هر چه که خاله های این برنامه ها بیان می کنند، گوش می کند و تاکید دارد قطعا کالای ایرانی بخرد. به همین سبب همه ی لوازم تحریرش را با طرح شخصیت های انیمیشنی فیلشاه، شاهزاده روم و برنامه های شبکه پویا خریده هست.

او ادامه می دهد: اما همه ی خرید من به این نمایشگاه ختم نمی توان و پس از آغاز سال تحصیلی جدید، مدرسه تاکید می کند که پوشه های رنگ خاص یا ابزاری که والدین را هنگام ثبت اسم در جریان آن نمی گذارند، تهیه کنیم. به همین سبب وادار می شوم دوباره برای خرید اقدام نمایم.

در این میان خانواده هایی نیز می باشند که تفاوت قیمتی بین فرآورده ها ارائه شده در این نمایشگاه و فروشگاه های سطح شهر نمی بینند و تصورشان این بوده که چنین فضایی می توانسته جذابیت بیشتری داشته باشد در حالی که این طور نبوده هست.

ششمین نمایشگاه ایران درج کرد که از ۲۲ مرداد ماه در مرکز آفرینش های هنری محور پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب بازنمایی شده و تا دوم شهریور ماه برپاست، بخش های جنبی و مخصوص برنامه های دیگری هم دارد.

تألیف کمک برای تهیه لوازم تحریر محصلین اهالی منطقه دشتیاری در سیستان و بلوچستان(پویش ملی تألیف درج کرد افزار برای آینده سازان ایران) و بسته های هدیه مخصوص محصلین منطقه های محروم با نرخ ۳۵۰۰ تومان نیز برای بعضی از مراجعه کنندگان جالب هست و با همکاری آنان همراه گردیده هست.

دفترهایی با طرح شهدا در نمایشگاه ایران درج کرد

علاوه بر این تألیف ضایعات کاغذ، کتاب های فرسوده، جزوه ها و روزنامه باطله توسط یکی از غرفه ها یکی دیگر از برنامه های فرهنگی در این دوره از نمایشگاه هست. مراجعه کنندگان در مقابل هر کیلو کاغذ و کتاب باطله توان دارند لوازم تحریر رایگان بگیرند.

طراحی و کاریکاتور چهره کودکان در ۱۵ دقیقه، گریم صورت و عکاسی رایگان نیز که تقریبا در همه ی برنامه های مربوط با کودکان و نوجوانان وجود دارد، در این نمایشگاه نیز مورد توجه جای گرفت.

بر طبق سخنان مدیران این حوزه، گردش مالی این بازار در دست کم ترین حالت ممکن خود چهار میلیارد تومان تخمین می گردد که این مبلغ بسیار قابل ملاحظه بوده و اگر قسمت درج کرد افزارها به کلی مربوط به تولیدکننده های داخلی باشد، برای ۵۰ هزار نفر اشتغالزایی خواهد گردید. 

انتهای پیام