به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،  آمریکا در کنار اقداماتی که برای به صفر رساندن نفت ایران انجام می دهد دست از ایجاد جو روانی نمی کشد و با این که دائما از به صفر رساندن صادرات نفت ایران و جایگزین کردن نفت دیگر کشورها من جمله عربستان با نفت ایران در بازار جهانی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،  آمریکا در کنار اقداماتی که برای به صفر رساندن نفت ایران انجام می دهد دست از ایجاد جو روانی نمی کشد و با این که دائما از به صفر رساندن صادرات نفت ایران و جایگزین کردن نفت دیگر کشورها من جمله عربستان با نفت ایران در بازار جهانی سخن می گوید اما عملا موفق به این کار نشده است؛ به به صورتی که دیروز معاون اول رئیس جمهوری اعلام نمود ایران در ماه های گذشته همه روزه دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده است. البته نمی شود کاهش صادرات را انکار کرد اما به صفر رساندن صادرات نفت ایران، برای آمریکا سرابی بیش نیست.

در این سوی ماجرا ایران مکررا اعلام نموده است که تصمیمی برای کاهش تولید ندارد و تازه ترین میزان تولیدی که از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به ایسنا اعلام شد، برنامه ایران این است که اذن ندهد میزان صادرات از همه روزه یک میلیون بشکه کمتر شود.

برنامه ایران این است که اذن ندهد میزان صادرات از همه روزه یک میلیون بشکه کمتر شود. آمریکا برای جبران خلاء نفت ایران از ابتدا حساب سنگینی روی عربستان باز کرد اما عربستان یک روز از توان تولید دو بشکه در مقابل یک بشکه نفت ایران اظهار کرد و روز دیگر اعلام نمود قدرت تولید بیشتر از میزان کنونی را ندارد. در حال حاضر عربستان از ذخایر استراتژیک خود برداشت می کند و همین برداشت از ذخایر استراتژیک، نرخ نفت را بالا می برد. به تعبیر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، امروز رخدادی که می افتد دروغی است که دولتمردان آمریکایی به مردم دنیا و آمریکایی ها بیان می کنند که باید نفت عربستان و دیگر کشورها جایگزین نفت ایران شود تا نرخ آن افزایش نیابد.

درواقع این کشورها از ذخایر استراتژیک خود برداشت می کنند که نرخ نفت افزایش نیابد اما این مبحث بالعکس عمل کرده و به بازار سینگالی برای افزایش نرخ می دهد. قیمت نفت که حدود ۳۰ دلار بود حالا به حدود ۸۰ دلار فرا رسیده است. به گفته دولتمردان، با همین شرایط اگر یک میلیون بشکه نفت هم صادر کنیم درآمد نفت را به دست آورده ایم . آمریکایی ها اگر می توانستند فروش نفت ایران را متوقف نمایند به صورت حتم نرخ نفت به بالای ۱۰۰ دلار می رسید. به گفته دولتمردان، با همین شرایط اگر یک میلیون بشکه نفت هم صادر کنیم درآمد نفت را به دست آورده ایم .

  در حال حاضر عربستان منحصرا توانسته تولید خود را ۳۵۰ هزار بشکه افزایش دهد و روسیه هم بیشتر از این توان افزایش تولید ندارد.

انتهای پیام