به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بیشتر از نیمی از شرکت ها در بورس ایران صادرات کانون می باشند و درنتیجه طبیعی به نظر می آید که با افزایش نرخ ارز، بازار بورس مثبت و با کاهش نرخ آن، بازار بورس نیز منفی گردد و به همین سبب در این روزها با کاهش نرخ ارز […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بیشتر از نیمی از شرکت ها در بورس ایران صادرات کانون می باشند و درنتیجه طبیعی به نظر می آید که با افزایش نرخ ارز، بازار بورس مثبت و با کاهش نرخ آن، بازار بورس نیز منفی گردد و به همین سبب در این روزها با کاهش نرخ ارز شاهد صف های فروش سهام هستیم.

در این راستا زیادی اعتقاد دارند که بازار بورس می بایست از شرایط به وجود آمده در بازار ارز و کاهش نرخ ها در آن که منتج به خارج شدن نقدینگی از آن می گردد، نهایت استفاده را برده و با اعمال سیاست های درست اقدام به جذب نقدینگی می کرد، ولی ریزش همزمان شاخص بورس در این روزها موجب شده که مردم مایل به سرمایه گذاری در این بازار از خود نشان ندهند.

در این خصوص یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به فراز و فرود نرخ ها در تاریخ بورس اظهار کرد: ما باید بدانیم که بورس یک بازار پرریسک هست و بالا یا پایین رفتن نرخ ها در آن امری عادی هست؛ در نتیجه نباید با بالا و پایین رفتن نرخ ها هیجانی گردید.  اما متاسفانه افت شاخص بورس درچند روز موخر هم زمان با افت شدید نرخ دلار در بازار آزاد عجیب به نظر می آید، چون که هیچکدام از شرکت های بورسی با دلار آزاد فرآورده ها شان را تولید نمی کنند.

رضوی امیری اضافه کرد: به عقیده من بازیگران بزرگ بورس می بایست کاهش نرخ ارز در بازار را به فال نیک می گرفتند و با خرید سهام موجب تشویق افرادی که از بازار ارز خارج شده اند، می گردیدند و با مشی خود سرمایه آنان را به بازار سهام جذب می کردند که متاسفانه چنین رخدادی نیفتاد.

یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه نیز در جواب به این سؤال که چطور مسئولین بازار سهام توان دارند از کاهش نرخ ارز به سود ورود نقدینگی به بورس استفاده کنند، به ایسنا اظهار کرد: با آرام شدن فضای نوسانی در بازار ارز، یکی از بازار های متتشکل و نقد شونده، بورس هست؛ چرا که یک عده از بازار ارز مایوس می گردند و بورس را گزینه ای خوب تر برای سرمایه گذاری خواهند دید.

فردین آقابزرگی تاکید کرد: از آنجایی که بورس در شش ماه اخیر اصلا و ابدا به اندازه بازار ارز، سکه و طلا رشد نکرده، با آرام شدن بازار ارز همچنان سودده خواهد ماند.

گفتنی هست، در شش ماه پیش بورس تهران توانسته حدود ۱۰۰ درصد سود عاید سهامداران کند. کارشناسان معتقدند  رشد نرخ دلار در ماه های گذشته سبب اصلی رکورد شکنی های بازار سرمایه بوده هست.

انتهای پیام