حجت الاسلام والمسلمین احد آزادی خواه در صحبت با ایسنا، در مورد نقاط قوت و ناتوانی طرح استانی شدن انتخابات مجلس با تاکید بر اینکه «باید مراسمی دارا باشیم که در تراز ایران اسلامی است»، گفت: این مجلس با این شرایط فعلی در رأس امور کشور نیست. وی دنبال کرد: با استانی شدن انتخابات مجلس […]

حجت الاسلام والمسلمین احد آزادی خواه در صحبت با ایسنا، در مورد نقاط قوت و ناتوانی طرح استانی شدن انتخابات مجلس با تاکید بر اینکه «باید مراسمی دارا باشیم که در تراز ایران اسلامی است»، گفت: این مجلس با این شرایط فعلی در رأس امور کشور نیست.

وی دنبال کرد: با استانی شدن انتخابات مجلس داعیه بیشتری برای نمایندگان به وجود می آید تا به وظیفه تقنین و نظارت بر کارکرد دستگاه های اجرایی مشغول گردند، به بیان روشن تر با استانی شدن انتخابات، نمایندگان از اقدامات اجرایی خلاص و روی وظیفه ها ذاتی خودشان معطوف می گردند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه «خلاء حضور کارشناسان و مسئولان مجرب در قوه مقننه بشدت احساس می شود»، گفت: استانی شدن انتخابات باعث افزایش تراز علمی و تجربی مجلس می گردد و فرهیختگان و مسئولان باتجربه و با پیشینه خوب و قویِ استان ها وارد مجلس می گردند و قوه مقننه به دست اشخاص خبره و توانمند می افتد.

آزادی خواه، حذف قبیله گرایی و قوم گرایی در راهیابی نامزدهای نمایندگی مجلس را از دیگر مزیت های استانی شدن انتخابات مجلس برشمرد و اضافه کرد: با استانی شدن انتخابات با قبیله گرایی و قوم گرایی مبارزه می گردد و نماینده ای که صرفاً قبیله قوی داشته باشد توان ندارد به سادگی وارد مجلس گردد. نامزدهایی که در گذشته با پشتیبانی اشخاص قوم یا قبیله خود راهی مجلس می گردیدند با استانی شدن انتخابات کارشان بسیار سخت می گردد چون که نفوذ قبیله در یک شهر و منطقه امکان پذیر هست اما در یک استان، کمتر اتفاق می افتد.

نماینده مردم ملایر در مجلس کاهش اثرگذاری پول های کثیف در انتخابات را دیگر مزیت استانی شدن انتخابات مجلس دانست و اضافه کرد: در حال حاضر اگر نامزد نمایندگی مجلس بخواهد با تزریق و هزینه کرد پول به مجلس راه پیدا نماید به سادگی توان دارد و بستر برایش فراهم هست اما با استانی شدن انتخابات کسانی که با پشتوانه قطب های ثروت راهی مجلس می گردند، کارشان بشدت دشوارتر می گردد و شانس راهیابی تفکرهای منسوب به محور ثروت به قوه مقننه نیز کمتر می گردد.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس پس از آن به مواردی پرداخت که با استانی شدن انتخابات مجلس کارکرد مثبت یا منفی آنان باعث تحت اثرگذاری قرار گرفتن ساختار قوه مقننه می گردد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، تحزب و حزب گرایی را از مهمترینِ این مورد ها برشمرد و افزود: در کمال تأسف به سبب فقدان استانداردهای تحزب در کشور با استانی شدن انتخابات نقش احزاب در انتخابات مجلس پر رنگ تر می گردد البته اگر استانداردهای تحزب در ایران وجود داشت، متأثر شدن انتخابات مجلس از احزاب عیب به شمار نمی رفت اما از آنجا که هنوز شکل و نرمال کار حزبی در کشور تشریح شده نیست، توان دارد مشکلات جدی در پی داشته باشد.

آزادی خواه تاکید کرد: مستلزم استانی شدن انتخابات، حزب گرایی هست و باید روی تحزب کار کنیم.

نماینده مردم ملایر در مجلس تاکید کرد: اگر بتوان در حوزه تحزب و تشریح آن نقش آفرینی کرد حتماً میتوان از دل تحزب، کار انتخابات را اداره نمود.

وی با تاکید بر اینکه «دخالت مراجع دولتی در نظام حزبی اصلا و ابدا به صلاح کشور نیست»، گفت: اگر دولتها آبستن تحزب باشند، نظام سیاسی کشور نابود می گردد به همین سبب دولتها باید گرسنه تحزب باشند. این نظام حزبی هست که توان دارد در درون خود دولت یا مجلس آفرین باشد.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در بخش دیگری از این صحبت بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا همزمان با استانی شدن انتخابات مجلس تاکید کرد و اضافه کرد: این کاملاً درست هست که با استانی شدن انتخابات بستر و زمینه پررنگ تر شدن جایگاه شوراهای محلی یا پارلمان های شهری در نظام مدیریتی کشور زیادتر می گردد اما این طور نیست که این اتفاق به خودی خود بیفتد لکن ضروری هست امور شهر با قوت بیشتری توسط اعضای شوراهای شهر و روستا و بازوی اجرایی آن یعنی شهرداری ها دنبال گردد البته برای نیل به این هدف، قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا باید متناسب با استانی شدن انتخابات مجلس، اصلاح گردد.

نماینده مردم ملایر در مجلس تاکید کرد: همزمان با استانی شدن انتخابات باید سطح و تراز شوراهای شهر و روستا را بالاتر ببریم و خدمات شهری من جمله آب، برق، گاز، راه، تلفن، فضای سبز و هر آنچه که به امور شهر می گردد را بر دوش آنان بگذاریم و با این کار بار از دوش نمایندگانی که قصد دارند قانونگذاری کنند و بر حسن اجرای قانون نظارت کنند، برداشته می گردد.

وی بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا تاکید کرد و اضافه کرد: اگر این قانون همزمان با استانی شدن انتخابات اصلاح نشود، استانی شدن انتخابات ذره ای فایده ندارد و جز تلف شدن وقت مجلس نتیجه دیگری ندارد. اصلاً مزیت های استانی شدن انتخابات زمانی خودش را نشان می دهد که شوراهای محلی فعال گردند در این صورت نیز شاهد دو دسته شورا می باشیم. شوراهای محلی که کار خدمات رسانی به مردم را انجام می دهند و شوراهای ملی که کار قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون را انجام خواهند داد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس متذکر گردید: با تقویت جایگاه و سطح شوراهای محلی در نظام مدیریتی و اجرایی کشور خلاء دسترسی کمتر مردم به نمایندگان مجلس که با استانی شدن انتخابات اتفاق می افتد، پوشش داده می گردد و شوراهای شهر و روستا به مرجع مراجعه مردم و رسیدگی به امور جاری و روزمره آنان تبدیل می گردند.

آزادی خواه پس از آن معایب طرح استانی شدن انتخابات را برشمرد و اضافه کرد: با استانی شدن انتخابات هزینه تبلیغات انتخاب به روش های سنتی از قبیل چاپ تراکت، بَنِر، بروشور و نظایر آن از سطح یک شهرستان کوچک به سطح یک استان افزایش می یابد این یعنی کار برای نامزدهای انتخابات بشدت دشوارتر می گردد.

نماینده مردم ملایر در مجلس دومین ایراد استانی شدن انتخابات را نابود شدن بستر راهیابی اشخاص بدون آوازه اما متخصص و دارای تعهد به قوه مقننه دانست و اضافه کرد: این مساله یعنی جلوی رویش های جدید مدیریتی برای اداره کشور گرفته می گردد و کسانی که تخصص و تجربیات لازم را دارند اما به سبب اینکه هنوز قادر نبوده اند قدرت ها و استعدادهای شان را به مردم استان شان ثابت نمایند و رزومه قوی ندارند، از راهیابی به مجلس محروم می گردند.

انتهای پیام