علی محمد شاعری در گفتوگو با ایسنا اظهار کرد: برای دوباره فعال شدن کاخ صفی آباد بهشهر طی یک سال گذشته پیگیری های زیادی انجام شد تا در نهایت در فاز نخست، دو ماه گذشته موافقت های اولیه از وزارت اطلاعات اخذ گردید.   وی اضافه کرد: در فاز دوم بازدید از کاخ صفی آباد توسط […]

علی محمد شاعری در گفتوگو با ایسنا اظهار کرد: برای دوباره فعال شدن کاخ صفی آباد بهشهر طی یک سال گذشته پیگیری های زیادی انجام شد تا در نهایت در فاز نخست، دو ماه گذشته موافقت های اولیه از وزارت اطلاعات اخذ گردید.

  وی اضافه کرد: در فاز دوم بازدید از کاخ صفی آباد توسط چند تن از مسئولین وزارت اطلاعات دو هفته قبل انجام گردید که یک تیم کامل فنی، امنیتی و کارشناسی از مجموعه کاخ صفی آباد بازدید کردند و جوانب کار مورد ارزیابی دو مرتبه جای گرفت.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این بازدید راه های دسترسی ایده ای مورد ارزیابی جای گرفت، تصریح نمود: بعد از بازدید، صورت جلسه ای تنظیم گردید و تعهدات طرفین و اقداماتی که باید صورت پذیرد و ملاحظاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد لحاظ گردید و قرار گردید بعد از ارزیابی ملاحظات در وزارت اطلاعات، نظر پایانی به مجموعه صفی آباد اعلام گردد و عملیات اجرایی بعد از اعلام نظر پایانی، آغاز گردد.

شاعری افزود: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران باید کاخ صفی آباد را مرمت و بازسازی کند و علاوه بر این وظیفه حفظ و مدیریت کاخ صفی آباد به لحاظ میراثی در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری قرار گیرد؛ البته دستگاه های دیگر مثل شهرداری، مراجع طبیعی و محیط زیست نیز مشارکت های لازم را به منظور ایجاد جاده دسترسی، فنس کشی و فراهم نمودن ابزارها و تسهیلات لازم برای عموم مردم انجام می دهند.

وی اظهار کرد: علاوه بر این فرمانداری بهشهر به عنوان مسئول اجرایی شهرستان وظیفه سازگاری میان دستگاه های اجرایی را برعهده دارد و امید داریم با مشارکت دستگاه های ذی ربط به زودی شاهد شروع عملیات اجرایی جاده دسترسی به کاخ صفی آباد باشیم.

شاعری  با اشاره به اینکه در حال حاضر در انتظار نظر پایانی وزارت اطلاعات هستیم تا هر چه فوری تر اذن شروع عملیات اجرایی جاده دسترسی به مجموعه تاریخی کاخ صفی آباد به دستگاه های اجرایی شهرستان بهشهر اعلام گردد، یادآورشد: ما همه گونه آمادگی خود را برای اجرای این پروژه به وزارت اطلاعات اعلام نمودیم.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس اظهار کرد: بخش کاخ صفی آباد که کاربری گردشگری و میراثی دارد از بخش نظامی جدا می گردد و بعد از مشخص کردن حریم ها فنس کشی صورت می پذیرد و ملاحظات امنیتی مد نظر سازمان اطلاعات اجرایی خواهد گردید.

وی با بیان اینکه با انجام این مراحل بازدید از بخش میراثی کاخ صفی آباد برای عموم مردم آزاد می گردد، یادآورشد: حایلی میان بخش میراثی و نظامی ایجاد می گردد تا ضمن رعایت تمام ملاحظات امنیتی مردم بتوانند از جاذبه های طبیعی و گردشگری مجموعه کاخ صفی آباد استفاده نمایند این اتفاق بسیار بزرگی در جهت توسعه گردشگری و رونق اقتصادی شهرستان بهشهر محسوب می گردد.

شاعری با بیان اینکه دوباره فعال شدن و بازدید از کاخ صفی آباد یکی از رؤیاهای قدیمی مردم بهشهر بود که بعد از ۴۰ سال در حال تحقق هست، اظهارکرد: در پی این هستیم که مدیریت کاخ صفی آباد به طور یکپارچه در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری قرار بگیرد تا در آینده مشکل تداخل مدیریتی به وجود نیاید.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، کاخ صفی آباد در جنوب غرب شهرستان بهشهر و در بالای بلندای منتهی به دشت قرار دارد. این کاخ به فرمان پادشاه عباس بزرگ ساخته گردید و در زمان پادشاه صفی توسعه پیدا کرده هست.

این کاخ در میان باغی زیبا به طور بنایی مربع شکل و دارای ابعاد ۲۵ × ۲۵ متر بوده و در دو طبقه ساخته شده هست.  ورودی کاخ در سمت شمالی قرار داشته که با گذر از پنج پله امکان دسترسی به داخل طبقه اول کاخ وجود دارد. طبقه اول دارای اتاق های مکرر بوده که از طریق راهرو و هشتی امکان دسترسی به داخل آن وجود دارد.

طبقه دوم نیز دارای راهرو و اتاق های زیبا هست. از کاخ صفی آباد و تا باغ پادشاه بهشهر که به عمارت چهل ستون معروف هست، یک راه زیر زمینی احداث شده بود که در مواقع ضروری مورد استفاده گذر و مرور یا سایر جریانهای دیگر می گردید.

فاصلهٔ کاخ تا دریا در حدود ۱۶ کیلومتر هست و در ایام سلطنت صفویه، این راه زیر زمینی جهت امور سوق الجیشی و جلوگیری از تهاجمات ازبکان و سایر ملل که در پیرامون و حوش دریای خزر زندگی می کردند، استفاده می گردید.    کاخ صفی آباد در حال حاضر کاربرد نظامی داشته و بازدید از آن میسر نیست ولی از تمام شهر میتوان آن را دید. 

 این بنا در سال ۱۰۱۰ هجری قمری به فرمان پادشاه عباس ساخته شده. پادشاه عباس اول، از نظر علاقه مندی به فرزند دل بند خود این بنا را کاخ صفی آباد اسم گذاری کرد.

بنا به روایت مورخان دیوارهای درونی کاخ دارای نقاشیهای گوناگون بوده که متاسفانه امروزه، اثری از آن بر جای نمانده هست. از مصالح به کار رفته در این کاخ، سنگ، آجر و گچ هست که در قرن موخر بر اثر ویرانیهای متوالی ساخته گردید.

این کاخ در زمان هجوم افغان ها عارضه دیده و در زمان نادر پادشاه تعمیر و بازسازی گردید. این بنا در زمان قاجاریه نیز مورد مرمت جای گرفت و در قرن موخر تماما احیاء شده هست. این کاخ تا سطح دریای خزر حدود ۶۵۰ متر ارتفاع دارد که چراغهای بندرترکمن و بندرگز از آن نمایان هست و تا ۳۰ کیلومتر چشم انداز دارد. این کاخ در حدود ۷۰ سال پیش طعمهٔ حریق شده و به کلی آثار و شکوه باستانی خود را از دست داد. در سال ۱۳۱۵ رضا پهلوی دستور به تعمیر و مرمت کلیه تأسیسات کاخ را داد.

مجموعه تاریخی صفی آباد که مشتمل بر یک کاخ و باغ بزرگی از دوره صفوی هست بعد از انقلاب اسلامی در اختیار وزرات اطلاعات جای گرفت و تا اوایل سال ۸۴ تصمیمی در مورد آزاد سازی عرصه و حریم این کاخ صفوی گرفته نشده بود. با حضور مشاور در مجموعه باغ های تاریخی عباس آباد بهشهر به منظور تهیه طرح ساماندهی باغ ها، ریاست پیشین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فرمان آزاد سازی مجموعه صفی آباد را برای قرار گرفتن در طرح ساماندهی داد.

انتهای پیام