به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،  در این نوع دیالیز، مریض ها به طور متوسط همه روزه چهار مرتبه دیالیز انجام می دهند و محلول و امکانات مورد احتیاج را به طور مستقیم از شرکت پخش دریافت می کنند، اما فعلا به سبب وضع بحرانی تولید این محلول و علاوه بر این امکانات مصرفی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،  در این نوع دیالیز، مریض ها به طور متوسط همه روزه چهار مرتبه دیالیز انجام می دهند و محلول و امکانات مورد احتیاج را به طور مستقیم از شرکت پخش دریافت می کنند، اما فعلا به سبب وضع بحرانی تولید این محلول و علاوه بر این امکانات مصرفی آن، به مریض ها سفارش می شود که دفعات دیالیز خود را به برای بار دوم و حتی یک بار در روز کاهش دهند. این سفارش در شرایطی از سوی جایگاه ها دیالیز صفاقی مطرح می شود که کاهش دفعات دیالیز موجب بروز عوارضی مثل تورم پاها، جمع شدن آب در ریه، خارش بدن و … در مریض ها رویت شده است.

مشکل دیگر ذی ربط به”مینی کپ” مشکل دیگر ذی ربط به”مینی کپ” است که به عنوان درپوش در دیالیز صفاقی کاربرد دارد و این مریض ها مدعی استفاده چندباره از آن به سبب بعضی کمبودها می باشند؛ این درحالیست که این کار برخلاف سفارش های بهداشتی دیالیز صفاقی است؛ یعنی به سبب حساسیت این نوع دیالیز، از هر مینی کپ منحصرا باید «یک مرتبه» استفاده شود. 

 برای دیالیز صفاقی سه نوع محلول استفاده می شود که تفاوت آنان در غلظت قند محلول است. هر مریض نیز با توجه به شرایط خاص خود باید از یکی از انواع سه گانه محلول استفاده نماید، اما عنوان می شود که جدیدا این بیماران مجبور بودند از هر نوع محلولی که به دست شان می رسید، استفاده نمایند. بیشترین محلولی که در این نوع از دیالیز استفاده می شود، نوع یک است، اما در بازه وقتی که این کم بودن ایجاد گردید، محلول نوع دو زیادتر از سایر انواع آن توزیع می گردید.

در همین راستا دکتر ایرج نجفی – عضو انجمن نفرولوژی ایران در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به آنچه که “شرایط نامساعد دیالیز صفاقی در کشور و عارضه ها متنوع و رو به رشد آن” در همین راستا دکتر ایرج نجفی – عضو انجمن نفرولوژی ایران در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به آنچه که “شرایط نامساعد دیالیز صفاقی در کشور و عارضه ها متنوع و رو به رشد آن” قرائت کرد، اظهار کرد: متاسفانه مجموعه این مشکلات، مرگ ومیر بیماران در بخش های دیالیز را در پی داشته است؛ به طوری که در قسمتی که فعالیت می کنم تنها در ماه گذشته شاهد عارضه ها سنگین در پنج مریض جوان بودیم که همگی در حال آمادگی های پایانی برای پیوند کلیه بوده اند.

وی اضافه کرد: عارضه ها عفونی و پریتونیت های بسیار مقاوم متاثر از استفاده یک “کپ” وی اضافه کرد: عارضه ها عفونی و پریتونیت های بسیار مقاوم متاثر از استفاده یک “کپ” برای چند نوبت و علاوه بر این نشانه ها قلبی و ریوی متاثر از کاهش اجباری دیالیز به مریض ها توسط شرکت ثامن (شرکت تولید کننده امکانات مصرفی و محلول مورد نیاز دیالیز صفاقی) به دستاویز کم بودن محلول دیالیز، بحران  و استرس روحی بسیاری را در مورد ادامه روند تحویل مایع و ضمائم ایجاد نموده و موجب برهم خوردن بنیادین شاکله دیالیز صفاقی در کشور شده است.

این عضو انجمن نفرولوژی ایران و متخصص کلیه باانتقاد از اینکه علی رغم ارتباط های متعدد ما هیچ نهاد و سازمانی احساس وظیفه ای در این مورد نمی کند و جان مریض ها دیالیز صفاقی در فراروی خطر قرار دارد، اضافه کرد: اگر هر شرکت دارویی و فارماسوتیکال به علت نداشتن نقدینگی متاثر از پرداخت دیرهنگام تعهدها شرکت های بیمه گر، کمبودهای خود را توجیه کند، اما شرکت ثامن منسوب به آستان قدس رضوی با نقدینگی بسیار بالا و املاک وقفی شگرف در سطح کشور توان ندارد از آن به عنوان توجیهی برای ناتوانی مدیریت های خود استفاده نماید.

نجفی اضافه کرد: شرکت کار و تفکر (شرکت وارد کننده امکانات مصرفی دیالیز صفاقی در کشور) نیز به سبب پشتوانه مالی در ایران و علاوه بر این داشتن بیمه و بانک، هیچ توجیهی در این زمینه ندارند. آیا این شرکت توان ندارد از تسهیلات بانک خود دست کم به طور موقت برخوردار شود تا وقتی که مطالبات خود را از شرکت های بیمه گر وصول کند؟ در مجموع علی رغم گفت وگو هایی که با مقام های شرکت های کار و تفکر و ثامن انجام شده، متاسفانه هیچ ترتیب اثرجدی در این ارتباط شاهد نبودیم.

وی در ادامه به پیگیری های خود از وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی اشاره نمود و اظهار کرد: این اظهار کرد وگوها تاحالا تاثیری در جلوگیری از روند این مشکلات نداشته است. متاسفانه عدم تامین مراجع مالی لازم از جانب سازمان های بیمه و وزارتخانه و حتی تشکیل نشدن جلسه ایده ای و عدم پشتیبانی لازم از جانب انجمن نفرولوژی ایران منتج به تکرار مشکلات کمبود سرم کاپ و سایر ملزومات شده است. در نتیجه نمی شود بیمار جدیدی را روی دیالیز صفاقی پذیرش کنیم و حتی ناچارا مریض ها موجود نیز از دیالیز صفاقی خارج گردند.

به گفته این عضو انجمن نفرولوژی ایران، دیالیز صفاقی در حال حاضر ۲۰ درصد گران تر از دیالیز خونی برای وزارتخانه تمام می شود؛ به همین سبب مسئولان رغبتی برای اضافه تر کردن مریض ها صفاقی ندارند.    پولی که وزارتخانه و بیمه ها بابت دیالیز خونی می پردازند در دل خودش قسمت پزشک، پرستار، بخش دیالیز، مواد مصرفی، تعمیرات دستگاه و … وی مدعی گردید که در طول ۲۵ سال گذشته تمام بودجه دیالیز صفاقی در اختیار این دو شرکت بود و پزشک و پرستار و بخش های صفاقی نادیده گرفته شده اند و متاسفانه پس از ۲۵ سال علی رغم در خواست های متعدد از شرکت های ثامن، کار و تفکر و باکستر هنوز نمی دانیم چه محلولی و با چه کیفیتی استفاده می کنیم.

این نفرولوژیست از دیگر علل مشکلات مریض ها دیالیز صفاقی را کادر تخصصی محدود، قدیمی بودن  خط تولید ، نبودن سرم، کاتر، کیت و .

در این دو شرکت قرائت کرد که موجب شده قطار دیالیز صفاقی سرعتی نگیرد… وی تاکید کرد: در شرایط پیچیده اقتصادی کشور و مشکلات طرح سلامت، برون سپاری بیمارستان های دولتی از روی اجبار کلید خورده است و کار واگذاری بخش های دیالیز خونی به اتمام فرا رسیده است.

اگر صاحبان سرمایه و سودهای هنگفت شرکتی، به مدد دیالیز صفاقی نیایند و بخش های خصوصی را گسترش ندهند، این روش محکوم به شکست و سر انجام تعطیلی می باشد. در همین راستا نیز فرزند یکی از مریض ها دیالیزی می گوید که پدرش مریضی دیابت و آلزایمر دارد و نرسیدن محلول موجب شده آلزایمر عارضه ها خود را زیادتر نشان دهد.

گلایه مریض ها

او علاوه بر این می گوید: بارها با شرکت ثامن ارتباط گرفته است و آنان جواب داده اند که مواد اولیه در گمرک مانده و هنوز ترخیص نشده است.

یکی از مهمترین گلایه هایی که مریض ها مطرح می نمایند وعده هایی است که در مورد حل مشکلات داروی مریض ها خاص اعلام گردیده است؛ آنان بیان می کنند از یکسو گفته می شود که  مشکلی در تامین ارز و داروی مریض ها خاص وجود ندارد، اما از سوی دیگر نزدیک به دو ماه است که محلول حیاتی دیالیز صفاقی پیدا نمی شود.

یکی از این مریض ها که در بوشهر زندگی می کند، به ایسنا می گوید: تا دو ماه گذشته سهمیه محلول به اندازه ای فراوان بود که اظهار می کردیم جایی برای حفظ از آنان نداریم، اما از فردای روزی که ترامپ برجام را کنسل کرد، سهمیه محلول  به طور قطره چکانی توزیع می شود.

بجز آن بیان می کنند مینی کپ وارد نمی شود و باید به جای یک بار استفاده، چهار بار از آن استفاده کنید. او ادامه می دهد: دو هفته است که به جای چهار بار دیالیز، دو بار در روز دیالیز انجام می دهیم، داروی جایگزین دیگری هم وجود ندارد.

الان هم چشم امیدمان به شرکت ثامن است. از این شرکت پرسیدیم به چه سبب محلول کم است، اظهار کردند مواد اولیه آن در گمرک مانده و اذن خارج شدن نداده اند. جدیدا هم گویا این مواد ترخیص و تولید آن آغاز شده، اما هنوز هم به طور قطره چکانی توزیع می شود. چگونه است که از گمرک پورشه ترخیص می شود، اما اذن خارج شدن مواد اولیه دوا داده نمی شود؟ معالجه ما همین محلول است و الان برای تامین آن استرس داریم. این نگرانی برای ما خیلی مضر است. مریض دیگری از تهران می گوید که پزشک به وی سفارش کرده است پیوند کلیه انجام دهد؛ چون نمی شود وضع تولید این محلول را برای آینده حدس زد.

اظهار کردند پیوند کلیه کن

او در مورد مشکل تامین محلول و «مینی کپ» و عارضه ها آن بر بدن خود توضیح می دهد: کلیه من به طور کامل از بین نرفته است، اما به سبب کم بودن محلول و مینی کپ بیان می کنند پیوند کلیه انجام بده؛ چون اصلا آینده را نمی شود حدس زد. امکان دارد این محلول دیگر تولید نشود یا با همین وضع تولید آن ادامه پیدا نماید. آیا من از بیم اینکه محلول پیدا نشود، باید پیوند کلیه انجام دهم؟ به نظر شما داروی پیوند راحت تر از این محلول پیدا می شود؟این مریض به مینی کپ های تاریخ استفاده گذشته ای که توانسته تهیه کند، اشاره می کند و ادامه می دهد: مرکز دیالیز صفاقی که در حال حاضر به مدد آن توان دارم محلول تهیه کنم،  توانسته پنج مینی کپ به من بدهد که همین چند عدد هم تاریخ مصرفش گذشته است. آیا من از بیم اینکه محلول پیدا نشود، باید پیوند کلیه انجام دهم؟ به نظر شما داروی پیوند راحت تر از این محلول پیدا می شود؟

من چهار بار در طول روز دیالیز می کنم و برای هر چهار بار هم باید از همین یک مینی کپ استفاده کنم، اما علی رغم استفاده از موادی برای ضد عفونی آن، دچار عفونت شده ام.   سه هفته است که محلول ندارم و از دیگران گدایی می کنم که بتوانم آن را پیدا نمایم.  »یکی از پرستاران مرکز دیالیز صفاقی در کرج نیز به ایسنا می گوید: مریض ها به سبب نبود محلول خیلی تحت فشار می باشند.»

محلول دیالیز نداریم

به ما بیان می کنند که محلول در گمرک گیر کرده است. مریض ها الان به جای چهار بار دیالیز صفاقی سه بار انجام می دهند، آن هم با هر نوع محلولی که به دست شان می رسد. اگر این شرایط ادامه پیدا نماید، جان مریض ها در خطر است. او ادامه می دهد: شرکت ثامن می گوید مشکل در تامین محلول وجود ندارد.

این محلول ها باید مدتی در قرنطینه باشند، اما این شرکت همین که محلول را تولید می کند، توزیع را هم انجام می دهد. تا قبل از این اهتمام می کردیم که برای مریض ها محلول تهیه کنیم، اما الان در مرکز ما محلول وجود ندارد و از امروز توان نداریم به آنان محلول برسانیم. مسئول بخش دیالیز صفاقی یکی از جایگاه ها معالجه مریض ها کلیوی نیز توضیح می دهد که چگونه در شرایطی که محلول دیالیز صفاقی پیدا نمی شود، کوشش می نمایند تا خودشان این محلول را به دست مریض ها برسانند و می گوید: محلول هایی که در حال حاضر داریم با هزینه شخصی از بیمارانی که از طرح (دیالیز صفاقی) خارج یا مرگ شده اند یا اینکه پیوند کلیه انجام داده اند، تهیه می شود.

محلول را از مریض ها خارج از طرح می گیریم

با تمام مریض ها ارتباط می گیریم که محلول را به این جا بفرستند. این محلول ها از قبل به آنان داده شده و خودشان دپو کرده اند وگرنه الان کسی محلول ندارد. مادر یکی از مریض ها اظهار می کرد هر ۱۲ ساعت یک بار فرزندش را دیالیز می کنند، آن هم برای مریضی که باید هر شش ساعت یکبار دیالیز انجام دهد. او ادامه می دهد: آخرین باری که شرکت برای ما محلول و مینی کپ آورد، چهارم مردادماه بود.

البته به نظر می رسید که محلول ها خیلی فوری توزیع شده بودند؛ چون باید سه روز در قرنطینه باشند. اما این محلول ها هم کیفیت بالایی ندارند. شرکت ثامن که زیر مجموعه آستان قدس رضوی است تنها تولید کننده محلول و امکانات مصرفی دیالیز صفاقی است..

توضیح شرکت ثامن

بجز آن شرکت کار و تفکر نیز که  در چهار بخش پزشکی و دارویی، ماشین آلاتِ آشامیدنی، ماشین آلاتِ دارویی و تهویه مطبوع فعالیت دارد، این فرآورده ها را وارد می کند. دکتر محمد صادق مهدوی – مدیرعامل شرکت ثامن نیز در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به برطرف شدن مشکل تخصیص ارز برای واردات مواد موردنیاز دیالیز صفاقی، می گوید: از اواسط اسفندماه و وقتی که ترامپ تاریخی را برای کنسل برجام اعلام نمود، تخصیص ارز با مشکل مواجه گردید.

ریال برای واردات آماده بود، اما در مورد تخصیص ارز مشکل داشتیم. وی ادامه می دهد: با فشارهای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دوا، در نهایت مشکل ارزی ژدر ماه گذشته حل گردید و توانستیم تخصیص ارزی خود را بگیریم.

در این مدت تولید ما حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا نمود. واردات مینی کپ نیز کاهش یافت. از سوی دیگر ما به شرکت باکستر که این مواد اولیه را تامین می کند، اظهار کردیم پول را از کانال دیگری برایتان ارسال می کنیم، اما نپذیرفتند و اظهار کردند مرجع واریز پول باید از داروسازی ثامن و بانک مرکزی شما باشد، ال سی هم قبول نمی کنیم. مدیرعامل شرکت دارویی ثامن تاکید می کند: از حدود ۱۰ روز قبل وضع تولید ما به حالت اولیه برگشته است و تولید هر سه نوع محلول برای جبران وضع گذشته با دو برابر سرعت گذشته انجام می شود.

این فرآورده ها نیز تحویل شرکت پخش شده است. وی با تایید مشکل ترخیص مواد اولیه در گمرک، ادامه می دهد: این مشکل در حال حاضر برطرف شده است.

برطرف مشکل ترخیص مواد اولیه

وقتی ماده اولیه در گمرک می ماند، با توجه به اینکه در انبارها به اندازه ای ذخیره وجود دارد، تولید متوقف نمی شود، اما وادار هستیم میزان آن را کاهش دهیم؛ در نتیجه به جای اینکه روزی چهار محلول تحویل مریض دهیم، روزی سه عدد به مریض می دهیم که دچار مشکل نشود. مهدوی در ادامه تصریح نمود: این اتفاق هیچگاه نیفتاده بود، همه این مشکل نیز ذی ربط به اتفاقاتی است که در کشور اتفاق افتاده و در کمال خوشبختی نیز برطرف شده است.

مدیرعامل شرکت دارویی ثامن با بیان اینکه اگر مریض ها به خوبی ضدعفونی کردن مینی کپ را تعلیم ببینند، استفاده چندباره از آنان موجب عفونت نمی شود، اضافه می کند: باید اثبات شود که دلیل عفونت «پریتونیت» در مریض چیست؟ گاهی این نوع عفونت دلیل شیمیایی دارد.

میزان این عفونت در ایران در قیاس با کشورهای منطقه که دیالیز صفاقی انجام می دهند و حتی کشورهای اروپایی بالا نرفته است. خود مریض ها می دانند چگونه برای استفاده دوباره مینی کپ آن را استریل کنند. حتی هر کاتتری که از اول استریل شود مانعی برای استفاده دوباره ندارد. وی دنبال کرد: شرکت باکستر ۸۵ درصد بازار دنیا را در راستای تولید امکانات دیالیز صفاقی در دست دارد.

متاسفانه تولیداتی در راستای امکانات دیالیز صفاقی در کشور داشتیم، اما نرمال نبود و تایید نشد؛ به همین سبب به خود اذن ندادیم از آنان استفاده نماییم. همین الان تولید کارخانه ما به سادگی تا شش ماه دیگر به سادگی جلو می رود. گمان ما این است که مشکل دیالیز صفاقی کشور تا یک هفته دیگر بدون کم بودن حل می شود. مدیرعامل شرکت دارویی ثامن در مورد وضع ادامه مشارکت این شرکت با شرکت باکستر پس از آغاز تحریم ها، می گوید: ما شرکت باکستر را ملزم کردیم که «افک» را از خزانه داری آمریکا دریافت کند.

مشارکت با باکستر پس از تحریم دنبال کرد

این شرکت نیز «افک» را دریافت کرده؛ در این صورت ما با آنان مشکلی پیدا نمی کنیم، ولی شرکت های تولید کننده داخل هم باید فعال گردند و رو به استانداردسازی فرآورده ها بروند. هر آن ای که محصول استانداردی در کشور پیدا نماییم که مطمئمن باشیم به مریض ها عارضه نمی رساند، دست به واردات نمی زنیم. ما اصلا تمایل به واردات نداریم. در دنیا شرکت های دیگری نیز در این زمینه فعال می باشند، اما جایی که باکستر فعال است وارد رقابت نمی گردند. وی می گوید: محلول هایی که جدیدا تولید می گردند قرنطینه های دو و سه روزه را می گذرانند.

مهدوی در ادامه، تاکید می کند: اگر روند فعلی بانک مرکزی برای تخصیص ارز به کالاهای بنیادی و دوا ها به ویژه آنهایی که در گروه یک قرار دارند، ادامه پیدا نماید، هیچگاه با مشکل تامین دوا مواجه نمی گردند.

 اگر روزی در مورد تامین دوا ناامید شویم از شش ماه جلوتر به مریض ها و پزشکان اعلام می نماییم که به سمت دیالیز صفاقی نروند.  الان با شرایطی که شاهد هستیم و علاوه بر این مجوز افک که باکستر گرفته است، کار ما حتی در شرایط تحریم نیز جلو می رود. مهدوی علاوه بر این تعداد بیمارانی که احتیاج به دیالیز صفاقی دارند را ۱۷۰۰ نفر در کشور اعلام نمود و اظهار کرد: این تعداد ماه به ماه به علل مختلفی مثل پیوند شدن، مرگ و .

.. هر مریض همه روزه چهار کیسه سه لیتری محلول استفاده می کند که سه کیسه آن را ما و یک کیسه را هم شرکت وارد کننده دیگری تامین می کند. وقتی کسی نتواند محلول تهیه کند و همودیالیز هم توان ندارد انجام دهد، به بیمارستان مراجعه می کند. هیچگاه اذن ندادیم در اثر کم بودن مریضی عارضه ببیند. دکتر جمشید کرمانچی – مشاور معاون معالجه وزارت بهداشت نیز در همین راستا و با اشاره به مشکل کم بودن محلول دیالیز در کشور، می گوید: شرکت تولیدکننده محلول قدری از نظر مالی و اعتباری تحت فشار قرار گرفته بود و تنگنا هایی در تولید برایش ایجاد شده بود.

وزارت بهداشت: تولید محلول دیالیز صفاقی از سر گرفته گردید

با کوشش هایی که طی یک ماهه موخر انجام گردید این تنگنا مالی برطرف گردید و با گفت وگو هایی که با مجموعه این شرکت انجام دادیم، از اوائل هفته جاری دوباره تولید این محلول آغاز شده است. کرمانچی به ایسنا می گوید: درباره موضوعات ذی ربط به کم بودن محلول و ملزومات دیالیز صفاقی، اظهار کرد: دیالیز صفاقی روش بسیار خوب و جایگزین بسیار خوبی برای دیالیز خونی است و از آنجایی که خود مریض ها توان دارند این اقدام را انجام دهند، در زیادی از منطقه های کشور توان دارند از این نوع دیالیز به جای دیالیز خونی استفاده نمایند.

وی اضافه می کند: مستلزم دیالیز صفاقی این است که اولا فرد تعلیم دیده باشد و بتواند این نوع دیالیز را خودش انجام دهد و دوم اینکه محلولی را که در خود کشور تولید می شود، در اختیار فرد قرار گیرد.

مریض این محلول را استفاده می نماید و پس از مدتی محلول در فضای صفاقی می ماند و پس از آن دفع می شود. مریض ها در زیادی از استان ها از دیالیز صفاقی استقبال کردند و یکی از برنامه های استراتژیک وزارت بهداشت این است که بتوانیم در هر شهر و استانی دیالیز صفاقی را توسعه دهیم و این جزء برنامه هایمان است. کرمانچی با اشاره به ایجاد کمبودهایی در محلول دیالیز صفاقی، ادامه می دهد: شرکت تولیدکننده محلول قدری از نظر مالی و اعتباری تحت فشار قرار گرفته بود و تنگنا هایی در تولید برایش ایجاد شده بود.

در حال حاضر با ارزیابی مناطقی که کم بودن این محلول را گزارش داده اند، به تدریج کم بودن برطرف می شود. وی علاوه بر این می گوید: بر این اساس از استان هایی مثل کرمان و البرز که استفاده کننده این محلول ها می باشند، گزارش کم بودن محلول دیالیز صفاقی را داشتیم که با کارهای انجام شده محلول ها را به این منطقه های رساندند و کم بودن را جبران کرده اند. باید توجه کرد که محلول های دیالیز صفاقی یکبار استفاده می باشند و پس از ورود به فضای صفاق،  مواد دفعی خون را گرفته و دفع می گردند.

در نتیجه اصلا و ابدا سوژه ای به اسم استفاده دو مرتبه از این محلول ها مطرح نمی شود و وجود ندارد. با اهمیت این است که این محلول ها در یک شرایط استریل در خط تولید شرکت داخلی تولید می شود و کیفیت شایسته ای دارند. تاحالا هم موردی از مشکلات متاثر از آنان نداشتیم. زیرا تحت نظارت سازمان غذا و دوا می باشند و با کیفیت بالایی تولید می گردند. کرمانچی تاکید می کند: سفارش ما این است بیمارانی که از این روش استفاده می کنند، اگر دچار مشکل کم بودن می باشند، قطعا با وزارت بهداشت از طریق سیستم ۱۹۰ مطرح و مورد را گزارش کنند تا ما کم بودن را برطرف کنیم. زیرا خط تولید محلول فعال شده و ما در حال شناسایی نقاطی هستیم که دچار کم بودن شده اند.

کمبودها را به ۱۹۰ اطلاع دهید

مشاور معاون معالجه در امور مریضی ها با بیان اینکه ابزار وصل شدن محلول با ناحیه صفاقی که به اصطلاح میکروکپ گفته می شود نیز یکبار استفاده است، می گوید: در یک ماه موخر بحث کم بودن مطرح بوده است، اما هیچ کجا اذن استفاده دو مرتبه از این محلول و امکانات داده نشده است.  وی با بیان اینکه محلول و میکروکپ دیالیز صفاقی در کشور تولید می شود، می گوید: شرکت تولیدکننده مواد اولیه را وارد کرده و محصول پایانی را در کشور تولید می کند.

در نتیجه این مبحث که بگوییم دو نوع داخلی و بیگانه از این محصول داریم، درست نیست؛ چراکه این محلول به اندازه کافی در کشور تولید می شود و نیازی به واردات وجود ندارد. 

انتهای پیام