فریبا چاوش زاده تفتی در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که نظام های تعیین نرخ ارز در جهان به نظام نرخ ثابت، شناور و توجیهی ارز تقسیم می شوند، اظهار کرد: انتخاب هر کدام از این نظام ها به میزان رشد اقتصادی و مراجع ارزی حاصل از صادرات پیدا و مخفی توسط یک کشور […]

فریبا چاوش زاده تفتی در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که نظام های تعیین نرخ ارز در جهان به نظام نرخ ثابت، شناور و توجیهی ارز تقسیم می شوند، اظهار کرد: انتخاب هر کدام از این نظام ها به میزان رشد اقتصادی و مراجع ارزی حاصل از صادرات پیدا و مخفی توسط یک کشور بستگی دارد.

این کارشناس اقتصادی به تحولات وسیع ماه های موخر در نرخ ارز اشاره نمود و اظهار کرد: تاثیر عاملان اقتصادی بر تغییر نرخ چندان قابل ملاحظه نیست اما آنچه موجب چنین تحولات وسیع ای شده تاثیر سایر عاملان سیاسی و اجتماعی مثل تحریم های یک جانبه بر کشور و نقش مجال طلبانه بعضی سودجویان و سوداگران اقتصادی در جهت اکتساب منفعت های زیادتر بوده هست.

چاوش زاده تفتی در ادامه با اشاره به این که ظرفیت مبادلات ارزی بازار داخل نسبت به مراجع ارزی کل کشور کمتر از ۱۰ درصد هست، تصریح نمود: جو روانی و اجتماعی ایجاد شده تاثیر بیشتر از اندازه ای بر نوسانات نرخ ارز ایجاد نموده هست و با توجه به این که درصد بالایی از نیازهای کشور از طریق واردات کالا و خدمات از خارج تامین می گردد علت افزایش غیرمنتظره نرخ ها گردید.

وی به افزایش نرخ داخلی طلا و منصوبات آن اشاره و اظهار کرد: طلا و انس یک اعتبار بین المللی و جهانی دارد که با نگاه اجمالی به نوسانات اعتبار انس در طول یک سال گذشته تحولات قابل توجهی در اعتبار آن بوجود نیامده هست.  تغییرات داخلی نرخ طلا و منصوبات آن متاثر از تغییر اعتبار ارز بوده هست.

چاوش زاده تفتی با بیان این که نوسانات نرخ ارز حدود یک سال پیش در نظر گرفته شده بود و عکس العمل مسئولین نسبت به این مبحث با دیرکرد انجام شد، اظهار کرد: تنگنا های ارزی و کنترل ارز از سوی دولت می توانست طبق سیاست های پولی و مالی زودتر صورت پذیرد. اجرای بعضی کارهای کنترلی و نظارتی توسط دولت و قوه قضائیه تعادل نسبی در نرخ ارز و طلا ایجاد نموده و تا حد بسیاری التهابات ارزی را فروکش کرده هست.

وی با بیان این که نرخ حقیقی ارزهای بیگانه نسبت به اعتبار پول ملی پایین تر از رقم هایی هست که این روزها به طور رسمی و غیررسمی در بازار مبادله می گردد، اظهار کرد: نرخ مبادله ای این ارزها بستگی به نحوه اختصاص ارز، اجرای دستورالعمل ‎های ارزی و نظارت بر بازار دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: با ایجاد اطمینان خاطر، آرامش زیادتر در جامعه و محافظت جوروانی مطلوب، در آینده توان داریم شاهد کاهش زیادتر نرخ ارز و محافظت اعتبار پول ملی در قیاس با سایر ارزها و به دنبال آن کاهش قابل ملاحظه نرخ کالاهای مورد احتیاج مردم باشیم.

انتهای پیام