به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پس از آنکه ترامپ از مشتریان نفت ایران درخواست کرد خرید نفت از ایران را تا آبان ماه ماه به صورت کامل متوقف نمایند گفتگوها این کشورها با آمریکا برای گرفتن معافیت نفتی اغاز گردید. مذاکره هایی که بعضی چراغ نفت ایران را در کشور مشتری روشن نگه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پس از آنکه ترامپ از مشتریان نفت ایران درخواست کرد خرید نفت از ایران را تا آبان ماه ماه به صورت کامل متوقف نمایند گفتگوها این کشورها با آمریکا برای گرفتن معافیت نفتی اغاز گردید. مذاکره هایی که بعضی چراغ نفت ایران را در کشور مشتری روشن نگه داشت و بعضی کشورها موفق نشدند خرید نفت از ایران را دنبال کردند.

در این میان هند که یک دهم نفت مورد احتیاج خود را از ایران وارد می کند و دومین مشتری بزرگ نفت ایران است کوشش زیادی برای بسته نشدن راه نفت ایران کرد. آمارها نشان می دهد واردات نفت هند از ایران در اوت ۵۶ درصد نسبت به مدت همانند سال گذشته افزایش داشته است.هند در ماه اوت حدود ۵۲۳ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است که ۵۶ درصد نسبت به اوت سال ۲۰۱۷ رشد داشت، اما ۳۲ درصد نسبت به ژوییه کاهش نمایش داد.

به چه سبب هند بر واردات نفت از ایران اصرار دارد؟

یک مقام هندی اظهار کرد: ما می خواهیم روشن کنیم که هند بشدت به واردات نفت ایران برای نیازهای مصرفی خود متکی است و ۸۳ درصد از نفت مورد نیازش از مراجع بیگانه تامین می گردد.

هند علاوه بر این قصد دارد با مراجع جایگزین نفت با مورد توجه قرار دادن نرخ ها اظهار کرد وگو کند. ایران در رقابت با سایر تامین کنندگان، نفت ارزانتری نسبت به رقبایش برای هند فراهم کرده و مدت ارزش طولانی تری برای پرداخت پول خرید نفت و علاوه بر این هزینه حمل رایگان محموله های نفتی را ارائه کرده است. نزدیکی ایران به هند نیز هزینه های حمل محموله های نفتی را کاهش داده است.

از طرف دیگر امکانات زیادی از پالایشگاه های هندی برای فراوری نفت ایران تعبیه شده است بنابراین آنان توان ندارند به سادگی به تامین کنندگان دیگر متوسل گردند.

هند با چه مشکلاتی دست به گریبان است؟

اگر هند به واردات نفت از ایران دنبال کند باید راهی برای پرداخت پول آن پیدا کند، زیرا بانک دولتی هند قبل از این به پالایشگاه ها اعلام نموده است توان ندارد خرید نفت ایران را در دوران تحریم ها حمایت کند.دولت هند هنوز بانکی که بتواند به عنوان کانالی برای پرداخت پول ایران مورد استفاده قرار گیرد را شناسایی نکرده است. 

  شرکت کشتیرانی هند تجارت نفت ایران را به سبب عدم پوشش بیمه متوقف کرده است، در حالی که یک مقام دولتی اظهار کرد وزارت کشتیرانی هند به پالایشگاه های دولتی اذن داده نفت ایران را بر مبنای CIF وارد کنند که تحت آن ایران حمل و بیمه برای محموله های نفتی فراهم خواهد کرد. البته ایران اشتیاق دارد به فروش نفت به هند دنبال کند. اوایل تابستان گزارش هایی منتشز شد که بیانگر از آن بود ایران بیمه محموله به هند ارائه کرده و نفت صادراتی به هند را با استفاده از نفتکش های ایرانی می فرستد.

کدام کشورها جایگزین نفت ایران در هند می باشند؟

گزینه های احتمالی برای جایگزینی نفت ایران، عربستان سعودی و عراق می باشند. آمار مراجع صنعتی و کشتیرانی نمایش داد با روی آوردن پالایشگاه های هندی به عراق برای جبران خرید کمتر نفت ایران، این کشور در اوت جای عربستان سعودی را به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به هند گرفت.

بر طبق آمار نفتکش ها، عراق و عربستان سعودی در ماه میلادی گذشته دو صادرکننده بزرگ نفت به هند باقی ماندند. پالایشگاه های هندی در ماه اوت ۱.۰۲

انتهای پیام