علی مریدی که به لزوم اصلاح نحوه مدیریت پسماند کشور معتقد هست، در اظهار کرد وگو با ایسنا با بیان این اینکه مدیریت پسماند توان دارد مجال اشتغال زایی برای جامعه ما فراهم کند، اظهار کرد:  تجربه جهانی نشان می دهد زباله و مدیریت درست آن در تولید اعتبار افزوده نقش زیادی دارد، به اندازه […]

علی مریدی که به لزوم اصلاح نحوه مدیریت پسماند کشور معتقد هست، در اظهار کرد وگو با ایسنا با بیان این اینکه مدیریت پسماند توان دارد مجال اشتغال زایی برای جامعه ما فراهم کند، اظهار کرد:  تجربه جهانی نشان می دهد زباله و مدیریت درست آن در تولید اعتبار افزوده نقش زیادی دارد، به اندازه ای که در شرایط حاضر، صنعت بازیافت ۱۵ درصد GDP (تولید ناخالص داخلی) بعضی کشورها را تشکیل می دهد و مجال شغلی زیادی هم ایجاد می کند.

این کارشناس سازمان مراقبت محیط زیست با اشاره به اینکه مدیریت پسماند در ایران حال و روز خوبی ندارد، از واردات پلاستیک فرسوده از کشور عراق به منظور استفاده در صنعت بازیافت کشور، اطلاع داد و اظهار کرد: جای تاسف دارد که در کشور ما به جای اینکه پلاستیک فرسوده و زباله های خشک را از مردم خودمان بخریم و در بازیافت استفاده کنیم، اقدام به خرید و واردات پلاستیک   فرسوده از عراق می کنیم. سبب این وضع آن هست که در ایران زباله های خشک من جمله پلاستیک ها بدرستی به دست صنعت های بازیافت داخل کشور نمی رسد و وادار می گردیم از کشور همسایه زباله وارد کنیم.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان مراقبت محیط زیست با تاکید بر اینکه صنعت بازیافت یک صنعت نفع آور به شمار می رود، اظهارکرد: در صورت مدیریت صحیح پسماند در کشور – که با اهمیت ترین رکن آن تفکیک از مبدا زباله ها هست – توان داریم ضمن محافظت محیط زیست و جلوگیری از خراب کردن و آلودگی آب، خاک و هوا از خارج شدن ارز از کشور نیز اجتناب کنیم.

مریدی تاکید کرد: وزارت کشور و شهرداری ها متولی مدیریت پسماند شهری می باشند و سازمان مراقبت محیط زیست نیز ناظر عالی این مبحث هست. باید تاکید کنم که حال و روز مدیریت پسماند کشور من جمله پسماند شهری خوب نیست و پیشنهاد و برنامه سازمان مراقبت محیط زیست این هست که در مدیریت پسماند، تفکیک از مبدأ و کاهش تولید زباله در اولویت قرار گیرد علاوه بر این شهرداری ها باید از طرح های تألیف پسماندهای خشک از طریق استارت آپ ها پشتیبانی نمایند.

وی با تاکید بر اینکه باید تفکیک از مبدأ را هدف قرار دهیم، اظهارکرد: دقت دارا باشیم که در تفکیک از مبدأ، شیوه های پیشرفته نظیر خدمات اینترنتی موردنظر هست تا تألیف زباله های خشک که اعتبار اقتصادی بالایی هم دارند به نحو ساماندهی شده توسط بعضی شرکت های خصوصی و استارت آپ ها صورت گیرد. مدیریت صحیح پسماند و تفکیک از مبدأ مشکل اشتغال و محیط زیست کشور را توأمان حل می کند.

شیوه های پیشرفته برای مدیریت پسماند تر

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان مراقبت محیط زیست در ادامه درباره مدیریت پسماندهای «تَر» با اشاره به لزوم بهره گیری از شیوه های به روز اظهار کرد: در بعضی کشورها، در سینک های ظرفشویی، یک دستگاه خردکن ویژه انتصاب می گردد که زباله های تر از طریق این دستگاه، به حدی خرد و ریز می گردد که در مسیر فاضلاب وارد می گردد. استفاده از راکتورهای کمپوست، روش دیگری هست که در شمال کشور در ویلاها و خانه های بزرگ استعداد عملیاتی شدن دارد البته در حال حاضر هم تولید کمپوست در بعضی منطقه های انجام می گردد اما به سبب تفکیک غلط زباله ها کود تولیدی مرغوب نیست و در بر دارنده تکه های فلزی و پلاستیکی هست و در نتیجه استعداد استفاده ندارد. طبیعی هست که اگر تفکیک از مبدأ پسماند صورت گیرد کیفیت کمپوست هم بالا می رود.

سازمان محیط زیست برای مدیریت پسماند چه کرده هست؟

مریدی علاوه بر این در جواب به این سوال که سازمان مراقبت محیط زیست از اوائل دولت دوازدهم برای مدیریت پسماند کشور چه اقدامی انجام داده هست، با اشاره به لزوم ایجاد زیرساخت های تفکیک از مبدأ پسماند و مدیریت صحیح پسماند اظهار کرد: در چند ماه پیش در حال مطالعه و ارزیابی به روزترین روش ها برای مدیریت پسماند بودیم. در نتیجه همین پژوهش ها و قیاس آن با برنامه های داخلی بود که متوجه گردیدیم که در ایران عمده تمرکز مدیریت پسماند بر زباله سوزی ها و از تفکیک پسماند از مبدأ غفلت شده هست. برای همین پیگیر آن هستیم که زیرساخت قانونی لازم را برای تألیف پسماندهای خشک ایجاد کنیم. خرید تضمینی زباله از استارت آپ ها من جمله زیرساخت های قانونی هست.

وی تاکید کرد: شهرداری ها هم باید از شرکت های تألیف زباله پشتیبانی نمایند چون شهرداری ها همین کار را به نحو غیراصولی و غیربهداشتی و توسط کودکان کار انجام می دهند. علاوه بر این تفکیک از مبدأ موجب کاهش هزینه ۴۰ درصدی مدیریت پسماند می گردد. افزون بر اینها، تفکیک پسماند از مبدأ موجب می گردد که ظرفیت مورد احتیاج زباله سوزها در کشور دست کم تا ۵۰ درصد کاهش یابد که در این صورت با کاهش هزینه برای خرید امکانات مورد احتیاج استعداد اجرایی بیشتری پیدا می نماید.

نحوه تامین بودجه های مورد احتیاج برای مدیریت پسماند

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان مراقبت محیط زیست در انتهاء در جواب به پرسشی درباره بودجه موردنیاز برای مدیریت پسماند با اشاره به اینکه یکی ازوعده های انتخاباتی ریاست جمهور روحانی مدیریت پسماند بوده هست، اظهار کرد: متاسفانه بودجه خواسته شده سازمان مراقبت محیط زیست برای مدیریت پسماند از صندوق توسعه ملی در مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد و با مخالفت نمایندگان روبه روشد. سال کنونی اهتمام داریم روی تفکیک از مبدأ زباله ها، تمرکز کنیم که به ظرفیت سرمایه گذاری ناچیزی احتیاج دارد و طبعا ابعاد زباله سوزها کاهش می یابد در نتیجه ظرفیت بودجه خواسته شده کمتر می گردد. این برنامه باید در قالب بودجه ۹۸ در دولت تصویب گردد که دو مرجع تأمین برای آن وجود دارد، یکی صندوق توسعه ملی هست و دیگری محل دریافت عارضه ها از کالاهایی نظیر فرآورده ها پلاستیکی، یخچال و تلویزیون هست که پسماند ویژه تولید می کنند.

انتهای پیام