به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پرند از وقتی که کلنگ مسکن مهر آن اواخر سال ۱۳۸۸ زمین زده گردید پایتخت مسکن مهر اسم گرفت، اما هرچه واحدهای مسکونی بیشتری برای آن تشریح گردید مشکلاتش هم افزایش یافت. با توجه به وجود زمین رایگان دولتی و سطح تقریبا هموار که کار را برای ساخت […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پرند از وقتی که کلنگ مسکن مهر آن اواخر سال ۱۳۸۸ زمین زده گردید پایتخت مسکن مهر اسم گرفت، اما هرچه واحدهای مسکونی بیشتری برای آن تشریح گردید مشکلاتش هم افزایش یافت. با توجه به وجود زمین رایگان دولتی و سطح تقریبا هموار که کار را برای ساخت واحدهای مسکونی ساده می کرد، ۹۶ هزار واحد مسکن مهر برای این شهر در نظر گرفتند که بالاترین تعداد در بین سایت های مسکن مهر کل کشور محسوب می گردد. این در حالی است که کارشناسان بیان می کنند احداث واحد مسکونی، یکی از ساده ترین مراحل پروژه های شهرسازی است و اجرای زیرساخت ها بخش با اهمیت کار است. دولت دهم حدود نیمی از واحدهای مسکن مهر پرند را تکمیل کرد اما خدمات زیربنایی و روبنایی را به عنوان یک علامت سؤال باقی گذاشت. دولت یازدهم نیز با توجه به خشکی بودجه در ارایه خدمات و زیرساخت ها به چالش برخورد و در نتیجه اقبال به این شهر چندان بالا نبود و جمعیت بسیار کمی آن جا ساکن گردیدند. اکنون اما شهر جدید پرند با ارایه تدریجی خدمات شهری در حال مبدل شدن از حالت خوابگاهی به نحو و شمایل شهری است. همین سه روز قبل هم معاون وزیر راه و شهرسازی اطلاع داد که تا دو هفته ی آینده با پیمانکار بزرگی برای احداث جایگاه ها محلات در سایت های مسکن مهر من جمله پرند قرارداد منعقد می کنیم. با این وجود پرند اکنون هم ویلا دارد، هم مسکن مهر، هم بوستان و هم درمانگاه و مدرسه و فروشگاه؛ البته کمبودها هنوز  وجود دارد اما به نظر می آید نبض زندگی این جا زودتر از دیگر شهرهای جدید اطراف تهران به تپش بیافتد.

با این وجود پرند اکنون هم ویلا دارد، هم مسکن مهر، هم بوستان و هم درمانگاه و مدرسه و فروشگاه؛ البته کمبودها هنوز  وجود دارد اما به نظر می آید نبض زندگی این جا زودتر از دیگر شهرهای جدید اطراف تهران به تپش بیافتد. برای افرادی که پیشتر به شهر جدید پرند رفته اند هم اکنون تکمیل پروژه های مسکونی، محسوس است. از نظر تکمیل ابنیه مسکن مهر پرند در شرایط مطلوبی قرار دارد. از ۲۵ هزار واحد باقی مانده نیز ۵۱۶۱ واحد در دهه فجر آماده بازنمایی است که در صورت تامین قیر از سوی دولت و محوطه سازی، این تعداد توان دارد به ۱۳ هزار واحد افزایش یابد. دولت قول داده بر طبق برنامه زمان بندی تا شهریورماه ۱۳۹۸ کل پروژه مسکن مهر پرند را به اتمام برساند.

از ۹۶ هزار و ۸۰ واحد مسکن مهر تشریح شده برای شهر جدید پرند ۸۳ هزار واحد تکمیل و ۶۹ هزار و ۸۱۵ واحد بازنمایی شده است. از ۲۵ هزار واحد باقی مانده نیز ۵۱۶۱ واحد در دهه فجر آماده بازنمایی است که در صورت تامین قیر از سوی دولت و محوطه سازی، این تعداد توان دارد به ۱۳ هزار واحد افزایش یابد. چهارشنبه ۳۰ آذرماه ۱۳۹۷ حضور خبرنگاران در افتتاحیه هفته فرهنگی پرند در بوستان ۳۲ هکتاری مشاهیر با نهر، مبلمان، مجسمه و فضای سبز دستاویزی گردید تا زیادتر با این شهر جدید آشنا گردیم. به هر حال شاید به سبب آب و هوای مناسب، پردیس به پرند ترجیح داده می گردید اما اکنون زیرساخت های پرند زودتر آماده شده و بنا بر گفته میهن خواهی ۱۴۰ هزار نفر جمعیت دارد.

سیمای شهری در پرند چه طور است؟

پرند را قبل از این در خبر ها و گزارش ها با واحدهای تهی از سکنه و دانشجویانی که اجبارا از این شهر به عنوان خوابگاه استفاده می کردند می شناختیم؛ زیرا جدا از دشواری تردد از تهران به پرند، خدمات شهری هم چندان مطلوب نبود.   پرند بر طبق آمار تا همین یک پارسال ۷۰۰۰ واحد مسکن مهر تهی داشت که البته محسن میهن خواهی، مدیرعامل شرکت عمران، این تعداد را در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ واحد اعلام نمود و اظهار کرد که پیشتر به سبب به روز نبودن سیستم مسکن مهر، تعداد واحدهای تهی بیشتر از رقم حقیقی اعلام شده بود. به هر حال شاید به سبب آب و هوای مناسب، پردیس به پرند ترجیح داده می گردید اما اکنون زیرساخت های پرند زودتر آماده شده و بنا بر گفته میهن خواهی ۱۴۰ هزار نفر جمعیت دارد. علی رغم آن که پرند را با مسکن مهر می شناسند، بخش بسیاری از مساحت این شهر را واحدهای ویلایی و شخصی تشکیل داده اند که با نما و ظاهر متمایز دیده می گردد.  درخصوص مسکن مهر نیز هنوز برج های نیمه کاره در شهر وجود دارد اما بلوک های آپارتمانی بیشتری نسبت به پیشین تکمیل شده اند. درخصوص نرخ واحدهای ویلایی نیز به گفته ی اهالی با کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان میتوان این جا ویلا خریداری نمود.

با توجه به جهش یکباره نرخ مسکن تهران در یک سال موخر که منتج به کوچ به شهرهای اطراف من جمله پرند گردید، جمعیت این شهر نسبت به یک پارسال به صورت واضح زیادتر شده و تعداد سوپرمارکت ها نسبت به گذشته افزایش  پیدا نموده است. طاهرخانی مدیرعامل شهرهای جدید در این مورد می گوید: هم اکنون با کم بودن شدید قیر مواجهیم که اگر این مشکل رفع گردد به سرعت توان داریم راه های رابطه ای و محوطه اطراف بلوک ها را آسفالت کنیم و سرعت تحویل واحدها بخصوص در شهر پرند را بالا ببریم.

سرانه های خدماتی

قبل از این به سبب پایین بودن سرانه های خدماتی، اقبال چندانی از پرند صورت نمی گرفت، اما شرایط با انعقاد پروژه های محله کانون تغییر کرده است. بنا بر گفته ی مدیرعامل عمران پرند، مراحل اولیه برای انعقاد قرارداد پروژه های بزرگ مشارکتی در حال انجام است که بر این اساس هشت مرکز محله برای تأمین خدمات همه روزه شهروندان در سایت های مسکن مهر (فازهای ۳، ۴، ۵ و بویژه ۶) احداث و در اختیار خانواده ها قرار می گیرد. یکی از مشکلات موخر محوطه سازی و خدمات در شهر پرند و سایر شهرهای جدید، تامین قیر رایگان عنوان می گردد… طاهرخانی مدیرعامل شهرهای جدید در این مورد می گوید: هم اکنون با کم بودن شدید قیر مواجهیم که اگر این مشکل رفع گردد به سرعت توان داریم راه های رابطه ای و محوطه اطراف بلوک ها را آسفالت کنیم و سرعت تحویل واحدها بخصوص در شهر پرند را بالا ببریم. بوستان بزرگ مشاهیر مابین فازهای ۳ و ۴ که هم اکنون دارای ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی است مطمئنا در آینده محلی برای تفریح و پر کردن وقت ها فراغت پرندی ها می باشد.

افق جمعیتی

هم چنین تا به حال ۳۴ مدرسه، پنج کلانتری، چهار واحد درمانی، ۱۰ مسجد و ۸۴ فضای سبز در پرند احداث شده است. طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ جمعیت پرند ۵۰ هزار و ۲۳۷  نفر بود که به گفته ی مدیرعامل عمران پرند این تعداد هم اکنون به ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار نفر فرا رسیده است. حدس می گردد تا سال ۱۴۰۵ جمعیت پرند به ۲۹۴ هزار نفر برسد.

نرخ مسکن مهر

افق جمعیت پرند ۴۸۳ هزار نفر تشریح شده اما مسکن مهر، چشم انداز جمعیتی پرند را به یکباره  بالا برد. ۱۰۰۰ هم اکنون با توجه به تعاریف شهری با گذر پرند از جمعیت ۱۰۰ هزار نفر، هم اکنون کلان شهر محسوب می گردد. حدس می گردد در صورت تکمیل پروژه مسکن مهر در این شهر جمعیت آن به بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر برسد و بعضی حدس کرده اند که در آینده این رقم به ۷۰۰ تا ۸۵۰ هزار نفر هم خواهد رسید. مبحث قابل ملاحظه این که سرعت رشد جمعیت پرند ۲۵ درصد است که حدود ۲۰ برابر میانگین رشد شهرهای کشور محسوب می گردد. حدس می گردد تا سال ۱۴۰۵ جمعیت پرند به ۲۹۴ هزار نفر برسد.

کرایه آپارتمان در پرند چند؟

کرایه آپارتمان در پرند  تا چند ماه قبل با رقم های ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان می گردید از طریق شرکت  عمران در پرند مسکن مهر خریداری نمود، اما هم اکنون واحدهای بدون تقاضاکننده به پیمانکاران داده شده و برای خرید واحدها به احتمال زیاد با مقدار کمی زیادتر باید به آنان مراجعه کرد. به صورت مثال نرخ کرایه یک آپارتمان ۸۵ متری نوساز با امکانات کامل در مرحله ۴ شهر پرند ۱۲ میلیون تومان پیش و ۵۰۰ هزار تومان کرایه بها تعیین شده است. ۱۰۰۰ واحد هم قرار است به تقاضا کنندگان حذف شده ای اختصاص یابد که مایلند از پردیس به پرند و هشتگرد بروند.

راه های دسترسی

البته با توجه به این که نرخ مسکن مهر پردیس در ماه های موخر به ناگهان حدود سه تا چهار برابر شده تقاضا کنندگان حذف شده چندان مایل نیستند به پرند بروند. اما مدیرعامل شهرهای جدید می گوید که واحدهای آماده شده در پرند و هشتگرد بسیار مناسب می باشند و در آینده اعتبار افزوده آنان بالا می رود. طاهرخانی از تقاضا کنندگان خواسته تا از پرند و هشتگرد بازدید کنند تا در صورت تمایل، جابه جایی صورت پذیرد. به صورت مثال نرخ کرایه یک آپارتمان ۸۵ متری نوساز با امکانات کامل در مرحله ۴ شهر پرند ۱۲ میلیون تومان پیش و ۵۰۰ هزار تومان کرایه بها تعیین شده است. شهر جدید پرند در جنوب غربی تهران و در کیلومتر۳۰ آزادراه تهران – ساوه قرار دارد. هم اکنون مشکل کلیدی به بحث امکانات و سیگنالینگ ذی ربط است که کاملا بیگانه است.

آزادراه تهران–ساوه، آزادراه تهران–قم، راه آهن تهران–جنوب و مترو تهران–پرند از راه های دسترسی به این شهر محسوب می گردد که البته مترو آن هنوز به بهره برداری نرسیده و گفته می گردد در صورت تامین مراجع تا انتهاء سال بازنمایی می گردد. جمع بندی تصمیم های اقتصادی شهر پرند در قالب تخمین اشتغال زایی هریک از بخشها طبق الگوی منتخب که دربردارنده سناریوی کلانشهر خدماتی (فرودگاهی) است نشان می دهد که مجموع شغل ها شهر پرند در افق چشم انداز به ۳۳۰ هزار شغل می رسد که ۷۰ درصد آنان معادل ۲۳۱ هزار شغل در بخش خدمات و بقیه تقریباً به صورت برابر دربردارنده شغل ها بخش صنعت و نیز شغل ها خوابگاهی است.

انتهای پیام