به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، “کاوش خانه ملی” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، “کاوش خانه ملی” که یکی از طرح های ملی ایران در حوزه نجوم محسوب می شود یکی از دستاوردهای بسیار بزرگ و شاخص علمی کشور هست که ساخت آن از سال ۱۳۷۹ شروع شده و بعد از دو […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، “کاوش خانه ملی” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، “کاوش خانه ملی” که یکی از طرح های ملی ایران در حوزه نجوم محسوب می شود یکی از دستاوردهای بسیار بزرگ و شاخص علمی کشور هست که ساخت آن از سال ۱۳۷۹ شروع شده و بعد از دو داوری بین المللی و وارد کردن آینه تلسکوپ ۳.۴ ۴ متری، مسیر پایانی خود را برای رسیدن به نخستین نورگیری طی می کند و به گفته مجریان آن، امیدها برای به ثمر رسیدن این طرح علی رغم کش و قوس های اجرای، افزایش یافته و انتظار می رود تا انتهاء فصل کاری فعلی (شروع فصل سرما و شروع بارش ها) بخش قابل ملاحظه ای از ساخت این رصدخانه به انتهاء برسد.

به گفته مجریان طرح، ۱۵ سال پیش وقتی که پژوهش ها مکان یابی این رصدخانه در جریان بود، رویکرد خاصی برای ساخت تلسکوپ این رصدخانه وجود نداشت ولی علی رغم تنگناهای تحریم، فکر ساختن تلسکوپ ۳.۴ ۴ متری برای این رصدخانه قوت گرفت و بخش های آینه این تلسکوپ از آنجایی که احتیاج به فناوری های پیچیده ای داشت از کشور آلمان خریداری گردید. اکنون حکایت ساخت و حمل آینه این تلسکوپ به ایران نیز داستانی شنیدنی هست که در جای خود به آن خواهیم پرداخت.

اینکه این پروژه ملی در چه مرحله ای هست ما را به سمت قله “گرگش” اینکه این پروژه ملی در چه مرحله ای هست ما را به سمت قله “گرگش” در کاشان کشاند و اینکه این رصدخانه چه فراز و نشیب هایی داشته و چه طور از زمین تا قله ۳۶۰۰ متری به اوج رسید مبحث گپ و اظهار کرد ما با دکتر حبیب خسروشاهی مجری طرح رصدخانه ملی و احمدرضا هامونی واقعیت، معاون اداری و مالی پژوهشگاه دانش های اساسی و از محققان دیگر طرح رصدخانه ملی در طول سفر بود تا راه رسیدن به قله را برایمان کم کند.

مجریان طرح هر چند که به ما اظهار کردند در آینده نزدیک شاهد نخستین نورگیری این رصدخانه هستیم ولی در عین حال تاکید می کنند ۲ سال اول نورگیری اقدام به تنظیم و آماده سازی تلسکوپ و انجام امتحان های خواهد گردید. به عبارت دیگر تلسکوپ به معنای انتصاب تلسکوپ در محل مد نظر و شروع مرحله تنظیمات داخلی سامانه هست.

این متن و عکس ها و ویدئو، دستاورد همکاران خبرگزاری دانشجوهای ایران (ایسنا) از عزیمت علمی به رصدخانه ملی هست.

کلید خوردن پروژه ای برای کاوش آسمان

دکتر حبیب خسروشاهی مجری طرح رصدخانه ملی، در جریان عزیمت به کاشان با مروری در خاطرات خود به یاد می آورد که در سال ۱۳۷۹ شورای پژوهش های علمی کشور، طرح های کلان علمی را کلید زد و پروژه کاوش خانه ملی به تصویب این شورا رسید.

وی این چنین ادامه می دهد: نخستین ردیف بودجه آن در سال ۱۳۸۴ در قانون بودجه مدنظر داشته گردید و تا وقتی که این طرح به پژوهشگاه دانش های اساسی واگذار شود ارزش آن از نوع پژوهشی و مطالعاتی و در حد چند صد میلیون تومان بود ضمن آنکه در این سال ها طرح مطالعاتی مکان یابی رصدخانه ملی نیز در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در جریان بود.

مراحل خستین مکان یابی رصدخانه ملی و بازدید گروه های متفاوت از قله گرگش کاشان

در سال ۱۳۸۴ با تغییر دولت این پروژه در عمل به حالت تعلیق درآمد و در این زمان پژوهشگاه دانش های اساسی برای اجرای طرح ملی رصدخانه ملی پا پیش گذاشت و در سال ۱۳۸۷ مسوولیت هدایت علمی این طرح ملی به من محول گردید.

ساخت تلسکوپ رصدخانه ملی؛ آری یا خیر

از خسروشاهی در مورد نحوه ساخت تلسکوپ این رصدخانه می پرسیم و این چنین جواب می دهد: در آن برهه تصمیمی برای ساخت تلسکوپ یا ابعاد این وسیله رصدی اتخاذ نشده بود ضمن آنکه شخصاً در آن برهه، ساخت این وسیله رصدی در ایران را تصمیم درستی نمی دانستم. سبب آن هم زمان طولانی برای انجام آن و تهیه مقدماتی بود که زمان زیادی لازم داشت.

گمان من این بود که با دستیابی فوری به تلسکوپ باید علم نجوم را توسعه دهیم. به همین علت در آن زمان همایشی با حضور متخصص ها دیگر کشورهای مطرح در این زمینه در تهران برگزار گردید و در آن کاربردهای تلسکوپ مورد ارزیابی جای گرفت. در این سمینار بود که چارچوب کلی تعیین گردید و به این نتیجه آمدیم که تلسکوپ کمتر از ۲ متر قصد نداریم چون عمر این نوع تلسکوپ ها رو به انتهاء بود و تلسکوپ های بالای ۴ متر هم دست نیافتنی بود؛ چون که تلسکوپ های بیشتر از ۴ متر در کلاس های دیگری قرار می گرفتند به همین علت بر تجهیز این رصدخانه با تلسکوپ های ۳ تا ۴ متر تصمیم گیری گردید.

بازدید گروه های متفاوت از قله مسطح شده گرگش که در مراحل خستین پروژه باید برای ساخت سازه تلسکوپ آماده می گردید

خسروشاهی در عین حال به یاد می آورد که در آن زمان نیم نگاهی هم به توانمندی داخلی برای طراحی و ساخت تلسکوپ ایجاد شده بود، ادامه می دهد: علاوه بر آن در آن زمان تیمی که در این پروژه مشارکت داشتند نه اصرار به خرید تلسکوپ داشتند و نه به طراحی و ساخت آن در داخل کشور. خرید و یا ساخت تلسکوپ دو مسیر متمایز بود ولی طبق نتیجه های پژوهش ها، می دانستیم که به روز رسانی و حفظ از یک تلسکوپ ۳ تا ۴ متری کش و قوس های خاص خود را دارد.

وی اضافه می کند: می دانستیم که خرید یعنی “در اختیار داشتن جعبه در بسته”! وی اضافه می کند: می دانستیم که خرید یعنی “در اختیار داشتن جعبه در بسته”! البته در صورت خرید تلسکوپ قصد داشتیم بر روی ساخت وسیله رصدی نیز سرمایه گذاری کنیم.

مجری طرح کاوش خانه ملی علاوه بر این خرید تلسکوپ مورد احتیاج در شرایط عمومی کشور را پیچیده عنوان نمود و اضافه کرد: کشوری مثل ایران که به طور مستمر در تنگنای تحریم صنعتی قرار دارد، در حالتی که نتواند به قطعات این تلسکوپ دست یابد تنها با آهن قراضه ای رو به رو خواهد گردید؛ چراکه نه فقط به دانش فنی آن لکن به تعمیر و حفظ آن نیز دسترسی نداشتیم. همین عاملان بود که ما را به سوی طراحی و ساخت سوق داد.

خسروشاهی با تاکید بر اینکه مشکل کلیدی ساخت در ایران زمان طولانی مورد احتیاج بود اضافه کرد: یک راه حل میانی مطرح گردید و آن خرید یا خوب تر بگویم بدست آوردن یکی از تلسکوپ های موجود در دنیا بود.

وی در این باره توضیح داد: ایده این بود که یک تلسکوپ موجود که از نظر کیفیت پذیرفتنی باشد توسط متخصص ها ما به ایران جابه جا شود و با “دمونتاژ” و “مونتاژ” وی در این باره توضیح داد: ایده این بود که یک تلسکوپ موجود که از نظر کیفیت پذیرفتنی باشد توسط متخصص ها ما به ایران جابه جا شود و با “دمونتاژ” و “مونتاژ” دو مرتبه آن به دانش مورد احتیاج دستیابیم. این روش از نظر مالی و زمان دستیابی به تلسکوپ به سود ما بود ولی این طرح در عمل با شکست رو به رو گردید.

نمایی از قله گرگش از بلندای نزدیک شهر کاشان

این پژوهشگر پژوهشگاه دانش های اساسی دنبال کرد: سر انجام تصمیم به اجرای کامل طرح یعنی طراحی و ساخت در ایران گرفتیم و متعاقب آن رییس پژوهشگاه دانش های اساسی طی نامه ای به مقام معظم رهبری ضمن تعریف طرح، درخواست پشتیبانی کرد و جواب معظم اله صریح بود و دولت را به پشتیبانی از این طرح توصیه کردند.

متعاقب آن در سال ۱۳۸۸ معاون وقت علمی و فناوری رئیس جمهوری مبلغ ۷ میلیارد تومان برای اجرای این طرح اختصاص داد.

دکتر خسروشاهی با بیان اینکه حس می کنم در آن زمان سازمان برنامه علی رغم تصویب این طرح امید چندانی به تحقق این طرح نداشت، اظهار کرد: شاید به نقش این پروژه در ایجاد امید به پیشرفت علمی توجه جدی نشده بود. ما اصولا به روزمرگی عادت داریم. این طرح یک طرح چالشی هست که ناشناخته های فراوان داشت به ویژه ۱۰ سال پیش.

وی اضافه می کند: اجرای این پروژه، شکوفایی امید و افزایش اعتماد به نفس را به دنبال دارد؛ چراکه اگر کشور به دانش فنی ساخت رصدخانه دست یابد توان دارد از سرریز دانش به سایر حوزه ها از آن برخوردار شود. از برکات این طرح این هست که هم دانشگاه ها و هم دولت به اجرای آنان عادت نمایند.

نمایی از طرح رصدخانه ملی در ارتفاع ۳۶۰۰متری قله گرگش

وی ساخت تلسکوپ را شبیه هیچکدام از فعالیت های صنعتی در ایران نمی داند و یادآور می شود: تلسکوپ یک وسیله اپتومکاترونیکی هست و دقت بی مثل در کنار ابعاد و اندازه آن و اینکه در هوای آزاد و در ارتفاع ۳۶۰۰ متری و در حضور باد کار می کند آن را به یک وسیله تماما منحصر به فرد مبدل کرده هست. این وسیله بطور کامل از صفر تا صد توسط متخصص ها ما طراحی و ساخته می شود. نه نقشه ای وجود دارد نه “بلوپرینت” نه نقشه ای وجود دارد نه “بلوپرینت” نه شرکت بیگانه که نقشه ای بدهد تا ما آن را اجرا کنیم.

به گفته خسروشاهی تلسکوپی با ابعاد ۱۱ متر که با دقت یک دهم ثانیه قوسی کنترل می شود آن هم در حضور بادی تا ۴۰ کیلومتر بر ثانیه، یک قدرت نمایی صنعتی هست که توسط پژوهشگاه های ما که مقاله منتشر می کنند، انجام می شود. این یک انقلاب هست و حیف که آنهایی که باید، اهمیت کامل این مبحث را فهم نکرده اند!

مشارکت آلمان با ایران برای ساخت آینه در شرایط تحریمی

این یک انقلاب هست و حیف که آنهایی که باید، اهمیت کامل این مبحث را فهم نکرده اند!مجری طرح رصدخانه ملی در را رسیدن به قله گرگش، به واقعه ی خرید آینه این تلسکوپ نیز اشاره می کند و یادآور گردید: فرآیند ساخت آینه تلسکوپ مشابه فرآیند ساخت شیشه های معمولی نیست لکن به ۲ سال زمان احتیاج دارد به همین علت در زمان توصیه آینه این تلسکوپ بسیار شانس آوردیم که شیشه مناسب در شرکت سازنده آلمانی موجود بود.

به گفته وی شیشه های مورد استفاده در آینه از نوع شیشه های معمولی نیست که در مقابل سرما و گرما، بزرگ و کوچک می گردند لکن شیشه های zero expansion می باشند که از سرامیک خاص تهیه می گردند و در مقابل سرما و گرما تغییر ابعاد نمی دهند. 

دکتر خسروشاهی در کنار یکی از مجریان ساخت آینه تلسکوپ

وی اظهار کرد: آینه تلسکوپ دارای قطر ۳ متر و ۴۰ سانتی متر و ضخامت حدود ۱۸ سانتی متر هست که از شیشه ای به اسم Zerodur   ساخته شده که در آن نوعی سرامیک سیلیس استفاده شده هست. ضریب انبساط طولی آن در مقابل تغییر دما ۲۰۰ برابر کمتر از شیشه های متعارف هست. 

مراحل ساخت و صیقل شیشه آینه تلسکوپ کاوش خانه ملی

خسروشاهی دانش فنی ساخت این شیشه ها را در اختیار ۳ کشور آمریکا، آلمان و ژاپن دانست و اضافه کرد: شرکت آلمانی “شوت”  خسروشاهی دانش فنی ساخت این شیشه ها را در اختیار ۳ کشور آمریکا، آلمان و ژاپن دانست و اضافه کرد: شرکت آلمانی “شوت” انواع شیشه های خاص اعم از شیشه های آزمایشگاهی و عینک تا شیشه سفینه های فضایی و هواپیمایی را تولید می کند.

این پژوهشگر حوزه نجومی به نحوه صیقل دادن این آینه اشاره نمود و توضیح داد: شرکت صیقل دهنده سطح آینه در فنلاند بود و  از جمله شرکت های دانشگاهی فنلاند هست که در راستای صیقل آینه های تلسکوپ های فضایی فعالیت داشت.

وی بیان کرد: کار صیقل آینه در مدت ۴ سال به طول انجامید و در این فرآیند زبری سطح آن به حدود ۲ نانومتر رسید.

خسروشاهی با بیان اینکه آزمایش آینه یکسال طول کشید اظهار کرد: در کمال خوشبختی محققان ایران قسمت مهمی در سنجش کیفیت سطح این آینه داشتند که خود منتج به مقاله علمی گردید. بدین ترتیب کلیدی ترین بخش تلسکوپ که ساخت آینه کلیدی بود و ما به امکانات و دانش ساخت آن دسترسی نداشتیم انجام گردید.

این پژوهشگر تاکید کرد: اگر در آن زمان ما اقدام به خرید آینه تلسکوپ نمی کردیم الان وادار بودیم با نرخ غیر قابل باور نزدیک ۷۰ میلیارد دلار آن را تهیه کنیم.  

واقعه ی جابه جایی آینه

عضو هیات علمی پژوهشگاه دانش های اساسی به بیان واقعه ی جابه جایی آینه تلسکوپ به ایران در زمان اوج تحریم ها پرداخت و اظهار کرد: مجوز صادرات ما برای خارج شدن آینه از آلمان و وارد کردن آن به فنلاند تنها ۲۰ روز ارزش داشت که این زمان مصادف شده بود با یخ زدگی سطح دریای “بالتیک”  عضو هیات علمی پژوهشگاه دانش های اساسی به بیان واقعه ی جابه جایی آینه تلسکوپ به ایران در زمان اوج تحریم ها پرداخت و اظهار کرد: مجوز صادرات ما برای خارج شدن آینه از آلمان و وارد کردن آن به فنلاند تنها ۲۰ روز ارزش داشت که این زمان مصادف شده بود با یخ زدگی سطح دریای “بالتیک” و متعاقب آن اعتصاب یخ شکن ها که مسیر را برای گذر کشتی ها باز می کردند. سر انجام شیشه یک روز مانده به ابطال مجوز صادرات از آلمان خارج گردید و به تندرستی به فنلاند رسید.

وی از زمان ساخت تا جابه جایی آینه به تهران را ۵ سال عنوان و بیان کرد: در زمان جابه جایی آینه به ایران نیز پیشنهادهایی مثل حمل از طریق هوایی و با هواپیماهای باربری مطرح بود اما با اهمیت ترین مشکل هزینه ۱۰۰ هزار دلاری چنین انتخابی بود ولی سر انجام شیشه صیقل داده شده از طریق یک شرکت حمل و نقل بین المللی ایرانی و با گذر از کشورهای اروپایی و اروپای شرقی با هزینه بسیار کمتر به ایران حمل گردید.

خسروشاهی دنبال کرد: در حال حاضر این آینه در پژوهشگاه دانش های بنیان حفظ و با انجام عملیات لایه نشانی به آینه مبدل می شود. به همین علت در حال حاضر این آینه یک شیشه کدر اما صیقل داده شده هست. کدری شیشه به سبب ترکیبات خاص آن هست که آن را در مقابل تحولات دمایی مقاوم می کند.

ورود به وادی ساخت رصدخانه

مجری طرح رصدخانه ملی از رصدخانه بیشتر از یک تلسکوپ یاد نمود و اضافه کرد: میتوان به یک تلسکوپ نیز عنوان رصدخانه منسوب کرد اما تغییر نگاه ما به طرح رصدخانه ملی ایران با توجه به سرمایه گذاری در زیر ساخت ها و پژوهش ها مکان یابی فرارتر از این هست. رصدخانه ملی ایران تنها در تلسکوپ ۳.۴ ۴ متری چکیده نمی توان.

وی دنبال کرد: در سال ۱۳۹۵ و وقتی که برای فعالیت های عمرانی آماده می گردیدیم به این نکته آمدیم که اکنون که داریم رصدخانه احداث می کنیم به چه سبب زیر ساختی ایجاد نکنیم که بیشتر از یک تلسکوپ را پوشش ندهد؟ و با این آینده نگری کوشش گردید تغییراتی در ساختمان های جانبی تلسکوپ ۳.۴ ۴ ایجاد کنیم تا ضمن استفاده بهینه از توپوگرافی قله از پیچیدگی ها و به هم تنیدگی های طراحی و اجرایی دوری کنیم.

خسروشاهی با بیان اینکه برای ساخت رصدخانه لازم بود که مورد ها فنی آن را فرا می گرفتیم، بیان کرد: بر این اساس با توافق نامه ای که با یک تیم سوئدی که پیشتر تجربه ساخت تلسکوپ ها را داشتند شرکتی راه اندازی نمودیم و از این طریق طراحی مفهومی که نیازمند استفاده از تجربه سابق بیگانه بود کلید خورد.

جابه جایی و استقرار امکانات ساخت بتن در ارتفاع ۳۶۰۰ متری قله گرگش

مجری طرح با بیان اینکه طراحی مفهومی رصدخانه دربردارنده بخش های اپتیک، مکانیک، کنترل و امکانات زیر ساختی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ انجام گردید، اظهار کرد: در طراحی های مفهومی ۷۰ سند تهیه گردید و برای ارزیابی عملکردمان، این سندهای را در اختیار داوران بین المللی که دربردارنده منجمان حرفه ای بودند، قرار دادیم. نشست ها داوری در مرکز بین المللی فیزیک دیدگاهی عبدالسلام (ICTP) نشست ها داوری در مرکز بین المللی فیزیک دیدگاهی عبدالسلام () ایتالیا برگزار گردید و در این نشست ها ایرادات کمی به طرح گرفته گردید.

به گفته وی این داوران مهلتی به محققان ایرانی برای برطرف این ایرادات دادند و با برطرف آنان، طراحی مفهومی تلسکوپ ۳.۴ ۴ متری رصدخانه ملی مورد تایید جای گرفت.

این پژوهشگر ایرادات گرفته شده به طراحی مفهومی رصدخانه ملی را از نوع ایرادات مدیریتی و اجرایی دانست و دنبال کرد: برای داوران فهم این مبحث که بودجه این طرح بصورت شناور هست عجیب بود. در کشور های دیگر عموماً بودجه بعد از پژوهش ها تامین می شود و اگر پروژه در مسیر هزینه کرد آن درست حرکت کند در زمان مشخص منهای تاخیرات پرهیز ناپذیر فنی به اتمام می رسد. اما طرح رصدخانه ملی همیشه با سختی عدم تخصیص متناسب با ماموریت آن رو به رو بوده هست!

شالوده بِتُنی سازه کلیدی تلسکوپ رصدخانه ملی

اما طرح رصدخانه ملی همیشه با سختی عدم تخصیص متناسب با ماموریت آن رو به رو بوده هست!وی اضافه کرد: در بخش فنی طرح، ایرادی عمده ای وارد نشد و اشکالاتی که آنان به این طرح وارد کردند همگی مرتفع و به تایید داوران بین المللی جای گرفت. البته این آخرین باری نیست که ما در این طرح تن به داوری دادیم و دو مرتبه نیز وارد این داوری گردیدیم.

داوری دوم برای طراحی جزیی

خسروشاهی دنبال کرد: بعد از طراحی مفهومی در سال ۱۳۹۲ اجرای مرحله طراحی جزئی شروع گردید که تا سال ۱۳۹۶ ادامه یافت و سر انجام در آن سال این طراحی مورد قضاوت داوران بین المللی جای گرفت با این تفاوت که در این مرحله داوران بیشتری و بخصوص در حوزه مهندسی حاضر بودند.

وی اظهار کرد: از الگوی داوری رصدخانه جنوبی اروپا برخوردار گردیدیم و داوری مستقل و بدون حضور هیچ عضوی از طرح رصدخانه ملی ایران انجام گرفت. 

شالوده بِتُنی سازه کلیدی تلسکوپ رصدخانه ملی در ارتفاع ۳۶۰۰ متری قله گرگش

 خسروشاهی با تاکید بر اینکه در داوری دوم طراحی جزیی دربردارنده مواردی چون اجزا مکانیکی، کنترل، الکترونیک بود که در کمال خوشبختی بخش مهندسی و مدیریت از این مرحله با اهمیت با موفقیت گذر کرد، اضافه کرد: نظر داوران بسیار با اهمیت بود چون چه بصورت مکتوب و چه در طول بازدید نکات مهمی را مطرح نمودند. به طور مثال نحوه وصل شدن زمینی و هم پتانسیل کردن سازه ها در جریان همین داوری مطرح و منتج به  وصل شدن الکتریکی همه میلگردهای بتی در سطوح متفاوت گردید.

جاده ای از زمین تا قله برای رسیدن به رؤیاهای نجومی

این پژوهشگر حوزه نجومی برای تیم اعزامی از خبرگزاری ایسنا در مورد جاده سازی برای رسیدن به ارتفاع ۳۶۰۰ کیلومتری قله گرگش نیز به ما اظهار کرد که در این بخش ۱۱ کیلومتر جاده کوهستانی از ارتفاع ۲۴۰۰ تا ۳۶۰۰ متری قله ساخته گردید. این جاده در ابعادی ساخته گردید که حمل امکانات مورد احتیاج رصدخانه و رفت و آمد پرسنل رصدخانه با امنیت و اطمینان تامین شود.

جاده ای که برای جابه جایی امکانات از سطح زمین تا ارتفاع ۳۶۰۰متری ساخته گردید

وی در جواب به این سؤال که برای این حمل و نقل بار و امکانات به چه سبب از هلی کوپتر بهره برده نشد، توضیح داد: با توجه به امکانات و قطعات چند ۱۰ تنی مورد احتیاج در قله، امکان استفاده از هلیکوپتر وجود ندارد. ضمن اینکه بهر صورت رفت و آمد ۲۴ ساعته اعضاء و مهندسین نیازمند جاده ایمن هست.

خسروشاهی قله گرگش را یک قله غیر قابل دسترس در شروع شرح کرد و اظهار کرد: به همین علت برای ارتقا امکانات سنجش مکان، بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ از قاطر و اسب استفاده کردیم و از این طریق ده ها تن بار را به بالای قله جابه جا کردیم.

رصدخانه جاده ای دو جانبه در تبادلات علمی

خسروشاهی جاده رصدخانه را به جاده تبادلات علمی دوسویه با جامعه بین المللی تشبیه کرد و یادآور گردید: ایجاد رصدخانه ملی ایران و هر آزمایشگاه ملی در این ابعاد بستر سازی برای ایجاد جاده ای دو جانبه در مبادلات علمی با دیگر کشورها هست. ما امروز وارد کننده بزرگ علم هستیم و این امری ضروری در این مقطع هست.

ولی چه از نظر دیپلماسی علمی و چه از نظر ایفای نقش علمی و فنی در این حوزه ما باید در کنار واردات علمی جایگاه خود در صادرات علمی را نیز به دست آوردیم. درست هست که یکی از تولید کننده بزرگ مقالات علمی هستیم اما این تولیدات زمانی مفهوم حقیقی می یابد که در آزمایش های علمی و تحیقیقات زیربنایی نیز سهیم باشیم.

دکتر خسروشاهی و مهندسین پروژه ملی رصدخانه در حال ارئه گزارش از مراحل ساخت تلسکوپ

وی در جواب به سوالی در مورد میزان هزینه های طرح اظهار کرد: طبق برآوردهای مالی در اوائل سال ۹۶، برای تکمیل این پروژه احتیاج به ۱۲۰ میلیارد تومان هست که البته نباید تحولات و تحولات موخر در بازار ارز را در تعدیل این برآورد فراموش کرد. در کمال خوشبختی معاونت علمی فناوری رئیس جمهوری پشتیبانی های جدی تری از طرح انجام می دهد و ما هم با امید و انرژی زیادتر به سوی هدف پیش می رویم.

خسروشاهی در انتهاء دنبال کرد: هدف ما دستیابی به نخستین نور در نخستین مجال امکان دارد اما این به معنای شروع بهره برداری علمی نیست؛ چراکه در ۲ سال اول کوشش ها متمرکز به تنظیم و آماده سازی تلسکوپ و انجام امتحان های می باشد. نورگیری تلسکوپ به معنای انتصاب تلسکوپ در محل مد نظر و شروع مرحله تنظیمات داخلی سامانه هست.

همزیستی میان تحقیقات نجومی و حیات وحش 

احمدرضا هامونی واقعیت، معاون اداری و مالی پژوهشگاه دانش های اساسی و از محققان دیگر طرح ملی رصدخانه نیز در جریان این عزیمت از حیات وحش منطقه ای که رصدخانه در آن ایجاد شده هست اظهار کرد. او به ما می گوید که قله گرگش دومین قله شاخص در میان قلل رشته کوه “کرکس” هست و در در خلال انجام عملیات ساخت رصدخانه با گونه های متفاوت حیات وحش این منطقه چون “بز”، “کل”، “عقاب”، او به ما می گوید که قله گرگش دومین قله شاخص در میان قلل رشته کوه “کرکس” هست و در در خلال انجام عملیات ساخت رصدخانه با گونه های متفاوت حیات وحش این منطقه چون “بز”، “کل”، “عقاب”، انواع پرندگان و حشرات رو به رو شده اند و تیم عملیاتی به طور مستمر کوشش کرده اند که خللی در زیست این جانوران ایجاد نشود.

واقعیت با تاکید بر اینکه در زمان ساخت جاده رصدخانه به قله گرگش مسایل زیست محیطی زیادی لحاظ گردید، دنبال کرد: در حال حاضر این جاده به جای دو لایه آسفالت، یک لایه آسفالت شده هست که این امر علاوه بر کم بودن اعتبارات، ما تماشا کردیم که همه روزه ماشین های سنگین در این جاده رفت و آمد دارند به همین علت اجرای عملیات روکش آسفالت دوم را موکول به انتهاء عملیات عمرانی در بالای قله کردیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قسمتی از جاده رصدخانه ملی خاکی هست، دنبال کرد: اولویت کلیدی ما تکمیل جاده نیست لکن تمرکز خود را بر ساخت و تکمیل تلسکوپ رصدخانه قرار داده ایم.

معاون اداری و مالی پژوهشگاه دانش های اساسی وضع آب و هوای قله گرگش را از دیگر عاملان موثر در ادامه فعالیت های عمرانی این طرح اسم برد و با تاکید بر اینکه دمای قله گرگش در زمستان به منهای ۱۵ درجه سانتی گراد می رسد، اظهار کرد: هر چند کارکردن در زمستان های گرگش بسیار دشوار هست ولی این فصل در حالتی که ابری نباشد خوب ترین زمان برای کاوش آسمان محسوب می شود.

این پژوهشگر اختلاف دمای روز و شب را از دیگر چالش های فعالیت در قله گرگش عنوان نمود و یادآور گردید: دمای روز ۸ درجه و دمای شب به منهای ۲ درجه می رسد و این در حالی هست که فعالیت ما در شب شروع می شود به همین علت باید به گونه از تلسکوپ حراست کنیم که به طور مستمر دمای تلسکوپ با دمای بیرون تناسب داشته باشد در غیر این صورت تلسکوپ برای تغییر ۱۰ درجه سانتی گراد کردن خود به دو روز زمان احتیاج دارد.

تیم اعزامی خبرگزاری ایسنا جهت تهیه گزارش: مریم رضایی، صادق کرمیان، علی تقوی و داریوش گرگوند

انتهای پیام