به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سوئیس، ژاپن، کویت، مکزیک و تونس من جمله کشورهایی می باشند که خدمات ویزا را در مقابل دریافت «تومان» یا همان ریال ایران عرضه می دهند. بعضی از این کشورها قبل از آن که نوسان های ارزی در ایران تشدید گردد، چنین سیاستی را به اجرا گذاشته بودند […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سوئیس، ژاپن، کویت، مکزیک و تونس من جمله کشورهایی می باشند که خدمات ویزا را در مقابل دریافت «تومان» یا همان ریال ایران عرضه می دهند. بعضی از این کشورها قبل از آن که نوسان های ارزی در ایران تشدید گردد، چنین سیاستی را به اجرا گذاشته بودند و بعضی دیگر از بهار سال کنونی همزمان با شدت گرفتن اختلافات ارزی و تنگنا فعالیت صرافی ها، این امکان را برای اتباع ایرانی فراهم کرده اند.

در فهرستی که اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه در اختیار ایسنا قرار داده هست، اسم سفارتخانه های اردن، عمان و قطر به عنوان کشورهایی که هزینه ویزا را به واحد پول رایج ایران معادل سازی کرده اند نیز رویت می گردد اما پیگیری ها نشان می دهد عمان و قطر درحال حاضر خدمت ویزا را در فرودگاه و در بدو ورود با ارز رایج خودشان یا دلار آمریکا عرضه می دهند که البته امکان صادر کردن ویزا در سفارتخانه های این کشورها به تومان، اما با «مبلغ بیشتر» همچنان وجود دارد.

ویزای فرودگاهی عمان درحال حاضر به قمیت ۱۶ دلار آمریکا در فرودگاه این کشور  صادر می گردد. علاوه بر این برای دریافت ویزای بیزینسی قطر ۲۰۰ ریال و نوع توریستی آن ۱۲۰ ریال قطری باید در فرودگاه های بین المللی آن کشور پرداخت.

سفارت اردن نیز علی رغم آن که اسمش در لیست کشورهای عرضه دهنده خدمت ویزا به تومان مذکور هست، اما بعد از اعمال سیاست های دولت عربستان سعودی برای منزوی کردن ایران، فعالیتش را در کشورمان به صورت رسمی کمرنگ کرد و درحال حاضر پاسخگوی اتباع ایرانی برای «سفرهای توریستی» به اردن نیست.

بر طبق اطلاعات حاصله از این سفارتخانه ها درحال حاضر تونس با یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان، کویت در مقابل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ژاپن با ۸۸ هزار تومان و مکزیک با دریافت معادل ریالی ۳۶ دلار آمریکا، برای اتباع ایرانی ویزا صادر می کنند.

سوئیس نیز در مقابل ۶۴۰ هزار تومان به اتباع ایرانی خدمت ویزا می دهد. ۵ یورو اضافه تر در دفتر پیمانکار ایرانی یا VFS برای عرضه خدمات ویزا دریافت می گردد.۵ صرف نظر از تسهیلاتی که این سفارتخانه ها برای اتباع ایرانی قائل شده اند، دریافت روادید از بعضی از این کشورها که تهیه مدارک آنان سختی در حد ویزای شینگن دارد من جمله کویت، مکزیک و ژاپن، به داشتن دعوتنامه ای قوی منوط هست.

انتهای پیام