حبیب رستمی در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری خلیج فارس در استان بوشهر در سال ۸۶ تأسیس شده و دارای ۴ مرکز رشد در شهرهای بوشهر، دشتستان، تنگان و دشتی هست، تعداد شرکت های فناور این پارک را ۸۰ شرکت اعلام نمود و اظهار کرد: بیشتر از […]

حبیب رستمی در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری خلیج فارس در استان بوشهر در سال ۸۶ تأسیس شده و دارای ۴ مرکز رشد در شهرهای بوشهر، دشتستان، تنگان و دشتی هست، تعداد شرکت های فناور این پارک را ۸۰ شرکت اعلام نمود و اظهار کرد: بیشتر از ۲۰ تیم نوآور نیز در فاز رشد مقدماتی قرار دارند.

وی تعداد شرکت های دانش بنیان این پارک را ۲۶ شرکت اعلام نمود و در ارتباط با حوزه فعالیت این شرکت ها توضیح داد: در این خصوص ابتدا باید به بازار این شرکت ها اشاره نمود که درصد بالایی از آن در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی هست؛ البته این به معنای آن نیست که تخصص همه این شرکت ها در حوزه نفت و گاز هست، لکن امکان دارد حوزه فعالیت شرکتی الکترونیک و بازار آن، بازار نفت و گاز باشد.

ریاست پارک علم و فناوری خلیج فارس دیگر حوزه های فعالیت شرکت ها را کامپیوتر، برق و الکترونیک و زیست فناوری دریایی اسم برد و با بیان اینکه صادرات این فرآورده ها به طور موردی انجام شده هست، تعریف کرد: به عنوان مثال سامانه های تعاملی و سامانه های ردیاب خودرو به کشورهای همسایه من جمله عراق و ارمنستان صادر گردیده اند.

رستمی از آغاز فعالیت هایی برای برقرار کردن ارتباط با پارک های بیگانه به منظور حضور شرکت ها در آنان اطلاع داد و با اشاره به اینکه این مبحث هنوز به نحو نظام مند به نتیجه نرسیده هست، دنبال کرد: فروش فرآورده ها در سطح ملی انجام می گردد و بعضی شرکت ها به همین مقصود دفتر فروش خود را به تهران جابه جایی داده اند.

وی اضافه کرد: مشتری فرآورده ها شرکت ها، بخش خصوصی می باشند و البته کار کردن با بخش دولتی چندان ساده نیست؛ به هر حال این طور نبوده که شرکت ها با بخش دولتی کار نکنند و بعضی از آنان با صداوسیما، وزارت دفاع و نیروهای نظامی، وزارت نفت و … مشارکت دارند.

ریاست پارک علم و فناوری خلیج فارس ذیل مبحث قسمت پارک از تولید کالای ایرانی توضیح داد: در گذشته هم تجربه این را داشته ایم که صنعت های در زمان تحریم ها، به پارک ها و در سطح دیگر دانشگاه ها روی می آوردند. در حال حاضر نیز گرایش به خرید فرآورده ها دانش بنیان داخلی زیادتر شده هست.

در نتیجه این طور میتوان اظهار کرد که شرکت های داخلی در شرایط تحریم خواستار کالای داخلی می باشند.

چتر حمایتی شرکت های نوپا وسیع تر گردد

وی رده استان بوشهر به لحاظ تعداد شرکت های دانش بنیان را ۲۲ یا ۲۳ اعلام نمود و اظهار کرد: آخرین آمار اشتغال ایجاد شده در پارک، اشتغال ۶۰۰ نفر در پارک به طور تمام وقت و پاره وقت هست.

ریاست پارک علم و فناوری خلیج فارس با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان مثل سایر شرکت ها از ناآرامی بازار عارضه دیده اند، توضیح داد: مخصوصاً شرکت هایی که باید قطعات مورد احتیاج خود را از خارج وارد می کردند، زیادتر عارضه دیده اند. شرکت های بزرگ تر توان دارند ارز ۸ یا ۹ هزارتومانی را دریافت کنند، اما شرکت های نوپا به این نیز دسترسی ندارند.

رستمی با اهتمام بر اینکه در چنین شرایطی باید چتر حمایتی وسیع تری برای شرکت های نوپا فراهم گردد، بهبود بودجه پارک ها در سال جاری را یادآور گردید و تصریح نمود: با وجود حصول این بهبود، به دلیل گرانی های اخیر، اضافه شدن بودجه بی ثمر بوده هست.

پیگیری تسهیلات بیمه از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری/نتیجه های به پارک ها و شرکت ها اعلام خواهد گردید

وی در مورد اجرایی نشدن معافیت ها، توضیح داد: معافیت های گمرکی برای شرکت های مستقر در پارک ها به طور موردی در کشور اجرا می گردد و گمرکات کشور هنوز قادر نبوده اند این مساله را هضم کنند؛ به طوری که جلسه ای را زیر نظر استانداری و با حضور نماینده گمرک برگزار کردیم، متوجه گردیدیم این مساله کاملاً برای گمرک تازگی داشته و چیزی در این ارتباط به آنان گفته نشده هست.

ریاست پارک علم و فناوری خلیج فارس با اشاره به اینکه مشکلات در ارتباط با مالیات با پیگیری های معاونت علمی ریاست جمهوری حل شده هست، افزود: با این وجود دو مرتبه هم شاهد این هستیم که با تقسیم غلط هزینه ها، شرکت ها از حقی که قانون گذار برای آنان در نظر گرفته، محروم می گردند.

رستمی اضافه کرد: بعضی تسهیلات کلی دیگر من جمله تسهیلات بیمه نیز از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری به طور معطوف پیگیری شده و نتیجه آن به شرکت ها و پارک ها اعلام خواهد گردید؛ اخیراً هم کار خوبی انجام شده که به باعث آن بیمه تأمین اجتماعی شرکت های دانش بنیان را از پرداخت ضرایب حق بیمه معاف کرده هست.

وی در مورد استقرار شرکت ها توضیح داد: از حدود ۳۰ شرکت دانش بنیان استان، ۲۶ شرکت در پارک مستقر می باشند. این شرکت ها مجوز دانش بنیان گرفته و از معافیت مالیاتی برخوردارند. این در حالی ست که بعضی شرکت ها با وجود نداشتن مجوز دانش بنیانی معاونت علمی، در پارک ها مستقر می باشند که در حقیقت مجوز فعالیت فناورانه دارند.

ورود شرکت ها به بازار، در گرو ایجاد آن از سوی دولت

ریاست پارک علم و فناوری خلیج فارس با اشاره به اینکه بیشترین فعالیت شرکت ها بر بازار استان معطوف شده هست، یک بازار این پارک را در حوزه دریا و بازار دیگر را حوزه نفت اعلام نمود و اظهار کرد: طبیعی هست که خیلی از مشکلات در بازار وجود دارد؛ به عنوان مثال بحث پرورش آبزیان، بازار استان و در عین حال مشکل آن هست.

رستمی اضافه کرد: در استان ما هم مثل سایر استان ها، اشتغال یک مساله هست که حل آن در گرو کاری هست که شرکت ها انجام می دهند. شرکت های خصوصی وارد حوزه ای می گردند که بازار آن از سوی دولت ایجاد شده باشد. به عنوان مثال در مورد برق چندین شرکت در حوزه برق تجدیدپذیر مشغول به کار شده اند و این مادامی اتفاق می افتد که دولت قول خرید تضمینی آن را داده هست.

وی افزود: سال کنونی با توجه به گران شدن تجهیزات، اینکه شرکت ها خودشان سرمایه گذاری کرده و برق تولید کنند، صرف ندارد؛ مگر آن که دولت بابت آن پول بیشتری بدهد. در نتیجه باید اظهار کرد که شرکت ها بر چه بازاری معطوف می باشند.

انتهای پیام