علی شادمان فرماندار نور در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه حدود ۷۵ هکتار از ۸۷۵ هکتار مصوب در شهر نور را بافت های کهنه تشکیل داده هست، اظهارکرد: این بافت کهنه حدود ۱۰ درصد از بافت شهری را در بر گرفته هست. وی با بیان اینکه بافت های کهنه در شرایط […]

علی شادمان فرماندار نور در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه حدود ۷۵ هکتار از ۸۷۵ هکتار مصوب در شهر نور را بافت های کهنه تشکیل داده هست، اظهارکرد: این بافت کهنه حدود ۱۰ درصد از بافت شهری را در بر گرفته هست.

وی با بیان اینکه بافت های کهنه در شرایط واقع شدن زمین لرزه بسیار عارضه پذیر هست، تصریح نمود: باریک بودن راه های گذر و مرور، عدم خدمات دهی مطلوب و نبود استحکام کافی در بناها مهمترین چالش های بافت کهنه هست.

فرماندار نور با اشاره به اینکه برای جلوگیری از حوادث، استحکام بناها در حوزه های شهرسازی باید مدنظر باشد،افزود: در گذشته ساماندهی بافت های کهنه به طور نظام مند نبوده و مردم خود اقدام به نو کردن منازل و استحکام بنا می کردند اما حالا دولت با طرح های تشویقی که مدنظر داشته بر لزوم انجام این کار تاکید داشته هست.

وی با اشاره به اینکه بافت های کهنه در شهر نور دارای قدمت های متمایز هست، اظهار کرد: با توجه به قدمت بالای بعضی بناها این سازه ها در هنگام طوفان، باران های سنگین و زمین لرزه بسیار عارضه پذیر می باشند و جان و مال مردم را به خطر می اندازد، به همین علت به شهروندان سفارش می گردد با گرفتن تسهیلات اعطایی از سوی دولت در جهت بازسازی طرح های کهنه اقدام کنند.

۳۵ هکتار بافت کهنه در رویان

احمد توکلی شهردار رویان  نیز در اظهار کرد و گو با ایسنا با اشاره به اینکه حدود ۳۵ هکتاراز ۴۰۰ هکتار مساحت شهر رویان در بافت کهنه قرار گرفته هست، اظهار کرد: بافت کهنه شهر رویان حدود ۸ درصد از بافت شهری را تشکیل می دهد که در فاز اول در زمینه اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری شناسایی گردید.

وی اضافه کرد: با انتخاب مشاور ذیصلاح و تهیه طرح و با سازگاری سایر ادارات و دستگاه های ذی مدخل در این مبحث طبق توصیف مسئولیت هایی که از جانب ریاست جمهور و وزیر راه و شهرسازی به دستگاه ها ابلاغ شد، ساماندهی بافت کهنه در حال انجام هست.

شهردار رویان با اشاره به مشکلات بافت کهنه اظهار کرد: تشکیل بافت های کهنه طبق معمول در زمین های ریز دانه با تراکم بالا و به طور خود جوش یا ارگانیک با عرض معابرنامناسب هست که متاسفانه خدمات رسانی به این املاک و بناها به سبب عرض گذرپایین و دسترسی های سخت در مواقع حوادثی چون حریق، زمین لرزه و یا بلاهای
طبیعی با مشکلاتی رو به رو می باشد و امداد رسانی به کندی پیش خواهد رفت.

توکلی راه برون رفت از مشکلات بافت کهنه را اجرای طرح بازآفرینی شهری مبتنی برشرح وظیفه ها و خدماتی که برای دستگاه ها دیده شده دانست و افزود: با اجرای طرح بازآفرینی شهری و با نوسازی و بازسازی بافت کهنه، سازه های تازه ای مبتنی بر نرمال های لازم شکل خواهد گرفت که باعث رفع شدن زیادی از مشکلات شهری می گردد.

وی ساماندهی بافت کهنه را کارپرهزینه و پر چالش عنوان نمود و اظهار کرد:با بازآفرینی محله ای که دارای بافت کهنه هست یقینا شاهد ایجاد فضاهای خدماتی خوب تر می باشیم که  حتی امکان دارد آن محل علی رغم چنین امکاناتی جذب گردشگر کند.

توکلی با اشاره به تفاوت بازآفرینی شهری در شهرهای که دارای بافت قدیمی و سنتی می باشند، اظهارکرد: بازآفرینی در شهرهای تاریخی به معنای خراب کردن آن نیست و باید اعتبار تاریخی بناها مدنظر قرار گرفته گردد.

*۶۰هکتار بافت کهنه در چمستان

غلامرضا چمن رأیها شهردار چمستان نیز در اظهار کرد و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در بازآفرینی شهری باید برنامه ها به طور مدون باشد، اظهارکرد: در بازآفرینی شهری باید درخواست ها و مطالبات مردم لحاظ گردد.

وی تصریح نمود: حدود ۶۰ هکتار بافت کهنه از ۳۳۰ هکتارشهر چمستان را در برگرفته هست که این مقدار ۱۸ درصد مساحت شهری را در برداشته هست.

شهردار چمستان در ادامه عدم نقدینگی شهرداری را یکی از علل عدم ساماندهی اجرای بافت کهنه دانست وافزود: بافت های کهنه شهر چمستان با شکل گیری چندین روستا در سال ۱۳۷۰ عموما به پیش از ایجاد شهرداری و به هسته روستایی این شهر باز می گردد.

چمن رأیها دنبال کرد: عدم دسترسی مناسب و بافت های پرتراکم در هنگام بحران باعث عارضه پذیری بیشتر از بیش این چنین بافتهای کهنه خواهد گردید.

وی مساعدت مالی  و تشویقی توسط دولت و حتی دادن مجوزهای رایگان در بافت های کهنه را از راهکارهای مناسب در بازآفرینی شهری عنوان نمود و اظهار کرد: شهرداری برای تشویق مردم در جهت بهسازی بافت های کهنه شهرچمستان اقداماتی چون پروانه های تشویقی و تخفیف عوارضات در ازای تعریض و تراکم های تشویقی را در دستور کار قرار داده هست.

انتهای پیام