به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در عکس العمل به سخنان دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه داعش در سوریه شکست خورده هست، وزارت خارجه انگلستان اظهار کرد، داعش همچنان حتی اگر کنترلی بر زمین های نداشته باشد یک تهدید هست. طبق گزارش اسکای نیوز، وزارت خارجه انگلستان در اطلاعیه ای پس […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در عکس العمل به سخنان دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه داعش در سوریه شکست خورده هست، وزارت خارجه انگلستان اظهار کرد، داعش همچنان حتی اگر کنترلی بر زمین های نداشته باشد یک تهدید هست.

طبق گزارش اسکای نیوز، وزارت خارجه انگلستان در اطلاعیه ای پس از انتشار خبر آغاز عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه تاکید کرد، همچنان اقدامات بسیاری باید انجام گردند، نباید خطری که داعش دارد را از چشمانمان دور کنیم حتی اگر داعش بر هیچ منطقه ای سیطره نداشته باشد، دو مرتبه هم تهدید هست.

در این اطلاعیه آمده هست: همان گونه که آمریکا تصریح کرده، تغییرات سوریه اشاره به انتهاء کار ائتلاف جهانی و حمله های آن ندارد و ما با کشورهای عضو در ائتلاف ضد داعش به کوشش هایمان به منظور تحقق این هدف ادامه می دهیم.

انتقاد قانونگذاران آمریکایی

اعلام خارج شدن آمریکا از سوریه علاوه بر این با انتقاد برخی از جمهوری خواهان معروف در کنگره همراه گردید.

گراهام در توییتر درج کرد که داعش در سوریه، عراق و افغانستان شکست نخورده و علاوه بر این ابراز نگرانی نمود که عقب نشینی از سوریه به آسیب متحدین کرد آمریکا تمام گردد.

کورکر به خبرنگاران اظهار کرد: ” “

“مارکو روبیو، یکی دیگر از سناتورهای شاخص جمهوری خواه هم خارج شدن از سوریه را مشابه تقدیم این کشور به روسیه و ایران دانسته هست.

استقبال روسیه

با این وجود، روسیه از این تصمیم استقبال کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که این تصمیم راه را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در سوریه فراهم می کند.

این سخنگو اضافه کرد: آمریکا اعلام نموده که به فاز جدید پا گذاشته اما هنوز ماهیت فاز بعد معلوم نیست و جزئیاتی هم در مورد آن نمی دانیم اما علی الظاهر نیروهای آمریکایی قصد دارند خارج گردند.

وی تصریح نمود: دوست دارم متوجه شوم فاز جدید در سوریه چیست و هرگز در سوریه رخدادی که در افغانستان رخ داد، صورت نخواهد گرفت.

عکس العمل نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در عکس العمل به تصمیم خارج شدن آمریکا اظهار کرد، جدول زمانی این تصمیم را ارزیابی می کنیم و از خودمان دفاع خواهیم کرد.

وی اضافه کرد، ما جدول زمانی این تصمیم و شیوه اجرا و وضع موجود و نیز پیامدهایی که برای ما خواهد داشت را ارزیابی خواهیم کرد.

ترامپ قبل تر بیان کرد، زمان آن دست یافته سربازان آمریکایی پس از سال ها جنگیدن با داعش از سوریه به کشور بازگردند.

وی در یک پیام ویدیویی با نسبت دادن انتهاء کار داعش به ائتلاف آمریکایی بیان کرد: “ما برنده شدیم”.

وی در یک پیام ویدیویی با نسبت دادن انتهاء کار داعش به ائتلاف آمریکایی بیان کرد: “ما برنده شدیم”.

ترامپ ضمن اعلام شکست داعش اضافه کرد: ما داعش را به عقب راندیم و شکست دشواری بر آنان وارد کردیم و سرزمین را پس گرفتیم.

بنابر اعلام این وزارت خانه، جزئیات فاز بعدی این عملیات به علت “مراقبت از امنیت عملیاتی و محافظت از نظامیان” وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام نمود که برای گذار به فاز بعدی مقابله با داعش آماده می گردد ولی از جزئیات خبر نداد.

حدود ۲۰۰۰ نظامی آمریکایی در سوریه هستند که زیادتر آنان در منطقه های تحت مدیریت کردها در شمال سوریه حاضر هستند.

در حالی که بنا به اعلام برخی از مراجع شبه نظامیان داعش هنوز در بخش های پراکنده سوریه حاضر هستند، برخی از فرماندهان نظامی آمریکا قبل تر برای ادامه حضور نظامی کشورشان در سوریه ابراز تمایل کرده بودند.

همزمان، برخی از تحلیلگران در آمریکا ابراز نگرانی کرده اند که روسیه و ایران برندگان کلیدی خارج شدن نظامیان ایالات متحده از سوریه می باشند.

طبق گزارش بی بی سی، کاخ سفید گفته هست که نظامیان آمریکایی در آماده باش می باشند تا در صورت لزوم دوباره برای دفاع از منفعت های آمریکا در سوریه وارد عمل گردند.

وزارت امور خارجه آمریکا هم از خارج شدن تمامی کارکنان دیپلماتیک آمریکا از سوریه در ۲۴ ساعت آینده خبر داده بود.

برت مک گورک، فرستاده ویژه دولت آمریکا بر علیه داعش هفته پیش به خبرنگاران بیان کرد که داعش از منطقه محو نخواهد گردید و آمریکا برای محافظت ثبات در سوریه حاضر خواهد بود.

منبع های خبری تصمیم دونالد ترامپ به خارج شدن از سوریه را به ارتباط تلفنی موخر او با رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ارتباط داده اند.

ترکیه این هفته اعلام کرده بود که می خواهد بر علیه موضع های شبه نظامیان کرد در شمال سوریه دست به عملیات بزند.

عکس العمل کردهای سوریه

ده ها نفر از طرفداران شبه نظامیان کرد سوریه در مقابل کاخ سفید تجمع کردند تا مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کنند.

اما نیروهای دموکراتیک سوریه به دنبال عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکا از خاک سوریه گفتند، تا حد فوت با ارتش ترکیه می جنگند.

جیهان احمد، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه در اظهار کرد وگو با خبرگزاری اسپوتنیک اظهار کرد، نیروهای دموکراتیک سوریه به هیچ طرفی اعتماد ندارد و ما به توانمندی خود و ملت مان تکیه داریم.

این مقام کرد سوریه افزود: ملت ما آماده هر نوع تهدیدی هست و در مقابل جنگ های اردوغان مقاومت خواهد کرد.

اردوغان به دنبال ادامه حضور داعش به ویژه در حومه دیر الزور هست اما داعش در آخرین منطقه تحت محاصره خود هست و از این ترکیه کوشش م کند دست به عملیاتی بر علیه نیروهای ما بزند.
 

انتهای پیام