به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وزیرراه وشهرسازی طی این سالها به یکی از دولتمردان خبرساز دولت روحانی مبدل شده که به نظر می آید این خبرسازی زیادتر از آن که متاثر از نقش کلیدی وی در وزارتخانه راه و شهرسازی باشد به شخصیت وی بازمی گردد. میتوان اظهار کرد که سیاست های عباس […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وزیرراه وشهرسازی طی این سالها به یکی از دولتمردان خبرساز دولت روحانی مبدل شده که به نظر می آید این خبرسازی زیادتر از آن که متاثر از نقش کلیدی وی در وزارتخانه راه و شهرسازی باشد به شخصیت وی بازمی گردد. میتوان اظهار کرد که سیاست های عباس آخوندی در حوزه مسکن و راه، نقطه مقابل هشت سال سیاستهای دولت های نهم و دهم بوده هست؛ آنچه که موجب شده سیاسهای وزارتی او با بیشترین پشتیبانی از سوی اقشار دانشگاهی و حوزه تخصصی راه و مسکن روبه رو باشد. با این حال میتوان اظهار کرد که عباس آخوندی در شمار آن دسته از وزیران کابینه روحانی قرار می گیرد که همیشه در فراروی استیضاح قرار داشته هست. حال جای این سؤال هست که چه طور هست عباس آخوندی به سیاستهای مداراجویانه که توان دارد وی را از خطر استیضاح دور کند روی نمی آورد و چه طور هست که حامی های استیضاح اخوندی هرگز دست از کوشش برای استیضاح آخوندی نمی کشند؟ آیا بازی استیضاح آخوندی پشت پرده هایی دارد؟

حال جای این سؤال هست که چه طور هست عباس آخوندی به سیاستهای مداراجویانه که توان دارد وی را از خطر استیضاح دور کند روی نمی آورد و چه طور هست که حامی های استیضاح اخوندی هرگز دست از کوشش برای استیضاح آخوندی نمی کشند؟ آیا بازی استیضاح آخوندی پشت پرده هایی دارد؟ حقیقت این هست که اگر از نقطه نظرات صریح و جنجال برانگیز عباس اخوندی در مورد مسکن مهر که علت ایجاد حاشیه های زیادی برای او و موضع گیری های سازمان یافته ای از سوی جناح سیاسی حریف بر علیه او گردید بگذریم،   اما به نظرمی رسد که دردسرها و ابرچالش های عباس آخوندی از کوشش او برای تغییر فرآیند اداری ساخت وساز شهری که کانون آن فساد ستیزی در نظام مهندسی بود آغازشد، چون که این تغییرات  که هدف آن مبارز به فسادهای مالی در سازمانهای نظام مهندسی بود، منفعت های زیادی از منفعت طلبات را به خطرمی انداخت و در عین حال مسوولیت سنگینی در حوزه ساخت و ساز برای مدیریت شهری ایجاد می کرد و از همین رو صف آرایی سازمان یافته و وسیع ای بر بر علیه عباس آخوندی انجام شد.

واقعه ی کلید خوردن این تحولات به سال ۹۴ باز می گردد و تدوین پیش نویس آیین نامه ای نامیده شده به آیین نامه کنترل ساختمان مسیر مملو از سنگلاخی را پیش پای جاده پر پیچ خم وزارت راه و شهرسازی با مدیریت عباس اخوندی قرارداد.

در همان سالها به سبب اینکه اکبر ترکان رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور را بر عهده داشت از مخالفان سرسخت این آیین نامه بود و به این ترتیب از نفوذ خود در دولت استفاده نمود و با تشکیل مثلثی تشکیل شده از نظام مهندسی، وزارت کشور و شهرداری کوشش کرد که در مسیر این آیین نامه دست انداز ایجاد کند. پس از ان با تغییر رئیس شورای مرکزی و قرار گرفتن فرج الله رجبی در این سمت که همزمان عضو کمیسیون عمران مجلس بود، هنوز راه ترکان با قدرت زیادتر ادامه پیدا نمود و رجبی با مقاومت در مقابل تصویب این ایین نامه اهتمام کرد به مبارزه با عباس آخوندی برخیزد و حتی به صورت علنی اظهار کرد من لباس جنگ به تن کرده ام! در این کش وقوس اما عباس آخوندی وقتی دریافت که کارش در دولت پیش نمی رود و تصویب آیین نامه کنترل ساختمان با دست انداز رو به رو شده هست از در دیگری وارد گردید و کوشش کرد که بعضی از مفاد کلیدی آیین نامه کنترل ساختمان را از طریق بخش نامه ها ابلاغ کند و در حقیقت ابلاغ بخش نامه ها واکنش عباس آخوندی به مقاوتها در مقابل تصویب ایین نامه کنترل ساختمان بود.

به این ترتیب او ابتدا در یک فقره شش بخش نامه ابلاغ کرد. اما در مرحله بعدی ابلاغ دو بخش نامه از سوی او که دربردارنده حذف ارجاع  نظارت کار از نظام مهندسی و منع گرفتن پول از مالکان توسط نظام مهندسی با حاشیه های زیادی همراه گردید چون که این بخشنامه ها دو مجرای ورود وجوهات به سازمانهای نظام مهندسی را مسدود می کردند. ادله عباس آخوندی در مورد ضرورتهای حذف پول از سازمان نظام مهندسی و اختیاری شدن انتخاب مهندس ناظر از صبر این گفتار خارج هست اما به هر روی جنگ عریان و لفظی تندی بین وزیر و رئیس شورای مرکزی در گرفت به به صورتی که به صورت علنی فرج الله رجبی روسای سازمانهای نظام مهندسی را به سرپیچی از فرمان وزیر راه و شهرسازی فراخواند و این کشمکشها به حدی ادامه یافت که سر انجام وزیر در آستانه انتخابات نظام مهندسی، پروانه اشتغال به کار رئیس شورای مرکزی سازمان را معلق کرد.

اما به موازات این اتفاق یکی از اعضای کمیسیون عمران در اظهار کرد وگو با یکی از خبرگزاری ها گفته هست که فرج الله رجبی در حال یارگیری به منظور تألیف و افزایش امضاها برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی هست و به گفته وی این اسیتضاح توسط فرج الله رجبی در حال کارگردانی هست. نکته جالب اینجاست نخستین استیضاح وزیر راه و شهرسازی نیز توسط سید مهدی هاشمی رئیس وقت شورای مرکزی نظام مهندسی کشور که همزمان رئیس کمیسیون عمران مجلس را بر عهده داشت کارگردانی گردید و در حقیقت میتوان اظهار کرد که با توجه به اینکه در دوره وزارت عباس آخوندی دو رییس شورا همزمان عضو کمیسیون عمران بوده اند، این امر موجب شده که وزیر راه و شهرسازی به نسبت سایر وزرا رکورد دار  استیضاح گردد. به هر روی زمزمه های اسیتضاح و یا استعفای عباس آخوندی از محافل متفاوت به گوش میرسد، اما ناظران براین باورند که سر انجام هر فرجامی که منتظر عباس آخوندی باشد، صفت وزیر ضد فساد با اسم عباس آخوندی گره خواهد خورد.

انتهای پیام