در گذشته، بیشتر از ۹۵ درصد این بازار به طور قاچاق تأمین می گردید که از حدود دو سال گذشته با مشارکت وزارتخانه های اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز، ساماندهی این حوزه و مقابله با قاچاق در قالب طرح ثبت تلفن های همراه (رجیستری) در مهر ۱۳۹۶ […]

در گذشته، بیشتر از ۹۵ درصد این بازار به طور قاچاق تأمین می گردید که از حدود دو سال گذشته با مشارکت وزارتخانه های اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز، ساماندهی این حوزه و مقابله با قاچاق در قالب طرح ثبت تلفن های همراه (رجیستری) در مهر ۱۳۹۶ به بهره برداری رسید.

با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره تلفن همراه های همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای تلفن همراه از اوائل اردیبهشت ماه، تنها تلفن همراه هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند گردید. بر طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زمینه اجرای آخرین فاز طرح احراز اصالت امکانات دارای سیم کارت (رجیستری) تمامی تلفن همراه هایی که پیامک مبنی بر غیرقانونی بودن تلفن همراه دریافت کردند، ۳۱ روز مهلت استفاده داشتند و پس از ان از شبکه سرویس نخواهند گرفت.

بر طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زمینه اجرای آخرین فاز طرح احراز اصالت امکانات دارای سیم کارت (رجیستری) تمامی تلفن همراه هایی که پیامک مبنی بر غیرقانونی بودن تلفن همراه دریافت کردند، ۳۱ روز مهلت استفاده داشتند و پس از ان از شبکه سرویس نخواهند گرفت. زیرا در حال حاضر شاهد کم شدن قاچاق موبایل در ایران هستیم و شرکت های داخلی مجبورند از مجاری قانونی نسبت به واردات و خرید تلفن همراه اقدام کنند و این مبحث به نفع اقتصاد کشور هست.

مدیران اعتقاد دارند آنچه اغراض اجرای طرح رجیستری موبایل در داخل کشور بوده تاحالا به طور نسبی پژوهشگر شده هست.۳ زیرا در حال حاضر شاهد کم شدن قاچاق موبایل در ایران هستیم و شرکت های داخلی مجبورند از مجاری قانونی نسبت به واردات و خرید تلفن همراه اقدام کنند و این مبحث به نفع اقتصاد کشور هست.۶ طبق آمار منتشره توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سال ۱۳۹۶، تعداد تلفن های وارد گردیده از مبادی گمرکی پیش از اجرای طرح ۱. ۳ میلیون و بعد از اجرای طرح به دو میلیون افزایش یافته هست که این رقم در سال ۱۳۹۷ تاحالا ۱.

۶ میلیون بوده که بیانگر از موفقیت طرح رجیستری و افزایش تعداد تلفن همراه در میان مردم هست. ظرفیت ارزی تلفن همراه های واردشده نیز از اوائل اجرای طرح ۶۰۱ میلیون دلار هست که به درآمدزایی عمومی، تندرستی بازار و به صفر رسیدن قاچاق در این عرصه منتج شده هست.

انتهای پیام