.. در استان همدان نزدیک به ۱۹ موکب برقرار هست که کار خدمت رسانی به زوار در مسیر رفت و بازگشت را انجام می دهند. جورقان یکی از شهرهای ورودی استان همدان از مسیر جاده تهران هست که روزانه ترددهای بسیاری از مسیر این شهر انجام می پذیرد و به شکلی دروازه ورود به شهر […]

..

در استان همدان نزدیک به ۱۹ موکب برقرار هست که کار خدمت رسانی به زوار در مسیر رفت و بازگشت را انجام می دهند.

جورقان یکی از شهرهای ورودی استان همدان از مسیر جاده تهران هست که روزانه ترددهای بسیاری از مسیر این شهر انجام می پذیرد و به شکلی دروازه ورود به شهر همدان محسوب می گردد. چند سالیست که مردم جورقان در ورودی شهر خود موکبی برپا کرده و اولین خادمان و میزبانان زوار کوی اباعبدالله در غرب کشور می باشند.

موکب شهید الیاسی دو هفته خدمات رسانی می کند

شهردار جورقان در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد موکب شهید الیاسی گفته بود: این موکب پنج سال هست که در موسم اربعین در پارک ورودی شهرجورقان برپا می گردد و سال کنونی نیز از ۲۹ مهرماه برپا شده و تا ۱۲ آبان ماه ماه دائر می باشد.

مجید قره باغی با بیان اینکه از آنجایی که جورقان در مسیر یکی از کلیدی ترین ورودی های شهر همدان قرار دارد سالانه میزبان ۱۰ها هزار نفر از زوار کاروان های حسینی هست، عنوان نمود: شهرداری نیز مشابه سال های گذشته شرایط را برای میزبانی و پذیرایی از زوار مهیا کرده هست.

تعریض جاده در جهت رفاه حال مسافران

وی تصریح کرد: با توجه به رفت و آمد بیشتر از حد مسافران در این مسیر شهرداری و شورای شهر این مسیر را تعریض کرده که دست کم ۱۰ متر و حداکثر ۲۰ متر به مسیر بلوار ۷۶ متری جاده تهران اضافه شده هست.

شهردار جورقان به خدمات موکب جورقان اشاره و افزود: خدمات موکب شهید الیاسی به صورت شبانه روزی انجام و میان وعده و چای در اختیار مسافران قرار می دهد که از شنبه پنجم آبان ماه ماه غذای گرم نیز در اختیار زوار قرار خواهد گرفت.

مردم تأمین کننده نیازهای موکب می باشند

وی اضافه کرد: از آنجایی که همه موکب های سطح استان به صورت مردمی برپا می باشند، به همین علت موکب شهید الیاسی نیز با کمک های مردمی شهر جورقان و روستای ده پیاز برپا شده و قسمتی از هزینه ها نیز از سوی شهرداری و شورا پرداخت می گردد.

قره باغی تصریح نمود: در روزهای گذشته ما میزبان هفت تا ۱۰ هزار نفر از زوار بوده ایم و از فردا نیز از آمار زوار کم و در مسیر بازگشت زوار دو برابر خواهند گردید.

وی در مورد تحولات دمایی احتمالی و ساکن کردن اضطراری زوار نیز اظهار کرد: در جلساتی که با هیئت امنای مساجد برقرار گردید به مبحث تغییر دما اشاره گردید و همه ۷ مسجد و حسینیه شهر جورقان آمادگی کامل برای ساکن کردن زوار را دارند که حدس می گردد ۳ تا ۴ هزار نفر ساکن کردن داده گردند.

درب منازل مردم جورقان به روی زوار باز هست

شهردار جورقان تصریح کرد: از آنجایی که مردم جورقان بسیار میهمان نواز می باشند، مثل سال های گذشته دغدغه و مشکل ساکن کردن اضطراری مسافران را نداریم چون که مردم با خواهش و التماس مسافران را برای پذیرایی به منازل خود دعوت می کنند.

وی گریزی هم به کارهای سال گذشته موکب زد و گفته بود: سال گذشته ۱۰۰ هزار نفر از زوار ساکن کردن داده شده و بیشتر از ۶۰۰ هزار نفر نیز از خدمات موکب شهید الیاسی برخوردار گردیدند.

کمک دولتی برای موکب شهید الیاسی پنج کیسه آرد بوده

قره باغی در مورد کمک های دولتی برای اداره موکب ها اظهار کرد: از استانداری منحصرا ۵ کیسه آرد در اختیار ما قرار داده گردید و این در حالیست که مردم شهر از مواد غذایی گرفته تا آرد و چای و قند برای زوار کمک کرده اند.

وی افزود: هیئات مذهبی و هیئت امنای مساجد و علاوه بر این اعضای شورای شهر و اهای روستای ده پیاز کمک های بسیاری برای برگزاری موکب انجام دادند که قابل تقدیر هست.

بعد از ورودی شهر به سمت خروجی شهر که به سمت کرمانشاه و مرز پرتردد مهران هست می رویم و وارد مریانج شهر شهادت و ایستادگی می گردیم.

مریانجی که در استان همدان به شهر شور و اشتیاق حسینی و ارادات به اهل بیت(ع) و خاندان امامت سرشناس هست به طوریکه اولین و بزرگترین زائرسرای اربعین غرب کشور توسط حسینیه ابوالفضل(ع) متشکل هست. به خاطر مسافرت مدیر زائرسرا به زیارت کربلا با یکی از خادمان هیئت در مورد این حسینیه به اظهار کرد وگو می نشینیم.

زائرسرای اباالفضل(ع) اولین زائرسرای غرب کشور

خادم زائرسرای اباالفضل(ع) در مورد سابقه این زائرسرا به خبرنگار ایسنا اظهار کرد: زائرسرای اباالفضل(ع) بخشی از اولین زائرسراهای غرب کشور در خدمات رسانی محسوب می گردد که ۶ سال هست به این فعالیت ادامه می دهد.

حمید عنایتی عنوان نمود: این زائرسرا به صورت شبانه روزی در وعده های صبحانه، ناهار و شام از پنجم ماه صفر تا یک هفته بعد از اربعین به زوار خدمات رسانی می کند.

وی در مورد تعداد خدمات گیرندگان در این حسینیه اظهار کرد: به صورت متوسط در شبانه روز، از ۵۰۰ نفر تا ۷ هزار نفر متغیر هست به طوریکه در دو شب پیش ۸ هزار نفر در این زئرسرا پذیرایی شده اند.

وی تصریح کرد: شبی ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر هم در حسینیه ساکن کردن داده می گردند و روزهای آتی با توجه به خستگی مسافران زیادتر نیز خواهد گردید.

خادم زائرسرای اباالفضل(ع) تصریح نمود: در مسیر رفت تعداد مسافران زیادتر می باشند و در بازگشت مسافران برای رسیدن به منزل خود عجله دارند و مسافران خسته و مریض در این زائرسرا اتراق می کنند.

خبری از کمک های دولتی نیست 

وی در مورد کمک های مردمی نیز اظهار کرد: خیرینی می باشند که از دست کم تا جایی که می توانند در این زائرسرا کمک می کنند اما از کمک های دولتی نه خبری هست و نه ما احتیاج داریم.

عنایتی اضافه کرد: کمک های امدادی و پزشکی یکی از نیازهای کلیدی این زائرسرا هست به طوریکه زوار اغلب با مریضی های آنفلونزا و مشکلات گوارشی باز می گردند و به خدمات درمانی احتیاج دارند.

پتو و وسایل گرمایشی احتیاج زائرسرا

خادم زائرسرای اباالفضل(ع) تصریح کرد: هیئات مذهبی و حسینیه ها آماده پذیرایی از زوار در صورت سرد شدن هوا می باشند اما باید ابزارها گرمایشی و پتوی لازم برای آنان فراهم گردد.

این دیگ به عشق حسین می جوشد

یکی از بانوانی مریانجی که در حیاط حسینیه و زیر باران مشغول سرخ کردن سیب زمینی هست، از عشق و اشتیاق خدمت برای امام حسین(ع) حرف زد و اظهار کرد: روزانه از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعد از نیمه شب در حسینیه مشغول به کار هستیم .

وی با بیان اینکه عشق خدمت به زوار اباعبدالله(ع) در وجودمان نهادینه شده و برای همیشه نیز ماندگار می باشد، تصریح کرد: خستگی در این راه برای ما بی معنی هست به طوریکه بعد از ماه صفر نیز ما در این حسینیه به پاکیزگی پرداخته و مقدمات را برای سال آینده فراهم می کنیم.

گزارش از: سمانه پورعبدالله، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام