حامد مازندرانی زاده در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: پسماندهای الکترونیک ۲ درصد ظرفیت پسماندها را به خود اختصاص می دهند که در اثر بازیافت غیراصولی بسیار خطرساز بوده و شیرابه آنان بانفوذ به زمین در آب نفوذ کرده و مواد سمی خطرناکی وارد آب های زیرزمینی می گردد. وی دنبال کرد: حدود ۱۵ […]

حامد مازندرانی زاده در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: پسماندهای الکترونیک ۲ درصد ظرفیت پسماندها را به خود اختصاص می دهند که در اثر بازیافت غیراصولی بسیار خطرساز بوده و شیرابه آنان بانفوذ به زمین در آب نفوذ کرده و مواد سمی خطرناکی وارد آب های زیرزمینی می گردد.

وی دنبال کرد: حدود ۱۵ سال بازیافت پسماند شهری را مورد مطالعه و پژوهش قرار دادم و از اغلب سایت های کشور مثل کهریزک تهران، محمدآباد قزوین، سراوان رشت، مشهد، کرمانشاه، زنجان، اصفهان، شهر قم و علاوه بر این سایت بازیافت کشورهای چین، ژاپن، بلژیک، آلمان از سامانه های امحا آشغال بازدید کردم و با رویت اینکه ورود به شهرداری ها با دشواری صورت می پذیرد تصمیم گرفتم کار بازیافت را به صورت محدود و معطوف بر آشغال های الکترونیک ادامه دهم.

وی اضافه کرد: با کمک دانشجوهای این ایده تیرماه ۹۶ در مرکز رشد دانشگاه امام خمینی(ره) شروع به کار کرد و هسته شرکت ما تشکیل گردید. در ادامه طی رویدادی دو هفته ای در هفته دوم مهر ماه ۱۳۹۶ ضمن آگاه سازی دانشجوهای، کارمندان و اساتید دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با خطرهای بازیافت غیراصولی پسماندهای الکترونیک، نسبت به تألیف پسماندهای الکترونیک اقدام گردید و در ادامه به پاس قدردانی از همکاری کنندگان هدایایی نیز اهدا گردید.

وی عنوان نمود: با توجه به اینکه اقتصاد ما دولتی بوده و ظرفیت آن نیز بزرگ هست عمده تولیدکننده آشغال الکترونیک، دولت هست و طبق قوانین اسقاط اموال دولتی، سازمان ها الزام دارند بعد نابود شدن امکانات آنان را اسقاط کرده و برای مزایده آن اقدام کنند و برای آنان با اهمیت نیست سرنوشت این امکانات چه می باشد.

مدیر این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: با مصوبه تیم پسماند استانداری همه ادارات باید پسماندهای الکترونیک خود را در اختیار هسته ما قرار دهند و بازیافت آنان در مرکز رشد امام خمینی (ره) انجام می گردد. وی اعلام نمود: نکته قابل تأمل در روش این شرکت دانش بنیان مراقبت از اطلاعات موجود در دستگاه های دولتی هست و با روش امحای موجود در شرکت ما امکان نشت اطلاعات وجود ندارد.

مازندارانی زاده تعریف کرد: دوره گردها چون دانش تفکیک آشغال های الکترونیک را ندارند به همین جهت اقدام به سوزاندن بُردهای الکترونیک می کنند که در این بُردها زیادتر عناصر جدول مندلیف به کار رفته هست که خاکستر آن آب، خاک و هوا را آلوده می کنند چون که در بر دارنده سرب، جیوه و فلزات سنگین عمده هست.

وی اضافه کرد: در روش دانش بنیان بدون خراب کردن محیط زیست فلزات موجود در بُردهای الکترونیک جداسازی می گردد.
    مدیر این شرکت دانش بنیان اعلام نمود: هر ایرانی به صورت متوسط هر ساله ۸ کیلوگرم پسماند الکترونیک تولید می کند که در لوازمی از قبیل یخچال، ماکروویو، تلویزیون، ماشین های لباسشویی و ظرفشویی هوشمند و کولرگازی بُرد الکترونیک به کاررفته هست.

مازندرانی زاده یادآور گردید: از دیگر وسایل الکترونیک نیز میتوان به مانیتور، لپ تاپ، کامپیوتر، پرینتر، دوربین های مداربسته و چاپگرها اشاره نمود.

انتهای پیام