به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، کارشناسان اعتقاد دارند در سال های آتی نیز مزایا و منفعت های اینترنت بر مخاطرات متاثر از آن پیشی می گیرند، اما تهدیدات سایبری نیز در حال افزایش می باشند. درنتیجه، افتا، با اهمیت ترین چالش در دهه آینده می باشد. به همین سبب، بعضی کشورها در پی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، کارشناسان اعتقاد دارند در سال های آتی نیز مزایا و منفعت های اینترنت بر مخاطرات متاثر از آن پیشی می گیرند، اما تهدیدات سایبری نیز در حال افزایش می باشند. درنتیجه، افتا، با اهمیت ترین چالش در دهه آینده می باشد. به همین سبب، بعضی کشورها در پی کاهش آزادی های آنلاین و محدودسازی وصل شدن پذیری جهانی برای تأمین امنیت ملی می باشند.

گزارش جهانی اینترنت در سال ۲۰۱۷ که توسط جامعه اینترنت (ISOC) منتشر شده، نتیجه یک پروژه پژوهشی ۱۸ ماهه است که با هدف حدس عاملان تأثیرگذار بر تحولات اینترنت و اثرگذاری چنین تغییراتی در پنج تا هفت سال آینده انجام شده است. این سازمان برای دستیابی به توافق نظر در مورد اینترنت، از ۳۰۰۰ عضو، کارشناس و شرکت در ۱۶۰ کشور متفاوت نظرسنجی کرده است.

نتیجه های نظرسنجی در مورد اینترنت و اثرگذاری آن بر آینده آدم، نمایش داد که واقع شدن حمله های مصیبت بار سایبری در سراسر جهان، پیدایش نظارت جمعی مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) توسط کشورها و رمزگذاری ضعیف، چند مورد از با اهمیت ترین نگرانی های حوزه امنیت و حریم شخصی می باشند.

طبق این پژوهش، ذی نفعان در سراسر جهان معتقد می باشند در سال های آتی نیز مزایا و منفعت های اینترنت بر مخاطرات متاثر از آن پیشی می گیرند، زندگی آدم ها را از طریق عرضه خدمات حیاتی به روشی تاثیرگذار تغییر می دهد و صنعت های متفاوت را متحول می سازد؛ اما آنان می اندیشند تهدیدات نیز در حال افزایش می باشند؛ بویژه این که اکتساب وکارها با تکیه بر مراجع به هم ملحق شده و روزافزون داده ها، بردارهای حمله تازه ای ایجاد می کنند.

در این گزارش اهتمام شده است که امنیت فضای تبادل اطلاعات، با اهمیت ترین چالش در دهه آینده می باشد. امروزه، سطح عکس العمل به حمله های اصلاً کافی نیست و هزینه ها نیز در حال افزایش می باشند. به علاوه با توجه به شرایط سال های اخیر، گمان شیوع حمله های سایبری و از کار افتادن اقتصاد سراسر جهان دور از ذهن نیست.

هم چنین ISOC حدس شده است شمار کارهای مخرب مبتنی بر جنگ سایبری و کمپین های آنلاین انتشار اطلاعات غلط افزایش می یابد تا کشورها و اقتصاد آنان بی ثبات گردد.

بر طبق اطلاعات سایت افتا، رشد اینترنت به نحوه عکس العمل جامعه امنیت به حمله های وسیع بستگی دارد. با توجه به گستردگی مخاطرات اینترنت، بعضی کشورها در پی کاهش آزادی های آنلاین و محدودسازی وصل شدن پذیری جهانی برای تأمین امنیت ملی می باشند. درنتیجه، شاهد پیدایش محیط های محدودکننده، تکه تکه شدن اینترنت و تضعیف یا منع فناوری های رمزگذاری می باشیم. همچنین، بیش تر شرکت کنندگان در پژوهش ISOC اعتقاد دارند در آینده، مقررات دولت دخالت جویانه تر و محدودکننده تر از مقررات فعلی می باشند.

در این گزارش، برای پیشگیری از بروز چنین سناریوهایی، به کارگیری مدل های تازه ای برای مسیولیت پذیری، داعیه قسمتی و پاسخگویی سفارش می گردد تا آمادگی افتا، افزایش و عارضه پذیری ها کاهش یابند و در عین حال، امنیت اعضاء پایانی نیز ضمانت گردد. بر طبق گزارش ISOC، ذی نفعان متفاوت در سراسر جهان برای مبارزه با این تهدیدات، باید به جای فعالیت های پراکنده و یکجانبه، با یکدیگر مشارکت کنند.

لئونارد کلاینراک، دانشمند معروف رایانه که به عنوان یکی از پدران اینترنت شناخته می گردد، گفته است: می اندیشم معماری اینترنت باید کلاً عوض کند و دوست دارم کوشش بیش تری در جهت اعمال تحولات نوآورانه در معماری اینترنت انجام گیرد.

اما حتی با چنین تغییراتی نیز امنیت لبه اینترنت، جایی که دستگاه های متصل به IoT در آن قرار دارند، تأمین نمی توان. به گفته کلاینراک، این لبه مراقبت نشده یا همان دستگاه های دارای دوربین و میکروفون یک شرکت کوچک که طبق معمول به روشی مراقبت نشده و ناامن به اینترنت دسترسی دارند، همان جایی است که نفوذ از آن صورت می پذیرد.

به همین سبب، جای تعجب ندارد که ISOC بخش بزرگی از گزارش خود را به دستگاه های متصل به IoT اختصاص داده است. کارشناسان ISOC اعتقاد دارند روزبه روز به جهان متصل به شبکه نزدیک تر می شویم؛ جهانی که در آن، دستگاه ها ظرفیت عظیمی از داده های شخصی اعضاء را تولید و تألیف می کنند و دولت ها توان دارند از آنان برای نظارت جمعی بهره ببرند.

در این گزارش آمده است علاوه بر افزایش حمله های و تهدیداتی که از باتنت Mirai الگو می گیرند، امکان دارد نظارت جمعی افزایش یابد، حریم شخصی بیش تر مورد تعرض قرار گیرد و وابستگی به تألیف، تجزیه وتحلیل و مدیریت داده ها تشدید گردد. این حمله های اثرگذاری بسیاری روی حریم شخصی می گذارند. اگر رویکردهای حفاظتی ضروری به کار گرفته نشوند، ظرفیت بیش تری از داده ها بدون کنترل و اطلاع اعضاء تألیف می گردد و مورد استفاده قرار می گیرد.

در هر حال به باور کارشناسان، تولیدکنندگان دستگاه ها و عرضه دهندگان خدمات باید حریم شخصی و امنیت را در روال طراحی موردنظر قرار دهند. این در حالی است که صنعت بیمه باید پیش از بیمه مالکان دستگاه های متصل به IoT، از آنان بخواهد برای فرآورده ها خود گواهینامه های امنیتی دریافت کنند و به این ترتیب نقش خود را در تأمین امنیت IoT ایفا کند.

انتهای پیام