خبرنما
165 بازدید ۱۳۹۷/۰۶/۰۳

نشست پوتین با مقام های ترکیه در کرملین/آنکارا و مسکو به سوی اجرای طرح مشترک در مورد ادلب

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از سایت سیریانیوز، در حالی که حضور نظامی نیروهای ارتش سوریه در اطراف شهر ادلب، منطقه کاهش تنش در شمال غرب سوریه و مقر کلیدی گروه های تروریستی در این کشور ادامه دارد کرملین دیروز در مسکو تحت نظارت ولادیمیر پوتین در تدارک آغاز عملیات در این شهر بود.

این در حالی هست که واشنگتن نسبت به هرگونه تحرک نظامی در ادلب دلواپس هست. دیروز دیدارهای دو طرفه و چهارجانبه وزیران خارجه و دفاع روسیه و ترکیه و پس از آن پوتین با مقام های ترکیه با محوریت سوریه و خصوصا ادلب برگزار گردید.

این دیدارهایی در فضایی برگزار گردید که طرف روسی از خود فهم بیشتری نسبت به موضع ترکیه در مورد حل مسئله پیچیده ادلب و پرهیز از در خطر قرار گرفتن “غیرنظامیان” این دیدارهایی در فضایی برگزار گردید که طرف روسی از خود فهم بیشتری نسبت به موضع ترکیه در مورد حل مسئله پیچیده ادلب و پرهیز از در خطر قرار گرفتن “غیرنظامیان” در این شهر نمایش داد.

مراجع باخبر در مسکو گفتند، طرح مورد توافق آنکارا و مسکو دربردارنده پرهیز از عملیات وسیع در ادلب و بعضی چشم پوشی های ترکیه در ازای نظام سوریه و روسیه و تمرکز بر حل و فصل مبحث گروه های تروریستی در سطح سیاسی و نظامی به وسیله سازگاری مشترک بین دو ارتش و سازمان های اطلاعات دو کشور هست.

این دیدار توان دارد دال بر توافق روسیه و ترکیه بر سر طرح مشترک برای بستن پرونده ادلب در اسرع وقت باشد. ولادیمیر پوتین، ریاست جمهوری روسیه میزبان وزیران خارجه و دفاع روسیه و همتایان ترکیه ای آنان و نیز روسای سازمان اطلاعات دو کشور بود.

پوتین نتیجه های مشارکت دوطرفه و مکرر دو طرف در مورد پرونده سوریه را تحسین کرد مع الرئیس فلادیمیر بوتین الذی أشاد بنتائج التعاون الثنائی المکثف فی حل القضیه السوریه. وفی در خلال بدا الجانب الروسی أکثر تفهماً للموقف الترکی من أجل حل مبحث إدلب «المعقد» و»تجنیب المدنیین الخطر عند التخلص من الإرهابیین»،

وفی در خلال بدا الجانب الروسی أکثر تفهماً للموقف الترکی من أجل حل مبحث إدلب «المعقد» و»تجنیب المدنیین الخطر عند التخلص من الإرهابیین»،ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد، سازگاری اقتصادی عمیقی بین ترکیه و روسیه در حل بحران سوریه وجود دارد و مشارکت بین روسیه، ایران و ترکیه و کشورهای دیگر منتج به پیشرفت هایی در این راستا شده هست.

این سخنان پوتین در حالی هست که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به خلوصی آکار، همتای ترکیه ای خود پیشنهاداتی در راستای حل و فصل وضعیت شمال غرب سوریه عرضه کرد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، دو وزیر به ارزیابی وضعیت سوریه و امنیت منطقه ای و توسعه مشارکت نظامی و فنی بین دو کشور پرداختند.

چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز قبل از این دیدارها در کنفرانس خبری مشترک با همتای روس خود عنوان کرده بود، باید بین گروه های تروریستی و غیرنظامیان در ادلب تفاوت قائل گردید و آنان را از هم جدا کرد.

وی خاطرنشان کرد، استفاده از راهکارهای نظامی برای حل مشکل در این منطقه منتج به مصیبت خواهد گردید.

لاوروف نیز بر ارزش تشکیل کمیته قانون بنیادی سوریه در اسرع وقت تاکید کرد و اظهار کرد: روسیه وضعیت پیچیده ادلب، تلاش گروه های مسلح شورشی در راستای سیطره بر منطقه و مشکل تراشی در تلاش های جدا کردن گروه های مسلح از تروریست ها را زیر نظر دارد.

وزیر خارجه روسیه تصریح نمود: روسیه و ترکیه تلاش های مشترکی را برای موفقیت حل و فصل سیاسی در سورریه به کار خواهند گرفت.

لاوروف نسبت به تلاش های هیئت تحریر الشام (النصره سابق) با هدف سیطره بر منطقه اخطار داد و اظهار کرد، روسیه برای دور نگه داشتن غیرنظامیان از هر گونه خطری در زمان عملیات مربوط با پاکسازی ادلب از تروریست ها تلاش خواهد نمود.

انتهای پیام

منبع:
اشتراک گذاری

ارسال نظر

گرم طلا
گرم طلا2,800,000-700,00080%
مثقال طلا2,800,000-700,00080%
تمام سکه طرح قدیم2,800,000-700,00080%
تمام سکه بهار آزادی2,800,000-700,00080%
سکه نیم بهار آزادی2,800,000-700,00080%
سکه ربع بهار آزادی2,800,000-700,00080%
دلار آمریکا
شاخص بازار بورس