به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، یکی از مهمترین مقولات در جامعه اطلاعاتی، مسأله «دولت الکترونیکی» است که آن را استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای حمایت از کارکرد حاکمیت و فراهم ساختن زیرساخت های مورد احتیاج ارایه انواع خدمات الکترونیکی، افزایش همکاری شهروندان و فراهم نمودن اطلاعات و خدمات دولتی متناسب با […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، یکی از مهمترین مقولات در جامعه اطلاعاتی، مسأله «دولت الکترونیکی» است که آن را استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای حمایت از کارکرد حاکمیت و فراهم ساختن زیرساخت های مورد احتیاج ارایه انواع خدمات الکترونیکی، افزایش همکاری شهروندان و فراهم نمودن اطلاعات و خدمات دولتی متناسب با احتیاج شهروندان، اکتساب وکارها، کارمندان و دیگر بخش های دولتی تشریح می کنند.

به باور کارشناسان، نتیجه اجرای دولت الکترونیکی را میتوان در افزایش چابکی، کارآیی و اثربخشی دولت و آسان سازی دسترسی به خدمات و اطلاعات با کیفیت و علاوه بر این افزایش شفافیت و پاسخگویی دولت دانست. البته توقع ها اشخاص در رابطه با نحوه و کیفیت عرضه خدمات به صورت روزافزون درحال تغییر است و دولت نیز باید جواب گوی این نیازها و توقع ها باشد، به همین سبب ایجاد دولت الکترونیکی نه فقط یک الزام برای جوامع کنونی است، لکن ابزاری برای توسعه کشورها محسوب می شود.

دولت الکترونیک در ایران هم گرچه رشد قابل ملاحظه ای داشته، اما همچنان مراحل خستین خود را می گذراند و قرار است به صورت کامل تا حد ممکن ارجاع به ادارات و حضور در این اماکن را محدود کند اما دستگاه شگرف بوروکراسی کشور را هم نمی شود یک شبه در جهت دولت الکترونیکی برچید. درواقع شاید ما حس نکنیم در فضای دولت الکترونیک قرار گرفته ایم اما همین که بتوانیم بخش زیادی از امور خود را از طریق کارت های هوشمند و فرآیندهای الکترونیکی انجام دهیم، این خود فضای دولت الکترونیکی است.

الکترونیکی شدن ۳۸ درصد دستگاه ها در بررسی سوم

در اعلام نتیجه های بررسی خدمات الکترونیکی سازمان های دولتی نوبت دوم، رضا باقری اصل -دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی، با اشاره به مدل پنج فاز ای بلوغ منطبق بر خصوصیات دولت الکترونیکی در ایران اظهار کرد: هر یک از سازمان ها از نظر حضور در وب، تعاملی، تراکنشی، یکپارچگی و مشارکتی در سه فاز مورد بررسی قرار گرفته اند. بررسی اول انتهای سال ۹۵ با ۶۰ دستگاه انجام گردید که ۱۹.۳ ۳ درصد دستگاه ها الکترونیکی بودند. دوره دوم بررسی شهریور ۹۶ با ۸۳ دستگاه رخ داد و ۲۸ درصد دستگاه ها الکترونیکی گردیدند و در آخرین فاز در انتهای سال ۹۶، ۹۳ دستگاه بررسی گردیدند که در مجموع به ۳۸.۹۵ ۹۵ درصد الکترونیکی رسیده اند.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد فاز بعدی بررسی دستگاه ها نیز اظهار کرده بود: طراحی و بازبینی شاخص های بررسی نوبت چهارم در حال انجام است و بررسی نوبت چهارم نیز تیر و مرداد اتفاق می افتد و امید داریم نتیجه های آن در هفته دولت منتشر شود.

قبل از این محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر اینکه راه حل ریشه کن کردن فساد اصلاح فرآیندهاست، بیان کرد: اصلاح فرآیندها با دولت الکترونیکی امکان پذیر است و اگر مشکل دولت الکترونیکی را حل کنیم، مشکل فساد در کشور حل می شود. در نظام شفافیت باید به ابعاد دولت الکترونیکی پرداخت کنیم و باید بررسی کنیم که به چه سبب برخی دستگاه ها به دولت الکترونیک متصل نمی گردند و احیانا چه منفعت هایی وجود دارد.

جهرمی علاوه بر این جدیدا از بالا بردن ۲۰ رده ای ایران در پیاده سازی دولت الکترونیکی اطلاع داد و اظهار کرد: رده بندی سال ۲۰۱۸ کشورها در شاخص EGDI که حاکی پیاده سازی دولت الکترونیکی است، منتشز شد.

از همین رو دپارتمان اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد هر دو سال یک بار گزارشی را تحت عنوان «توسعه دولت الکترونیک» (EGDI) از همین رو دپارتمان اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد هر دو سال یک بار گزارشی را تحت عنوان «توسعه دولت الکترونیک» () منتشر می کند که وضع توسعه نزدیک به ۲۰۰ کشور عضو این سازمان را مورد آنالیز قرار داده و وضع توسعه دولت الکترونیکی و زیادی از شاخص های توسعه ای در عرصه فناوری اطلاعات در جهان را مورد بررسی قرار می دهد.

چهارمین دوره بررسی در شهریور

اما در آخرین اظهارنظرها، باقری اصل با بیان اینکه دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات وظیفه دارد به صورت مستمر در دوره های سه ماهه کیفیت وبگاه ها و خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی که شناسنامه خدمات آنان به تائید سازمان اداری و استخدامی کشور فرا رسیده است را بررسی و گزارش ذی ربط را به شورا عرضه کند، از اعلام چهارمین دوره بررسی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی کشور در شهریورماه اطلاع داد.

وی با اشاره به همکاری مطلوب زیادی از دستگاه ها در این حوزه افزود: سازمان هواشناسی، حج و زیارت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان فضایی، سازمان امور مالیاتی، وزارت اقتصاد و امور دارایی، شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان میراث فرهنگی ازجمله دستگاه هایی محسوب می گردند که همکاری خوبی در این دوره از بررسی ها داشته اند.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران کمک به رشد دستگاه ها در مسیر حرکت به سمت هوشمندسازی و یکپارچه سازی سرویس ها را مهمترین هدف این بررسی دانست و اظهار کرد: این بررسی مبتنی بر استانداردهای بین المللی انجام شده است و هدف از آن مشخص کردن جایگاه دستگاه های اجرایی و میزان پیشرفت دستگاه و علاوه بر این تنظیم فرآیند عرضه خدمت دستگاه منطبق بر مصوبات قانونی از قبیل مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات مدنظر داشته شده است.

انتهای پیام