به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مهمترین رخداد این هفته امضای دو تفاهم نامه با مبحث «ایجاد مجال های شغلی جدید در سال ۱۳۹۷» و «برنامه افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص» میان سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی ـ فناوری رئیس جمهوری بود. این تفاهم […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مهمترین رخداد این هفته امضای دو تفاهم نامه با مبحث «ایجاد مجال های شغلی جدید در سال ۱۳۹۷» و «برنامه افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص» میان سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی ـ فناوری رئیس جمهوری بود.

این تفاهم نامه ها با هدف افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی و آسان سازی در جذب و به کارگیری جوانان در بنگاه های اقتصادی به امضا رسید و به باعث آن یک میلیارد دلار برای محافظت اشتغال موجود و واحدهای تولیدی اختصاص یافت.

در مراسم امضای این تفاهم نامه علاوه بر این قرار شد تا ۳۹۸ هزار مجال شغلی از طریق معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزارت کار پایانی و ایجاد گردد.

انوشیروان محسنی بندپی ـ سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با بیان اینکه هر ساله در کشور ۵۰۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی وارد بازار کار می شوند، تثبیت اشتغال موجود، برطرف مشکل بنگاههای اقتصادی و ایجاد اشتغال جدید را من جمله برنامه های وزارت کار برشمرد.

  وی با بیان اینکه از پاییز ۹۳ تا زمستان ۹۶ سه میلیون نفر به جمعیت فعال کشور افزوده شده هست، اضافه کرد: در این مدت حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار مجال شغلی ایجاد شده و زمینه اشتغال برای ۷۰ درصد جمعیت فعال کشور فراهم شده هست.

اما عنوان دیگری که این هفته در صدر خبر ها قرار گرفت، قانون منع بکارگیری بازنشستگان بود.نمایندگان مجلس شورای اسلامی این هفته قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را اصلاح و تنگنا های تازه ای را در این قانون اعمال کردند.

مهلت دو ماهه به بازنشستگان شاغل برای ترک پست دولتی!

به باعث این قانون که تا دوماه آینده اجرایی می گردد، تمام بازنشستگان از سازمانها باید بروند؛ مگر آنهایی که مستثنی شده اند. آنطور که رییس سازمان بازرسی کل کشور گفته دستگاه های مشمول مکلفند ظرف مدت ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ این قانون، اشخاص مشمول را از خدمت منتزع و با آنها تسویه حساب کنند.اشخاص مشمول این قانون هم باید در مهلت قانونی حتمی، سمت و پست خود را ترک نمایند.

البته رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اعلام نموده که با اصلاح این قانون، تنگنا به کارگیری بازنشستگان به گفته جمشید انصاری، صرفنظر از برداشت ها و تفسیرهای طرح شده این اصلاحیه در به کارگیری بازنشستگان زیادتر اعمال تنگنا می کند و تحولی در دستگاه های اجرایی که تاحالا مشمول قانون بوده اند ایجاد نشده هست.

طبق این اصلاحیه که از سوی رییس مجلس شورای اسلامی برای اجرا به دستگاهها و سازمانها ابلاغ شده به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم کل قوا مجاز هست.

جانبازان بالای ۵۰ درصد، مکاتبه برای پرداخت ۵۰ درصد دوم مراجع اشتغال روستایی از دیگر خبرهای این هفته بود.

عنوان نموده و گفته هست: اگر وقفه ایجاد گردد، در آن صورت شکل گرفتن دو مرتبه تیم های که فعال شده اند با مشکل رو به رو شده و طرح لطمه می خورد.

سید حمید کلانتری ـ معاون وزیر تعاون سبب مکاتبه با سازمان برنامه و بودجه را عدم ایجاد وقفه بین طرح های اشتغال

انتهای پیام