شهرام مرصعی در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: نرخ طلا نوسان ندارد لکن تابع نرخ دلار هست. در بعد جهانی نیز اندکی تنزیل نرخ داریم اما در ایران نرخ ها تابع نوسانات دلار و ریال هست. وی تصریح نمود: ریزش اعتبار ریال نسبت به دلار موجب شده که نرخ طلا به تبع دلار […]

شهرام مرصعی در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: نرخ طلا نوسان ندارد لکن تابع نرخ دلار هست. در بعد جهانی نیز اندکی تنزیل نرخ داریم اما در ایران نرخ ها تابع نوسانات دلار و ریال هست.

وی تصریح نمود: ریزش اعتبار ریال نسبت به دلار موجب شده که نرخ طلا به تبع دلار افزایش پیدا نماید. حقیقت این نیست که طلا یا دلار افزایش نرخ دارد لکن اعتبار ریال افت کرده هست.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی افزود: قسمتی از این رخدادهای تابع سیاست های غلط اقتصادی و برنامه ریزی اشتباه هست و هرچه میزان اعتبار ریال در مقابل دلار افت کند، نرخ طلا نیز افزایش خواهد یافت.

وی گفته بود: فراوان می شنویم که کشور ما با ونزوئلا قیاس می شود. در آن کشور نرخ ها بشدت افزایش پیدا کرده و اعتبار پول ونزوئلا تقریبا به صفر دست یافته اما حقیقت این هست که وضع کشور ما به این شکل نیست. ما به نقطه شکننده ای دست یافته ایم و باید در انتظار باشیم و نگاه کنیم که دولت در این راستا چه طرحی خواهد داشت.

مرصعی در مورد نوسانات دلار اظهار کرد: آنچه در راستای اصلاح نوسانات دلار مشکل ایجاد می کند، پول های سرگردانی هست که در دست مردم نبوده و باید تفکیک شود. در اقتصاد سالم معیار تعیین نرخ، ارائه و تقاضاست اما اقتصاد ما سالم نبوده و ظرفیت نقدینگی نیز در دست عموم نیست و در مکان های خاصی ذخیره شده هست. آنچه با سیاست های دولت مبارزه می کند، وجوه انباشت شده از طریق رانت و انحصار هست؛ نه وجوهی که در اختیار عموم مردم قرار دارد.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی اظهار کرد: نوسانات دلار را به سادگی نمی شود کنترل نمود. ابتدا باید رانت، انحصار و نفوذ اشخاص با پول های انباشت شده که در بدنه سامانه قرار دارند را مهار کرد. البته جدا کردن آن کاری مشکل هست.

وی در مورد نظارت و مداخله دولت در عرصه اقتصاد افزود: ما از ابتدا راه را اشتباه رفته ایم، چون مداخله دولت در تمام امور درست نیست. وظیفه دولت نظارت، کنترل و آسان سازی گری هست اما حالا دولت از وظیفه خود خارج شده و هرکاری را در انحصار و مداخله خود قرار داده که این امر علت شده بار تمام مسیولیت ها به دوش دولت انداخته شود. دولت باید از انحصارگری خارج شود و فضایی باز برای رقابت های آزاد در مدت زمان طولانی را به وجود آورد.

مرصعی در مورد سیاست های دولت برای کوتاه کردن دست دلالان از بازار تصریح نمود: این سیاست ها نه فقط درست نیست لکن نوعی فراکنی و خارج کردن مشکل از محل کلیدی و درگیر کردن مردم با مسائل جانبی هست، چون فعالیت دلالان در مقابل ظرفیت معاملاتی که در کشور صورت می گیرد، بسیار ناچیز هست.

وی افزود: ۲۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار بخش خصوصی و ۸۰ درصد آن در اختیار دولت، رانت ها و انحصارها بوده که این امر موجب نوسان در بازار شده هست نه دلالانی که تمام سرمایه آنها در مقابل دلارهای دولتی اعتبار چندانی ندارد. البته این گفت وگو من به معنای تایید کار دلالان نیست. اساس به وجود آمدن دلالان تعطیلی صرافی ها و کار سیستماتیک در دولت هست.

انتهای پیام