یک شرکت بیمه سوییسی خسارات اقتصادی بلاهای طبیعی سال ۲۰۱۸ میلادی را ۱۵۵ میلیارد دلار تخمین کرده هست. جهان در سال ۲۰۱۸ از انواع متفاوت بلاهای طبیعی از سیل، زمین لرزه، سونامی و طوفان ها گرفته تا خیز گرمای شدید در امان نبوده هست.  پایگاه اینترنتی “یاهو ایندیا” در این مطلب نگاهی کلی به شدیدترین و […]

یک شرکت بیمه سوییسی خسارات اقتصادی بلاهای
طبیعی سال ۲۰۱۸ میلادی را ۱۵۵ میلیارد دلار تخمین کرده هست.

جهان در سال ۲۰۱۸ از انواع متفاوت بلاهای
طبیعی از سیل، زمین لرزه، سونامی و طوفان ها گرفته تا خیز گرمای شدید در امان نبوده هست. 

پایگاه اینترنتی “یاهو ایندیا” در این مطلب نگاهی کلی به شدیدترین و بدترینِ این بلایا در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) انداخته هست که در ادامه مطالعه می کنید:

زمین لرزه پاپوآ گینه نو 

 زلزله ۷.۵ ریشتری در استان “هلا”۵ ریشتری در استان “هلا”ی پاپوآ گینه نو در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۱۸ منتج به به قتل رسیدن ۱۶۰ نفر و مجروح شدن تعداد بیشتری از مردم گردید. این زمین لرزه هم چنین باعث رانش زمین، نابود شدن فرآورده ها کشاورزی و نیازمند شدن عده زیادی به مدد های سریع بشردوستانه گردید.

به دنبال این زمین لرزه علاوه بر این بیشتر از ۱۸ هزار نفر آواره شده و ملزم به گذران زندگی در کمپ ها و اردوگاه ها گردیدند. فرودگاه ها، جاده ها و پل های منطقه های زمین لرزه زده نیز متحمل عارضه های جدی گردیدند.

این کشور بعد از زمین لرزه ذکر شده، شاهد پس لرزه های زیادی بود. در یکی زین پس لرزه ها در ماه مارس ۲۵ نفر و در یکی دیگر از آنان در ماه آوریل هفت نفر کشته گردیدند.

آتش سوزی های طبیعی کالیفرنیا 

مجموع ۸۵۲۷ آتش سوزی طبیعی در کالیفرنیا که ویران کننده ترین آتش سوزی های این منطقه در طول تاریخ محسوب می شود، منتج به سوختن بیشتر از ۷۶۶ هزار و ۴۴۰ هکتار از اراضی این ایالت آمریکایی شد.

در تاریخ ۲۸ جولای دولت آمریکا به سبب آتش سوزی هایی که منتج به فوت حداقل شش تن شده بود، وضع اضطراری ملی اعلام نمود.

در تاریخ ۸ نوامبر واقع شدن آتش سوزی در منطقه بیشتر از ۶۱ هزار و ۹۱۶ هکتاری از شهر “پارادایس” در تاریخ ۸ نوامبر واقع شدن آتش سوزی در منطقه بیشتر از ۶۱ هزار و ۹۱۶ هکتاری از شهر “پارادایس” در کالیفرنیا منتج به به قتل رسیدن حدود ۸۸ نفر و سوختن بیشتر از ۱۳ هزار و ۹۰۰ خانه و ۵۰۰ مغازه گردید.

این آتش سوزی به عنوان بدترین آتش سوزی تاریخ این ایالت به ثبت رسید. در حالی که آتش سوزی های طبیعیِ جنگل ها، پدیده ای سالیانه در آمریکا محسوب می شود اما متخصصان بر این عقیده اند که این آتش سوزی های فصلی سالانه در غرب آمریکا تشدید می گردند.

سیل های نیجریه 

به دنبال بارش باران های سیل آسا در ماه های اوت و سپتامبر در نیجریه دو رود “نیجر” و “بنوئه” به دنبال بارش باران های سیل آسا در ماه های اوت و سپتامبر در نیجریه دو رود “نیجر” و “بنوئه” در این کشور طغیان کردند و با ایجاد سیلاب منتج به به قتل رسیدن حدود ۱۰۰ نفر گردیدند. 

 علاوه بر ویران شدن مزارع کشاورزی بسیار و بیشتر از ۱۳ هزار خانه، هزاران نفر از ساکنان ۱۰ ایالت سیل زده نیجریه در مرکز و جنوب این کشور ملزم به تخلیه منازل خود گردیدند.

این سیل بعد از سیل سال ۲۰۱۳ میلادی در نیجریه که منتج به جان باختن حداقل ۳۶۳ نفر شده بود، بدترین سیل این کشور نامیده گردید.

زمین لرزه، آتشفشان و سونامی اندونزی 

در زمین لرزه ۷.۵ ریشتریِ شهر “پالو”ی منطقه “سولاوسی مرکزی” ۵ ریشتریِ شهر “پالو”ی منطقه “سولاوسی مرکزی” اندونزی در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸ حداقل ۱۹۰۰ نفر کشته و هزاران نفر آواره گردیدند. به دنبال این زمین لرزه واقع شدن سونامی در “پالو” به دنبال این زمین لرزه واقع شدن سونامی در “پالو” منتج به زیر آب رفتن زیادی از خانه های این منطقه گردید.  

این زمین لرزه پدیده “روان گرایی خاک”   این زمین لرزه پدیده “روان گرایی خاک” را بهمراه داشت. در این پدیده خاک به سبب لرزه های شدید استقامت خود را از دست داده و با حرکت خود منتج به خرابی و ویرانی در مسیر خود می شود.

در ۲۳ دسامبر نیز سونامی دیگری جزیره “جاوا” را به دنبال فوران آتشفشان “آناک کراکاتوا” در ۲۳ دسامبر نیز سونامی دیگری جزیره “جاوا” را به دنبال فوران آتشفشان “آناک کراکاتوا” درنوردید و جان بیشتر از ۴۲۰ نفر را گرفت.  دولت اندونزی از بیم فوران ها و سونامی های دیگر در آینده هشداری مبنی بر اجتناب از نزدیک شدن به منطقه های ساحلی برای ساکنان و گردشگران صادر نموده هست.

سیل های “کرالا”ی هند 

بارش های سیل آسای بی پیشینه در ایالت “کرالا”بارش های سیل آسای بی پیشینه در ایالت “کرالا”ی هند در فصل تابستان، منتج به واقع شدن سیل و به قتل رسیدن حداقل ۳۵۰ نفر و آواره شدن بیش از هزاران نفر گردید.

برای ایالتی که تاحالا شاهد چنین خشمی از طبیعت نبوده هست، پیامدهای این ویرانی ها بسیار ناگوار بود، چون که سیل و رانش زمین زیادتر روستاها را ویران کرده بود. مقام های هند این سیل را بدترین سیل ۱۰۰ سال موخر ایالت “کرالا” مقام های هند این سیل را بدترین سیل ۱۰۰ سال موخر ایالت “کرالا” اعلام نموده اند.

خیز گرمای “کراچی” پاکستان 

خیز گرمایی که درجه حرارت هوا را به بالای ۴۰ درجه سانتی گراد رساند با قطع شدن برق در پاکستان همراه گردید. این مصیبت در ماه مه میلادی منتج به به قتل رسیدن حدود ۱۸۰ نفر در سراسر پاکستان گردید. 

 بیشتر قربانیان خیز گرمای شدید تابستان، ساکنان منطقه های فقیرنشین شهرهای پاکستان بودند. این خیز بی پیشینه گرما تابستان سال کنونی هند را نیز درنوردید.

در سال ۲۰۱۵ میلادی که دمای هوا به بالای ۴۵ درجه سانتی گراد رسید، حداقل ۱۰۰۰ نفر جان شکست خوردند.

آتش سوزی های طبیعیِ یونان 

خیز گرمایی که سال ۲۰۱۸  سراسر اروپا را درنوردید، باعث واقع شدن آتش سوزی های طبیعی در منطقه های ساحلی یونان گردید. این آتش سوزی ها که از منطقه “آتیک” این آتش سوزی ها که از منطقه “آتیک” یونان شروع شده بود، بدترین مصیبت این کشور از سال ۲۰۰۷ میلادی اسم گرفت. 

 این آتش سوزی ها در ماه جولای باعث به قتل رسیدن حداقل ۷۴ نفر و مجروح شدن عده زیادی گردید. هم چنین ویرانی های زیادی در آتن بر جای گذاشت.

در آن زمان وضع اضطراری در استان “آتیک” در آن زمان وضع اضطراری در استان “آتیک” که آتن را نیز در برمی گیرد، اعلام شده بود. دولت نیز تمامی ناوگان هوایی خود را در آتش نشانی بهمراه بیشتر از ۲۵۰ دستگاه خودروی آتش نشانی برای مهار این آتش سوزی ها به کار گرفته بود.

زیادی از ساکنان منطقه های دستخوش در آتش سوزی های طبیعی تخلیه شده بودند اما زیادی دیگر که برای گریز از شعله های آتش  داخل دریا شیرجه زده بودند، غرق گردیدند.

سیلاب ژاپن 

بارندگی های سنگین پیاپی در سراسر جنوب غرب ژاپن در ماه ژوئن منتج به واقع شدن سیل و به قتل رسیدن حدود ۲۰۰ نفر گردید. این سیل که مرگبارترین سیل بعد از سیل “ناگاساکی” این سیل که مرگبارترین سیل بعد از سیل “ناگاساکی” در سال ۱۹۸۲ خوانده می شود، بیشتر از هشت میلیون نفر را در سراسر ۲۳ استان این کشور آواره کرد.

این بارندگی ها در منطقه های کوهستانی منتج به رانش زمین و ویرانی های بیشتری نیز گردید. دولت ژاپن حدود ۷۵ هزار نیرو را برای عملیات جست و جو و امداد و رهایی سیل زدگان به کار گرفت.

فوران آتشفشان در گواتمالا 

فوران آتشفشان “فوئگو”فوران آتشفشان “فوئگو”ی گواتمالا در ۳ ژوئن حدود ۱.۷ شدیدترین فوران آتش فشانی ۴۵ سال موخر این کشور منتج گردید تمامی روستاها را گدازه و خاکستر فرا گیرد. 

جریان آذرآواری (جریانی از گاز داغ و سنگ با سرعت فراوان هست که توان دارد با سرعت حداکثر ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از آتشفشان به بیرون رانده شود)، زیادی از نواحی اطراف “فوئگو”  جریان آذرآواری (جریانی از گاز داغ و سنگ با سرعت فراوان هست که توان دارد با سرعت حداکثر ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از آتشفشان به بیرون رانده شود)، زیادی از نواحی اطراف “فوئگو” را پوشانده بود.

سیل کره شمالی 

بارندگی های شدیدی که از ۲۸ اوت ۲۰۱۸ شروع گردید، منتج به واقع شدن سیل در استان های “هوانگهای شمالی” و “هوانگهای جنوبی” بارندگی های شدیدی که از ۲۸ اوت ۲۰۱۸ شروع گردید، منتج به واقع شدن سیل در استان های “هوانگهای شمالی” و “هوانگهای جنوبی” کشور کره شمالی و به قتل رسیدن حداقل ۷۶ نفر و آواره شدن هزاران نفر گردید.  بیش از ۸۰۰ سازه ساختمانی من جمله بیمارستان ها، مدرسه ها و خانه ها در این سیل ویران گردیدند. 

 اگر چه واقع شدن سیل پدیده ای سالیانه در کشور کره شمالی محسوب می شود اما معیت همان سال کنونی با موجی از گرما منتج به نابود شدن فرآورده ها برنج، ذرت و دیگر فرآورده ها کشاورزی و به وجود آمدن بحران امنیت غذایی گردید.

طوفان های فصلی اقیانوس اطلس 

طوفان “مایکل” طوفان “مایکل” در اکتبر سال ۲۰۱۸ ساحل مکزیکو، فلوریدا و نواحی اطراف آن را در شهر پاناما درنوردید. طوفان “مایکل” طوفان “مایکل” را سومین نوع طوفان از نظر فشار دانسته اند.  این طوفان منتج به به قتل رسیدن حداقل ۶۰ نفر و مجروح و آواره شدن عده زیادی شد.

طوفان “فلورانس” طوفان “فلورانس” نیز در سپتامبر ۲۰۱۸ کارولینا را درنوردیده و خرابی ها و ویرانی های زیادی برجای گذاشت.

به صورت کلی طوفان های فصلی اقیانوس اطلس در سال ۲۰۱۸ میلادی شامل بیشتر از ۱۵ طوفان دیگر بجز دو طوفان ذکر شده می گردید که در مجموع ۳.۳ ۳ میلیارد دلار خسارت اقتصادی برجای گذاشتند.

انتهای پیام