اما متاسفانه صنعت نشر کودک و نوجوان آنچنان که باید در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است و جدیدا نیز در پی مشکلات اقتصادی متولیان آن با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. در همین راستا، بمناسبت روز جهانی کودک (۱۶ مهر ماه)، مجتبی سادات ـ مدیر مجله «نبات» ـ در اظهار […]

اما متاسفانه صنعت نشر کودک و نوجوان آنچنان که باید در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است و جدیدا نیز در پی مشکلات اقتصادی متولیان آن با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

در همین راستا، بمناسبت روز جهانی کودک (۱۶ مهر ماه)، مجتبی سادات ـ مدیر مجله «نبات» ـ در اظهار کرد وگویی با ایسنا از دغدغه ها و مشکلات نشریات خصوصی بویژه در حوزه کودک حرف گفته است.

او تولید مجله را به بخش های تولید محتوا، تولید فیزیکی (چاپ و کاغذ)، توزیع و بازاریابی و فروش تقسیم نمود و با بیان اینکه «هر کدام از این بخش ها مشکلات خاص خودشان را دارند»، به مسائل بخش چاپ و بحران کاغذ اشاره و اظهار کرد: در سال جدید و به صورت کلی در سال های موخر بی ثباتی نرخ ها بزرگ ترین عارضه را به نشریات وارد کرده است. این مبحث موجب شده است که ما از نرخ دقیق مجله در ماه آینده آگاهی نداشته باشیم و در پی آن مشتری و بازار دچار سردرگمی گردند و سامانه های مالی، توزیع و فروش به هم بریزد.

مدیرمسوول نشریه «نبات» با اشاره به افزایش نرخ کاغذ که منتج به تعطیلی بعضی از مطبوعات گردید، به طرح این سوال ها پرداخت که با توجه به افزایش سه تساوی نرخ کاغذ از اسفند ماه تاکنون، آیا ما هم توان داریم به نسبت نرخ مجله را افزایش دهیم؟ و اینکه اگر نرخ را افزایش دهیم، بازار ما را قبول می کند؟

نمونه ای از مجله «نبات کوچولو»

او اضافه کرد: البته دولت در این زمینه تمهیداتی مشابه دلار دولتی برای خرید کاغذ را فراهم کرده است، اما با این حال هنوز مشکلی حل نشده است؛ چراکه نرخ دلار دولتی که به کاغذ تخصیص داده شده است، ۱۰ درصد افزایش نرخ داشته است، ولی نرخ کاغذ در بازار آزاد سه برابر زیاد شده است. علاوه بر این این امکان به ما داده شده است که خودمان مستقیما کاغذ وارد کنیم، اما در عمل پس از انجام اقدامات گمرک نرخ تمام شده کاغذ وارداتی برای ما حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان گردید که تنها ۵۰۰ تومان با نرخ بازار تفاوت داشت؛ در نتیجه این تمهیدات در عمل سودی ندارند و کمکی به بحران کاغذ مطبوعات نکرده اند.

سادات یادآور گردید که بی ثباتی نرخ ها نمی گذارد نشریات برای آینده شان برنامه ریزی مشخصی دارا باشند.

او علاوه بر این در مورد مشکلات توزیع نشریات، اظهار کرد: ۳۰ درصد کل هزینه ها و انرژی ها در بخش تولید است و ۷۰ درصد مابقی توزیع، بازاریابی و فروش است که نقش بسیار مهمی را ایفا می کند؛ این در حالی است که ما در عمل در حوزه توزیع مطبوعات با یک بخش ورشکسته روبه رو هستیم و این حوزه در کشور ما تعطیل است.

این فعال رسانه ای اضافه کرد: اغلب شرکت های توزیع به دلیل مشکلات اقتصادی در سال های موخر بسته شده اند و تعداد اندکی باقی مانده است که در این میان بزرگ ترین آنان یعنی شرکت نشر گستر که توزیع مطبوعات سراسری و با اهمیت کشور را عهده دار است نیز در یک ماه موخر به دلیل مشکلات اقتصادی تعدیل نیروی زیادی داشته است و توان ندارد مشابه پیشین کار خود را انجام دهد.

سادات گفته بود: در نتیجه اگر ما خوب ترین کالای ممکن را هم تولید کنیم با مشکل توزیع رو به رو هستیم و ارائه خوبی نخواهیم داشت. از سویی دیگر در بازار توزیع خلاقیت لازم وجود ندارد. ذهنیت کلی شرکت های توزیع این است که تنها نشریه را تحویل دریافت کنند و به دکه دار بدهند تا به فروش برسد.

او علاوه بر این به دغدغه ها و مشکلات بخش بازاریابی و فروش نشریات اشاره و اظهار کرد: بیلبورد و تیزرهای تلویزیونی برای نشریات بسیار گران می باشند و در حقیقت یک نشریه خصوصی اصلا قدرت این کار را ندارد. علی رغم شعارهای زیادی که در این زمینه داده می گردد هیچ نهاد رسمی نشریات خصوصی را در راستای بازاریابی و تبلیغات معیت نمی کند.

در تعرفه این سازمان به این مبحث اشاره شده است که برای فرآورده ها فرهنگی ۹۰ درصد تخفیف اختصاص داده می گردد، اما به مجله «نبات» که نشریه ای فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان است، این تخفیف داده نشد.

مدیرمسوول روزنامه «نبات» اظهار کرد: سر انجام تمام این مشکلات به بخش تولید محتوا سرازیر می گردد و طبعا ما وادار می گردیم از کیفیت محتوا بکاهیم تا از پس هزینه های دیگر بربیاییم. مطمئنا وقتی محتوای نشریه کاهش پیدا نماید کیفیت آن نیز کم می گردد و به همین دلیل هم در عمل مطبوعات خصوصی وارد چرخه باطل می گردند.

او علاوه بر این به مشکلات نشریات کودک و نوجوان و رقابت نابرابری که در این حوزه میان بخش دولتی و خصوصی وجود دارد اشاره نمود و اظهار کرد: بخش دولتی ردیف بودجه دارد و به همین دلیل زیادی از هزینه ها بر عهده خودشان نیست و در عین حال با نرخ بسیار اندکی در بازار ارائه می گردند.

نشریه «نبات کوچولو»

طبیعی است که مخاطب به این نرخ و کیفیت پایین عادت می کند و دیگر انتظار کالای باکیفیت را ندارد و هزینه ای نیز برای آن پرداخت نخواهد کرد. این در حالی است که در حال حاضر نرخ حقیقی یک مجله خوب، با کیفیت مناسب و محتوای خوب باید با نرخ ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان در بازار ارائه گردد؛ اما تا وقتی که مجلاتی با نرخ دو تا سه هزار تومان در بازار ارائه می گردند، دیگر کسی به سراغ نشریات ۲۰ تا ۱۵ هزار تومانی نمی رود. 

 او با بیان اینکه «با وجود افزایش نرخ مجله نبات توانسته است مخاطب های قدیمی خود را نگه دارد»، اظهار کرد: مشتری ما متوجه شده است که هزینه های ما به عنوان یک مجله خصوصی افزایش پیدا نموده است و وادار شده ایم نرخ ها را افزایش بدهیم. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که افزایش نرخ موجب می گردد که کار توسعه و جذب مخاطب های جدید سخت گردد.

سادات علاوه بر این در مورد مشکلات نشریان حوزه کودک در راستای تولید محتوا، اظهار کرد: مسئله های اقتصادی موجب می گردد تا از کیفیت نشریات کم گردد و دیگر افرادی مثل آقای کشاورز و آقای رحماندوست در فضای رسانه ای کودک پیدا نشوند؛ در نتیجه طبیعی است که در این حوزه دچار خلاء نویسنده، تولیدکننده و شاعر شویم. 

 مدیر مسوول نشریه «نبات» در انتهاء یادآور گردید: ما فعلان حوزه کودک این خصوصیت مشترک را داریم که در کنار هم فعالیت و به هم کمک می کنیم تا روحیه مان را از دست ندهیم. اینکه ما در حوزه کودک کار می کنیم و توان داریم در جلساتی با هم همفکری دارا باشیم موجب می گردد تا خستگی از تنمان دربیاید و با داعیه زیادتر ادامه دهیم.

انتهای پیام