به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، محسن محبی در برنامه زنده «رو در رو» شبکه چهار در مورد تشکیل دو پرونده در دادگاه بین المللی لاهه و دادگاه های آمریکا عنوان نمود: آمریکایی ها در داخل و خارج از آمریکا به دنبال توقیف اموال ایران بودند و برای مبارزه با اجرای احکام غیابی در […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، محسن محبی در برنامه زنده «رو در رو» شبکه چهار در مورد تشکیل دو پرونده در دادگاه بین المللی لاهه و دادگاه های آمریکا عنوان نمود: آمریکایی ها در داخل و خارج از آمریکا به دنبال توقیف اموال ایران بودند و برای مبارزه با اجرای احکام غیابی در این ارتباط بانک مرکزی پیگیری و دیوان کشور فرمان صادر نمود و با ارزیابی طولانی به این نتیجه آمدیم که از حجم های عهدنامه مودت استفاده نماییم.

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهوری علاوه بر این با اشاره به سکوی های نفتی ایران، گفته بود: در این پرونده طرف مقابل که آمریکایی ها بودند، قبول کردند که سکوهای نفتی را هدف قرار دادند و با این که دیوان زیر سؤال برد، مشخص هست که استفاده از دفاع مشروع دادرسی پذیر هست و به تعبیر رهبری دنیای امروز بزن و در رو نیست.

محبی در قسمتی از سخنانش عنوان نمود: هم حالا پرونده های شکایت در پیگیری مرکز حقوق بین الملل رئیس جمهوری هست و با وزارت امور خارجه هماهنگ هستیم و این با اهمیت را با شورای عالی امنیت ملی در میان گذاشتیم.

ارزیابی حقوقی بین الملل با تیم حقوقی پرونده ۲ میلیاردی

وی با طرح این مبحث که پرونده دو میلیارد را در دست اقدام قرار دادیم، اضافه کرد: نخستین گزارش ذی ربط به هفتم خرداد بود که در اختیار رئیس جمهوری قرار دادیم و دادخواست دیگر نیز با همان تیم پرونده دو میلیاردی در فرمان ارزیابی قرار دادیم.

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهوری به عمل آمریکا در تحریم ها و تشدید تحریم ها بر خلاف عهدنامه مودت اشاره و عنوان نمود: در عرضه دادخواست برای گرفتن فرمان موقت هم اقدام کردیم و دیوان در این شرایط به فرمان موقت رسیدگی کرد و مصادف یا تعطیلات تابستانی دیوان بین المللی دادگستری لاهه گردید و این هم بر خلاف فوریت بود.

فرمان موقت به سود ایران و مجال ۶ ماهه

محبی تصریح نمود: در فرمان موقت تبادل لایحه نمی توان در حالیکه در جلسه استماع به سبب آنکه آمریکا خوانده بود دفاعیات خود را مطرح نمود و منتج به فرمان دیوان گردید تا به ایران شش ماه مجال دهد تا لایحه ایران در آنالیز محتوا ثبت نماید و پس از ان آمریکایی ها مجال عرضه لایحه دارند.

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهوری یادآور گردید: سه انگلیسی و دبیر آکادمی حقوق بین المللی با تخصص های حقوقی بین الملل علاوه بر این در داخل کشور اغلب اساتید مالک ناب و شهیر حقوق بین الملل در این ارتباط اظهار نظر و راهنمایی کردند.

حق الوکاله سنگین وکیلان بیگانه ایران دروغ بود

تخطی گران از احکام بین المللی پیمان شکن و بی ارزش می گردند

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهوری در جواب به سوال عمادی مجری برنامه حول تضمین اجرای دیوان لاهه نیز گفته بود: در حقوق بین الملل تضمین مثل حقوق داخلی نیست و تضمین اجرای قابل اعتناء تابع رژیم های حقوقی و ساختار ارتباطات بین المللی و فضای مشارکت هست و کشورهای متخلف به عنوان کشورهای پیمان شکن معروف و هزینه های سنگینی برای آنان مترتب هست.

محبی اظهار کرد: فرمان دیوان لاهه در عرصه بین الملل صادر می گردد و خود دیوان به شورای امنیت سازمان ملل گزارش می دهد.

وی تصریح نمود: دیوان بین المللی دو نوع فرمان صادر می کند یک فرمان موقت و یک حکم و شورای امنیت هم دو نوع خروجی دارد و سفارش می کند و نکته مهمی هست که آیا برای فرمان هم باید به شورای امنیت ارجاع کرد یا خیر و ظاهراً رویه این هست که این فرمان هست و باید به شورا امنیت گزارش گردد.

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهوری در قسمتی از این صحبت با طرح این مبحث که رویه شورای امنیت در حکم لاهه و وتو اعضای مالک این حق آشکار نیست، اظهار کرد: این چالش جدی هست و حقوق بین الملل حرکت رو به جلو دارد و در حال دستاورد تازه ای هست.

محبی در ارتباط به واکنش های آمریکایی ها در ارتباط به عهدنامه مودت اظهار کرد: پمپئو اعلام نمود که از عهدنامه خارج می گردند و نطق خود را هم رسانه ای نمود و برای نظام بین الملل این خارج شدن از عهدنامه هیچ تاثیری نخواهد داشت و این هم نخستین بار نیست که آمریکا از یک سند بین المللی خارج می گردد.

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهوری علاوه بر این تصریح نمود: حس می کنم شاکله ساختار دولت با منطق قابل پیش بینی، حرکت نمی کند و تاثیری در پرونده نخست و دوم ایران ندارد و اگر در این فاصله هم علت تازه ای برای شکایت ایران پیش بیاید مانعی برای طرح شکایت جدید وجود ندارد و این مورد در شکایت نیکاراگوئه از آمریکا مصداق داشته و با وتوی آمریکا هم رو به رو گردید.

آمریکا با فهرست تروریستی قانون مصونیت حاکمیت ها را دور زد

وی به قانون مصونیت حاکمیت های بیگانه نیز اشاره نمود و اضافه کرد: این قانون مصونیت قانونی دولت هاست و بر مبنای برابری قانونی دولت ها تشکیل شد تا در دادگاه های آمریکا نتوان بر بر علیه دولت ها و دولتمردان دیگر کشورها طرح دعوا کرد و حکم گرفت و بعدها استثنا تخصیص دادند که مگر در فهرست تروریست ها باشد آن دولت و با این اقدام آمریکا سندهای و مدارک ساختگی برای قرار دادن کشورها در فهرست تروریست ها ایجاد نمودند تا بتوانند در دادگاه های آمریکا بر علیه آنان رای گرفت.

کوشش بی نتیجه آمریکا

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهوری تاکید کرد: کار به جایی رسید که ۱۱ سپتامبر هم به ایران منتسب کردند و خواستند اموال ایران را به دنبال این کارهای و اتهامات توقیف کنند و در داخل آمریکا ۲ میلیارد دلار توقیف کردند و تا به امروز با کوشش بسیار نتوانستند اموال ایران در دیگر کشورها را توقیف کنند و اگر موفق هم گردیدند اجرای آن را زیر سؤال بردیم.

قاصی ایتالیایی طبق آدرس نادرست قانونی حکم داد

محبی دنبال کرد: قاضی ایتالیایی حکم توقیف ۵ میلیارد دلاری اموال ایران را صادر نموده بود که با ارزیابی این حکم متوقف و ملغی گردید و به این سادگی نبود که بتوانند در هر کشوری این کارهای را به درنهایت رساند و در مورد حکم آمریکا در ایتالیا تصور می کنم ایتالیا شریک آمریکا باشد.

وی با بیان نظر حقوقی اظهار کرد: قاضی ایتالیایی خلاف نمی کند و تخلف صورت گرفته توسط کنگره قانونگذار و خزانه داری هست که آدرس پول های ایران را می دهد و هیچ شکی نیست که تصمیمات آمریکا در عرصه بین المللی محکوم و مخدوش خواهد گردید.

دادگاه لاهه جایگاه شامخ حقوقی دارد

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهوری اظهار کرد: دیوان بین المللی دادگستری بسیار به پروتکل مقید هست و جایگاه شامخی دارد و از دولتین دعوت می کند و شأن دولت ها را محافظت می کند.

انتهای پیام