به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، شبکه خبری دویچه وله در گزارشی نوشته است: آیا سیاست اعزام گروه های فوت برای کشتن و حذف فیزیکی مخالفان مبدل به یک استراتژی جدید سازمان های امنیتی شده است؟ کارشناسان مسائل ذی ربط به سازمان های امنیتی در این باره دیدگاهی روشن دارند. به چند پرونده در […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، شبکه خبری دویچه وله در گزارشی نوشته است: آیا سیاست اعزام گروه های فوت برای کشتن و حذف فیزیکی مخالفان مبدل به یک استراتژی جدید سازمان های امنیتی شده است؟ کارشناسان مسائل ذی ربط به سازمان های امنیتی در این باره دیدگاهی روشن دارند.

به چند پرونده در این باره اشاره کنیم: جمال خاشقجی، سرگئی اسکریپال، ربودن بازرگانی در برلین توسط سازمان امنیت ویتنام و یا کشتن برادر ناتنی رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون. همه این مورد ها حکایت از آن دارند که دولت ها و سازمان های امنیتی آشکارتر از پیش عملیات خود را اجرا می کنند و از مخفی کاری و کوشش برای مخفی نگاه داشتن این عملیات نیز اثری در کار نیست.

اریش اشمیدت ان بوم، یکی از کارشناسان مسائل امنیتی گفته است که بازار “چیزهای مرطوب” اریش اشمیدت ان بوم، یکی از کارشناسان مسائل امنیتی گفته است که بازار “چیزهای مرطوب” دوباره رونق گرفته است. در اینجا مراد از “چیزهای مرطوب” در واقعیت، در ادبیات آشنای سازمان جاسوسی روسیه، ک گ ب، آن دسته از عملیاتی را که توسط سازمان های امنیتی صورت می گرفتند و منتج به خون ریزی می گردیدند، چنین می نامیدند.

به اعتقاد این کارشناس مسائل امنیتی، دور جدید این عملیات از سال ۲۰۰۶ آغاز شده است. در آن هنگام یکی از مامورین سابق روسیه به اسم آلکساندر لیتویننکو در اثر ارتباط با پلونیوم ۲۱۰ مسموم می شود.

پزشکان بیمارستان منسوب به دانشکده پزشکی لندن ۲۳ روز کوشش کردند تا جان وی را رهایی دهند. گفته می شود که لیتویننکو بسیار زود متوجه مسمومیت خود شده بود. او در گفتگویی که چند ساعت قبل از مرگش با نشریه “تایمز” او در گفتگویی که چند ساعت قبل از مرگش با نشریه “تایمز” انجام داد، بیان کرد: «حرامزاده ها ترتیب من را دادند، ولی توان ندارند همه را از پای درآورند.»

لیتویننکو چه کسی بود؟

»آلکساندر لیتویننکو در سال های آخر دهه ۹۰ مسئول پیگیری مورد ها فساد مالی در سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) بود. این سازمان امنیتی در عمل جایگزین سازمان امنیت سابق روسیه، یعنی ک گ ب شده بود. یعنی جایگزین سازمانی که ریاست آن را در آن ایام ولادیمیر پوتین برعهده داشت.

نتیجه های پیگیری لیتویننکو موجب عصبانیت مسئولان او گردید. لیتویننکو از اینکه اقدامی برای مبارزه با فساد در آن سازمان صورت نگرفته بود، ابراز ناخشنودی کرده بود. در سال ۱۹۹۸، بعد از آنکه او از دسیسه کشتن یکی از ثروتمندان روسیه به اسم بوریس برژوفسکی پرده برگرفته بود، به اتهام سوءاستفاده از موقعیت شغلی به زندان افتاد.

لیتویننکو در سال ۲۰۰۰ موفق به فرار گردید و به ترکیه فرار کرد و از آنجا به انگلیس رفت و در آن کشور تقاضای پناهندگی داد. مقام های انگلیس با تقاضای پناهندگی او موافقت کردند.

اگر چه پرونده کشتن و مسمومیت این مامور سابق سازمان امنیتی روسیه تا امروز نیز تماما روشن نشده است، اما اشمیدت ان بون اعتقاد دارد که کشتن او توسط سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) انجام شده است.

شلختگی در کار سازمان های امنیتی؟

عوامل حمله به سرگئی اسکریپال و یولیا، دخترش در ماه مارس سال ۲۰۱۸ نیز به شکلی دقیق از شیوه و راهکار مانندی برای حذف فیزیکی او استفاده نمود بودند. این مامور سابق امنیتی روسیه نیز در اثر ارتباط با یک سم مهلک مسموم شده بود. سرگئی اسکریپال و دخترش از این حمله جان سالم به در بردند.

باید یادآور گردید که عوامل این حمله از سم نوویچوک استفاده نمود بودند که سمی مهلک است و در دوران وحدت جماهیر شوروی تولید می گردید.

حالا این سوال مطرح می شود که آیا این نوع حمله های و سوءقصدها بازتابگر نوعی مشی غیرحرفه ای و شلختگی سازمان های امنیتی است یا جلوه ای از یک استراتژی جدید؟

پروفسور ولفگانگ کریگر، استاد دانشگاه ماربورگ که یکی از کارشناسان معروف مسائل ذی ربط به سازمان های اطلاعاتی و امنیتی بین المللی است، بر این باور است که: «آشکارا دیده می شود که سازمان های امنیتی این روزها در مقایسه با گذشته، تلاشی برای مخفی کاری نمی کنند.»

کریگر اعتقاد دارد که سازمان های امنیتی در حال حاضر کمتر از شیوه ایی هم چون سوءقصد با خودرو و صحنه سازی های شبیه به “سوانح” »کریگر اعتقاد دارد که سازمان های امنیتی در حال حاضر کمتر از شیوه ایی هم چون سوءقصد با خودرو و صحنه سازی های شبیه به “سوانح” رانندگی بهره می گیرند. او می گوید این شیوه ها دیگر نخ نما شده و از “مد” او می گوید این شیوه ها دیگر نخ نما شده و از “مد” افتاده اند.

روسیه و تعقیب بی رحمانه “خائن ها”

سرگئی اسکریپال برای سازمان امنیت ارتش روسیه (GRU) کار می کرد. اما در عین حال با سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (MI6) نیز مشارکت داشت. در سال ۲۰۰۴ اسکریپال در روسیه به اتهام خیانت به کشور دستگیر و به ۱۳ سال زندان محکوم گردید. در سال ۲۰۱۰ اسکریپال در چارچوب یک تبادل بین المللی اسرا، قبل از انتهاء دوران زندان خود آزاد گردید و به بریتانیا رفت و تقاضای پناهندگی داد.

به اعتقاد ولفگانگ کریگر، پرونده اسکریپال واضحا حکایت از آن دارد که در شیوه و راهکار سازمان امنیت امروز روسیه و شیوه کار ک گ ب تفاوت زیادی رویت نمی توان. قربانیان این حمله های و سوءقصدها عمدتا مامورین سازمان های امنیتی روسیه بوده که در عین حال برای سازمان امنیتی کشورهای دیگر نیز جاسوسی می کردند یا به سازمان های امنیتی کشورهای دیگر ملحق شده بودند.

کریگر می گوید: «تعقیب و پیگرد این مامورین دو طرفه از سال های دهه بیست قرن گذشته در وحدت شوروی تاحالا به نحو بی رحمانه ای انجام شده است. تنها تفاوت در این است که در مورد ها جدید کمتر مخفی کاری شده است. در سال های دهه ۲۰ و ۳۰ کم نبودند مواردی که افرادی از پنجره به بیرون پرت می گردیدند.»

سرگئی اسکریپال نیز یکی از این “خائن ها” »سرگئی اسکریپال نیز یکی از این “خائن ها” و جاسوسان دو طرفه بوده است. او نیز واضحا در ایام زندگی خود در شهر سالزبری فعالیت هایی بیشتر از یک فرد بازنشسته داشته است. اشمیدت ان بوم اعتقاد دارد که «اسکریپال به صورت فعال در خدمت سازمان امنیت بریتانیا بوده است.»

»گفته می شود که اسکریپال در معیت با مامورین سازمان جاسوسی بریتانیا در پراگ اقدام به شناسایی هویت جاسوسان روسی کرده است که او از ایام فعالیت خود در سرویس امنیت فدرال روسیه می شناخته است.

این کارشناس سازمان های امنیتی می گوید: « در تابستان سال ۲۰۱۶، اسکریپال در شهر تالین، پایتخت استونی موفق به شناسایی هویت سه جاسوس روسیه می شود.»

»اسکریپال علاوه بر این اطلاعاتی در مورد مناسبات مافیای روسیه با سیاستمداران ارشد اسپانیا در اختیار سازمان امنیت آن کشور قرار داده است. اشمیدت ان بوم می گوید: «به این ترتیب، او هم چنان با سرویس های جاسوسی کشورهای غربی مشارکت داشته است. و همین مبحث موجب عصبانیت همکاران سابق او در سرویس های امنیتی شده است.»

تیره شدن مناسبات بریتانیا و روسیه

آلکساندر گوزاک که ریاست لیتویننکو بود، در مورد راهکار برخورد روسیه با “خائن ها” و جاسوسان دوطرفه به خبرنگار “نیویورک تایمز” »آلکساندر گوزاک که ریاست لیتویننکو بود، در مورد راهکار برخورد روسیه با “خائن ها” و جاسوسان دوطرفه به خبرنگار “نیویورک تایمز” چنین گفته است: «من با ایده آل های وحدت شوروی بزرگ شده ام. تو باید بر چهره یک خائن تف کنی، باید وی را دستگیر کنی، به وی شلیک کنی، یا وی را به دار بیاویزی و آنگاه بر سر قبر او ادرار کنی!»

  تو باید بر چهره یک خائن تف کنی، باید وی را دستگیر کنی، به وی شلیک کنی، یا وی را به دار بیاویزی و آنگاه بر سر قبر او ادرار کنی!» به این مسائل باید تیرگی مناسبات بریتانیا و روسیه را نیز اضافه کرد. تیرگی مناسبات این دو کشور تاریخ خود را دارد. بعد از فروپاشی وحدت شوروی و انتهاء جنگ سرد، زیادی از کشورهای غربی از دامنه فعالیت های جاسوسی و اطلاعاتی خود در روسیه کاستند. حال آنکه به اعتقاد اشمیدت ان بوم، بریتانیا از چنین سیاستی پیروی نکرد. او می گوید: «نتیجه را میتوان در جنگ چچن ندید. سازمان های اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا در آن جنگ حضوری معلوم و پایدار داشتند. جمهوری چچن همان منطقه ای بود که سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (MI6) موفق شد به زیادی از جاسوسان روسی فراری پناه بدهد و آنان را به کار بگیرد.»

»افزون بر آن کوچ و زندگی شماری از ثروتمندان روس تبار در لندن نیز بر تیرگی زیادتر مناسبات روسیه و بریتانیا افزوده است. ولفگانگ کریگر می گوید زیادی از این ثروتمندان در عمل در سایه سامانه سیاسی حاکم بر روسیه موفق به اکتساب ثروت کلان گردیدند و پس از ان با کوچ به بریتانیا و زندگی در لندن در عمل به کارزار ضد پوتین و دولت روسیه ملحق شده اند.

تکذیب غیرقابل قبول دولت عربستان

ولفگانگ کریگر بر این باور است که دولت عربستان سعودی در مورد جمال خاشقجی نیز از راهکار مانندی بهره گرفته است. به اعتقاد او، خاشقجی نیز در درون خود سامانه قدرت عربستان رشد نموده و با پشت کردن به دولتمردان عربستان، از این منظر مثل اسکریپال از نگاه صاحبان قدرت در ریاض یک مرتد و “خائن” به اعتقاد او، خاشقجی نیز در درون خود سامانه قدرت عربستان رشد نموده و با پشت کردن به دولتمردان عربستان، از این منظر مثل اسکریپال از نگاه صاحبان قدرت در ریاض یک مرتد و “خائن” محسوب می شود.

از روز ۲ اکتبر که جمال خاشقجی پا به درون کنسولگری عربستان در استانبول نهاده تاحالا هیچ اثر و نشانه ای از او دیده نشده است (امروز عربستان کشتن خاشقجی را پذیرفت) مقام های ترکیه به گروه مرگی اشاره می کنند که در همان روز ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان به استانبول عزیمت کرده بودند.

اشمیدت ان بوم حضور یک پزشک در بین گروه ۱۵ نفره فوت را معنی دار می داند. او می گوید: «ما می دانیم که در روش های شکنجه پیشرفته همیشه یک پزشک نیز حاضر است. این مبحث را ما در دو مورد گوانتانامو و ابوقریب در عراق نیز رویت کرده ایم.»

»میشائیل مولر، کارشناس امور جاسوسی و اطلاعاتی که برای سازمان اطلاعات آلمان کار می کند و تا به حال چندین مقاله و کتاب نیز در مورد مسائل جاسوسی منتشر نموده است بر این باور است که استفاده از روش های این چنینی از سوی سازمان جاسوسی روسیه و عربستان متاثر از رفتاری غیرحرفه ای و شلختگی در پیشبرد وظیفه ها نبوده، لکن این سازمان ها با چنین شیوه هایی مایلند پیامی به دیگران بدهند. او می گوید: «فعالیت این سازمان های اطلاعاتی به هیچ روی غیرحرفه ای نیست. آنان با این کارهای خود مایلند به دیگران نیز پیام بدهند. این پیام چنین است: ما قادر به انجام چنین عملیاتی هستیم، ما این عملیات را انجام می دهیم و می دانیم که توان داریم این عملیات را به انتهاء ببریم و به هیچ کس هم اجازه نخواهیم داد که مانع از انجام این عملیات بشود.»

انتهای پیام