محمد مهدی اسلام نژاد در اظهار کرد و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه موزه “تاریخ طبیعی و تکنولوژی” محمد مهدی اسلام نژاد در اظهار کرد و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه موزه “تاریخ طبیعی و تکنولوژی” دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۳  به همت آقای دکتر صدرالدین شریفی، از اساتید دانشگاه شیراز، […]

محمد مهدی اسلام نژاد در اظهار کرد و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه موزه “تاریخ طبیعی و تکنولوژی” محمد مهدی اسلام نژاد در اظهار کرد و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه موزه “تاریخ طبیعی و تکنولوژی” دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۳  به همت آقای دکتر صدرالدین شریفی، از اساتید دانشگاه شیراز، تأسیس شده و در سال ۱۳۵۹ به ساختمان زیبای کنونی به مساحت بیشتر از ۵ هزار متر مربع واقع در خیابان آزادگان شیراز جابه جایی یافته هست، این موزه را دارای بخش های جانورشناسی، گیاه شناسی، آناتومی، حشره شناسی، زمین شناسی، مردم شناسی، تمبر و اسکناس ، صنعت های قدیمی، برق و تکنولوژی معرفی کرد.

وی در مورد هدف از تأسیس این موزه تعریف کرد: این موزه به منظور ارتقا سطح دانش عمومی در مورد عالم خلقت و شناخت ارزش وجودی جانوران، گیاهان، کانی ها، فسیل ها در زندگی آدم و محیط زیست و پی بردن به قدرت خالق یکتا، به منظور کمک به تعلیم خوب تر علوم جانورشناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی و جبران کم بودن آزمایشگاه های مجهز مربوط به علوم فوق و انجام قسمتی از رسالتی که یک دانشگاه جامع و مدرن از نظر تعلیم و پژوهش عهده دار هست، تأسیس شده هست.

ریاست موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز با اهتمام بر اینکه این موزه بر پایه موازین علمی و فنی تأسیس شده، اظهار کرد: این موزه به عنوان یک مرکز علمی در خدمت تعلیم و پژوهش کشور قرار گرفته و مرجعی برای دانش پژوهان داخلی و بیگانه و علاقمندان به علوم طبیعی به شمار می آید.

اسلام نژاد اضافه کرد: در سال ۱۳۷۸ موزه توسعه پیدا نمود و در حال حاضر به مجمتع موزه های دانشگاه شیراز تغییر یافته که این مجموعه موزه آناتومی، گیاه شناسی، زمین شناسی، سکه و اسکناس و صنعت های قدیمی (شامل صنعت های  داخلی و بیگانه، دستی و ماشینی)، نجوم، مردم شناسی، هوافضا، برق، مخابرات، گیاهان دارویی و موزه تکنولوژی را دربردارنده می شود.

حفظ نمونه های جانوری منحصر به فرد در موزه/ بازنمایی موزه صنعت های قدیمی

وی بخش جانوری این موزه را دارای بیشتر از ۲۰۰ نمونه پرنده و بیشتر از ۶۰۰ نمونه از انواع پستانداران، آبزیان و اسکلت موجودات زنده معرفی کرد و اظهار کرد: من جمله نمونه های بارز در این بخش، اسکلت یک نهنگ گوژپشت ۱۸ متری هست که در سالن مرکزی موزه حفظ می شود.

ریاست موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز اضافه کرد: در بخش زمین شناسی نیز علاوه بر سنگ ها، کانی ها و فسیل های گیاهی و جانوری، نمونه بارزی مربوط به یک گاو دریایی حفظ می شود. این نمونه مربوط به بیشتر از ۵۰ میلیون سال پیش بوده و اخیراً در روستای خلیلی، شهرستان گراش شناسایی و به موزه جابه جایی داده شده هست.

اسلام نژاد پس از آن به دیگر بخش های موزه پرداخت و اظهار کرد: موزه برق، صنعت های برق استان فارس را از ابتدا تا زمان حال و موزه مخابرات نیز سیر تکاملی مخابرات در استان را به عکس کشیده هست.

وی اضافه کرد: موزه مردم شناسی این دانشگاه که سیر تکاملی زندگی از گذشته تا به امروز را به نمایش می گذارد، در دست تکمیل بوده و امکان بازدید از سکه های دوران های متفاوت تاریخی نیز در موزه سکه و اسکناس فراهم شده هست.

ریاست موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز همچنین از بازنمایی موزه صنعت های قدیمی در این دانشگاه اطلاع داد و اظهار کرد: این موزه وسیله زندگی آدم ها در ادوار متفاوت تاریخی من جمله یک خمره قدیمی با ابعاد ۱/۱۰ در ۱ متر مربوط به ۴۰۰۰ سال پیش، هدیه شده خانواده شهید حسین حق وردی از روستای بادامه شهرستان داراب، را به نمایش گذاشته که مواردی ارزشمند، زیبا و تأثیرگذار به شمار می آیند.

چاپ دو کتاب زمین شناسی در موزه

اسلام نژاد با بیان اینکه بازدیدکنندگان این موزه گروه های دانش آموزی و گروه های گردشگری و سایر علاقمندان هستند، افزود: موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیراز یکی از خوب ترین موزه های تاریخ طبیعی درکشور به شمار می آید، ضمن آن که ساختمان این موزه از ابتدا با کاربری موزه ای طراحی و ساخته شده هست.

وی در ارتباط با برنامه های آموزشی این موزه توضیح داد: چنان چه معلمان و راهنمایان گروه های آموزشی بخواهند  به منظور تعلیم یک موضوع به مخصوص، روی بخش خاصی از موزه معطوف شوند، این امکان فراهم هست.

  رئیس موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز اضافه کرد: علاوه بر این از آن جایی که نمونه ها  دارای برچسب و اطلاعات کامل هستند، این مجال فراهم هست که محصلین طی زمان بازدید، حداکثر بهره را ببرند.

اسلام نژاد در ارتباط با فعالیت های پژوهشی موزه اظهار کرد:کارشناسان این بخش از متخصص ها گیاه شناسی، جانورشناسی، زمین شناسی، مردم شناسی و …

وی علاوه بر این از چاپ دو جلد کتاب تخصصی زمین شناسی از سوی محبوبه حسینی، مسئول بخش زمین شناسی موزه، اطلاع داد و اظهار کرد: مقالات متعددی نیز از سوی مسئولین سایر بخش ها منتشر گردیده هست.

استقبال کم دانشجوهای از موزه

  رئیس موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز بازدیدهای دانشجویی این موزه را کمتر از بازدیدهای دانش آموزی دانست و اظهار کرد: عمدتاً از موزه به عنوان یک فضای نمایشگاهی بازدید می شود؛ این در حالی ست که موزه ها توان دارند به عنوان پلی میان گذشته، حال و حتی آینده، تلقی شده و بسیار تأثیرگذار باشند.

اسلام نژاد افزود: کشوری که به موزه های خود توجه نداشته باشد، توان ندارد دورنمای خوبی برای خود تنظیم کند. در کشور ما هم هنوز بحث بازدید از موزه ها جا نیفتاده اما گروه های دانش آموزی به لحاظ انسجام بیشتری که دارند، توجه بیشتری به بازدید از موزه نشان داده اند ضمن آن که امکان استفاده از آزمایشگاه های مجهز و بزرگ نیز در موزه برای آنان فراهم هست.

وی با اشاره به اینکه سالیانه بیشتر از ۱۰۰ هزار دانش آموز از موزه بازدید می کنند، اضافه کرد: بازدیدهای دانشجویی کمتر اتفاق می افتد، مگر دانشجوهای رشته هایی از قبیل موزه شناسی، صنعت های دستی و علوم پایه که ارتباط بیشتری با موزه دارند.

  رئیس موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز در مورد جامعیت علوم در این موزه اظهار کرد: نمی شود مدعی شد که این موزه کلیه علوم را پوشش داده با این وجود اهتمام کرده ایم یکی از جامع ترین موزه های تاریخ طبیعی در ایران را داشته باشیم؛ مجموع ۱۱ موزه در دانشگاه یکی از کامل ترین مجموعه های موزه ای تاریخ طبیعی در کشور را به وجود آورده هست.

هزینه زیادتر موزه ها نسبت به درآمدزایی/ مثل روزنامه ها محل ارزش تعیین شود

اسلام نژاد ساعت بازدید از این موزه را ۸ تا ۴ پس از ظهر در روزهای هفته  و ۹ تا ۴ پس از ظهر در روزهای تعطیل اعلام و اضافه کرد: در ایام عید سقف فعالیت این موزه افزایش پیدا کرده و از ۹ صبح تا ۹ شب پذیرای بازدیدکنندگان هست.

وی پس از آن به بحث درآمدزایی موزه پرداخت و اظهار کرد: نرخ بلیط موزه ۳۰۰۰ تومان و دارای تخفیف ۳۰ درصدی برای محصلین هست؛ این در حالی ست که این موزه بیشتر از ۲۰ نفر نیروی اجرایی دارد. در نتیجه همانند با سایر موزه ها، هزینه ها زیادتر از درآمدزایی ست و انتظار می رود همان طور که از سوی دولت برای روزنامه ها و جراید محلی و … به خاطر توسعه فرهنگ عمومی، محل ارزش تعیین شده هست، برای موزه های دانشگاهی نیز بودجه مدنظر داشته شود.

ریاست موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز در همین زمینه به نقش موزه ها در توسعه پایدار اشاره و بیان کرد: بدون در نظر گرفتن نقش موزه ها در پیشرفت و توسعه پایدار، نمی شود دورنمای خوبی برای آینده ترسیم نمود.

اسلام نژاد در انتهاء اظهار امیدواری کرد که با معرفی هرچه خوب تر موزه ها، زمینه تقویت ارتباط مردم و دانش پژوهان با این مکان های تاریخی- علمی بیشتر از پیش فراهم شود.

انتهای پیام