خبرگزاری ایسنا: به دنبال اعلام بانک مرکزی مبنی بر این که بانک‌ها نیز مجاز به خرید ارز حاصل از صادرات و دیگر ارزها می باشند، ریاست کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اقدام جدید بانک مرکزی را سیاستی عنوان نمود که به مرور زمان در حال اجرایی شدن هست و در آینده نه‌چندان دور تعدد قیمت […]

خبرگزاری ایسنا: به دنبال اعلام بانک مرکزی مبنی بر این که بانک‌ها نیز مجاز به خرید ارز حاصل از صادرات و دیگر ارزها می باشند، ریاست کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اقدام جدید بانک مرکزی را سیاستی عنوان نمود که به مرور زمان در حال اجرایی شدن هست و در آینده نه‌چندان دور تعدد قیمت در بازار از بین می رود و قیمت ارز آزاد و نیما به هم نزدیک می گردد.

بر طبق اعلام بانک مرکزی، با توجه به روند مساعد بازار ارز در کشور، کلیه افراد واقعی و حقوقی و صادرکنندگان می‌توانند ارز در اختیار خود را علاوه بر صرافی‌ها، در بانک‌ها نیز بفروشند و شعب ارزی بانک‌های متفاوت سراسر کشور مکلف به خرید ارز از هموطنان می باشند.

وی اضافه کرد: با توجه به این سیاست، بانک مرکزی برای ورود ارز به کشور و بازگشت ارز به چرخه اقتصادی چه در بخش صادرات و چه در بخش ارزهای نقدی که در حساب‌ها و دست افراد هست، روش‌ها و ابزارها مختلفی را تشریح کرده که هم شرایط واگذاری ارز راحت‌تر شده و هم تنوع و رقابت ایجاد نموده هست که فروشنده ارز بتواند خوب ترین راه را انتخاب نماید و ارز خود را به فروش برساند.

به باور لاهوتی، این که بانک مرکزی معامله ارز توسط بانکها را مجاز محسوب و صادرکننده می‌تواند ارز خود را به آنان به فروش برساند، یک گام بسیار مثبت هست.

وی اضافه کرد: البته باید توجه کرد که این طرح زمانی به موفقیت کامل خواهد رسید که تعدد قیمت ارز از بین رفته و قیمت ارز بازار آزاد و نیما به هم نزدیک گردد و در عمل کشور دارای دو قیمت گردد؛ بنابراین در مجموع این رخدادهای و سیاست‌های جدید مثبت هست.

به گفته ریاست کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، در عمل چهار گزینه برای صادرکننده وجود دارد؛ یا اینکه خودش واردات داشته باشد، یا ارز را به صرافی‌ها به فروش برساند، یا ارز را در اختیار بانک مرکزی قرار دهد یا به صرافی‌ها به فروش برساند.

لاهوتی با اشاره به اینکه در گذشته هم الزام برای فروش ارز به صرافی‌ها وجود داشته و در حال حاضر فروش به بانک‌ها نیز مجاز شده هست، اعلام نمود که سقف مشخصی برای فروش ارز به بانک‌ها وجود ندارد و یک سیاست کلی هست و برای بانک‌ مرکزی با اهمیت بازگشت ارز هست. این که بانک‌های ایرانی بتوانند ارز حاصل از صادرات را خریداری کرده، می‌تواند از روش‌های برطرف پایبندی ارزی باشد.