به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق قانون آسان سازی ازدواج  و به منظور توانمند سازی جوانان برای تشکیل خانواده، دولت مکلف هست صندوق «اندوخته ازدواج جوانان» را ایجاد کند. اساسنامه صندوق دربردارنده ماهیت صندوق، مراجع مالی، ارکان، توصیف وظیفه ها صندوق و نحوه عضویت در آن نیز قرار بود تا ظرف سه ماه از […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق قانون آسان سازی ازدواج  و به منظور توانمند سازی جوانان برای تشکیل خانواده، دولت مکلف هست صندوق «اندوخته ازدواج جوانان» را ایجاد کند. اساسنامه صندوق دربردارنده ماهیت صندوق، مراجع مالی، ارکان، توصیف وظیفه ها صندوق و نحوه عضویت در آن نیز قرار بود تا ظرف سه ماه از تصویب این قانون از سوی دولت تهیه و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی عرضه گردد.

این قانون که دربردارنده مباحثی مثل «تسهیلات مسکن» و «تسهیلات رفاهی» برای ازدواج آسان هست و آئین نامه اجرایی آن باید  پس از تصویب اساسنامه صندوق اندوخته جوانان از سوی مجلس شورای اسلامی، ظرف مدت سه ماه توسط دولت تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسید، اما این اقدام هرگز عملی نشد.

سید جواد رضوی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در اظهار کرد وگویی با ایسنا، با اشاره به اینکه قانون آسان سازی ازدواج در سال ۸۴ به تصویب دست یافته هست، اظهار کرد: طبق این قانون حداکثر تا سه ماه پس از تصویب، آئین نامه اجرایی آن باید تدوین می گردید این در حالیست که از زمان تصویب این قانون ۱۳ سال گذشته هست.

وی با اشاره به طرح شکایت کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از دولت برای اجرایی نشدن این قانون نیز اظهار کرد: سوالی که مطرح هست این هست که به چه سبب از ۱۳ سال پیش تا به حال این قانون پیگیری نشده هست؟ این درحالیست که اجرای قانون آسان سازی ازدواج به نحو پراکنده در دستگاه های متفاوت اجرا شده هست اما قسمت کلیدی و با اهمیت این قانون که تشکیل صندوق اندوخته جوانان برای تامین مراجع آن بود، تا کنون به فاز اجرا نرسیده هست.

آیین نامه اجرایی قانون آسان سازی ازدواج تدوین و ابلاغ نشده هست

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در ادامه اظهار کرد: چون این صندوق عهده دار تسهیلات جوانان هست، در عمل ادامه کار را بلاموضوع کرده هست. قانون آسان سازی ازدواج در سال ۸۴ تصویب شد و قرار بود پس از شش ماه آئین نامه های ذی ربط به آن به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردد اما این اتفاق هرگز نیفتاد.

به گفته وی یکی از ارکان کلیدی این قانون، تشکیل صندوق اندوخته ازدواج جوانان بود که در صندوق مجال های شغلی  و صندوق مهر امام رضا(ع) که برای وام ازدواج متشکل بود، ادغام گردید و بدین ترتیب در عمل مراجع مالی لازم برای این قانون تامین نشد و سر انجام بخشهای دیگر آن نیز معطل ماند.

دستگاه های مسئول در اجرای قانون آسان سازی ازدواج؛ از شهرداری  تا وزارت دفاع

بر همین اساس مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان  در مورد چرایی اجرا نشدن این قانون و وظیفه ها دستگاه های متفاوت به ایسنا توضیح داد: گرچه دستگاه های مختلفی در این قانون مورد توجه قرار گرفته اند اما سر انجام دستگاه هایی مثل وزارت ورزش و جوانان، راه و شهرسازی، وزارت علوم و وزارت کشور مسئول شناخته گردیدند. به نظر می آید علل عدم اجرای قانون آسان سازی ازدواج باید عارضه شناسی گردد و تجربیات ارزنده ای  درباره مبحث مشاوره های ازدواج و کارگاه های مهارتها که در کارهای وزارت ورزش و جوانان وجود دارد استفاده گردد و با برررسی کارشناسانه مسایل، برنامه ای قابل اجرا و الزام آور برای دستگاه ها تدوین گردد.

وی در ادامه با مطرح کردن این سؤال که آیا در صورت فراهم شدن لوازم اجرایی این قانون، مشکل ازدواج جوانان رفع خواهد گردید یا نه؟ اظهار کرد: مجموعه دولت و کارشناسان باید جواب این سؤال را ارزیابی کنند و بازبینی در این قانون لزوم دارد.

انتهای پیام