یکی از بازارهای سرمایه ای مصرفی، بازار طلاست و با وجود اینکه به عنوان یک ابزار محافظت اعتبار پول همیشه مطرح بوده، یکی از اقلام کاربردی و مصرفی نیز بوده هست. علاوه بر شرایط تورمی که روی نرخ طلا اثر گذاشته هست، مالیات بر اعتبار افزوده نیز یکی از دلایل بالا بودن نرخ این کالای […]

یکی از بازارهای سرمایه ای مصرفی، بازار طلاست و با وجود اینکه به عنوان یک ابزار محافظت اعتبار پول همیشه مطرح بوده، یکی از اقلام کاربردی و مصرفی نیز بوده هست.

علاوه بر شرایط تورمی که روی نرخ طلا اثر گذاشته هست، مالیات بر اعتبار افزوده نیز یکی از دلایل بالا بودن نرخ این کالای مصرفی – سرمایه ای شده هست؛ مالیاتی که بر کل نرخ طلا بسته می گردد و در هر چرخه ساخت و ذوب طلا دو مرتبه برقرار هست.

این مسئله در حالی هست که زیادی از فعالین این صنعت اعتقاد دارند که مالیات بر اعتبار افزوده نه بر وزن طلا لکن باید بر دستمزد مبدل آن به اشکال متفاوت بسته گردد؛ چون که ادامه این روند می تواند به ورشکستگی بازار طلا در کشور منتج گردد. مجموع این مسائل و گلایه طلافروشان موجب گردید در نهایت سازمان امور مالیاتی لایحه ای را برای حذف این نوع مالیات طراحی کند تا نرخ مالیات بر اعتبار افزوده طلا و جواهر از ۹ به سه درصد کاهش یابد.

لایحه کاهش مالیات بر اعتبار افزوده طلا که از سال اواخر سال ۱۳۹۶ در فرمان جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته هست، در صورت تصویب توان دارد در کاهش نرخ طلا و بنابراین رونق گرفتن این بازار بسیار تأثیر بگذارد و به سود استفاده کننده نیز خواهد بود؛ هرچند این مسئله توان دارد موجب افزایش صادرات این کالا به خارج از کشور به سبب به صرفه شدن آن هم گردد.

قبل از این هم سید کامل تقوی نژاد – رییس سازمان امور مالیاتی – در مورد نظر دولت مبنی بر اخذ مالیات بر اعتبار افزوده از طلا بیان کرد که اگر زمان اجرای مالیات بر اعتبار افزوده، اخذ مالیات از طلا شروع نمی گردید، این کار خوب تر بود.

اما حالا که حدود ۱۰ سال از اجرای پایلوت قانون مالیات بر اعتبار افزوده می گذرد و پتانسیل صنعت بزرگ طلا و جواهر را تحت تاثیر قرار داده، قطعی شده این قانون اصلاح گردد و لایحه آن در اوائل سال در کمیسیون اقتصادی مجلس و سازمان امور مالیاتی ارسال شده تا بر طبق آن اصل طلا از مالیات بر اعتبار افزوده معاف گردد اما هنوز این لایحه برای تایید پایانی وارد صحن علنی مجلس نشده هست.

در همین باره نادر بذرافشان – دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر، با اشاره به مشکلات پیش روی صنف طلا و جواهر از مجلس خواست اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده را هرچه زودتر در صحن علنی ارزیابی کند.

رکود موجود در صنف و صنعت طلا و جواهر را بی پیشینه هست و دولت و مجلس باید به مدد اصناف بیایند.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به عارضه ها اجرای غیرکارشناسی قانون مالیات برارزش افزوده تصریح نمود که با اجرای این قانون خریداران مصنوعات طلا به صورت قابل ملاحظه ای کاهش یافتند و رکود موجود در این بازار موجب تعطیلی ۵۰ درصدی صنف طلا و جواهر و بیکاری خیل گسترده ای از کارگران و فعالین این صنف شده هست.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با طولانی شدن اصلاح قانون مالیات بر اعتبار افزوده به نظر می آید عزمی برای حل مشکل مالیات برارزش افزوده علیرغم همه نشست ها هنوز وجود ندارد و با رسیدن به ماه های انتهایی سال و مبحث لایحه بودجه سال ۹۸، اصلاح این قانون به حاشیه رفته هست.

انتهای پیام