ستاری در مورد خارج شدن فرهیختگان از کشور، اظهار کرد: هر دوسال یکبار آمار فرهیختگان را به دست می آوریم اما به صورت چکیده ارقام، ارقام صحیحی نیست و مهاجر یک پدیده جهانی هست که در ده سال موخر در دنیا سه برابر شده که ایران بر طبق طبقه بندی سازمان ملل جهانی بخشی از […]

ستاری در مورد خارج شدن فرهیختگان از کشور، اظهار کرد: هر دوسال یکبار آمار فرهیختگان را به دست می آوریم اما به صورت چکیده ارقام، ارقام صحیحی نیست و مهاجر یک پدیده جهانی هست که در ده سال موخر در دنیا سه برابر شده که ایران بر طبق طبقه بندی سازمان ملل جهانی بخشی از کشورهایی هست که نه مهاجر پذیر هست و نه مهاجر فرست.

ریاست بنیاد فرهیختگان کشور گفته بود: تعداد دانشجوهای مهاجر ایران نسبت به متوسط های دنیا پایین هست و باید زیادتر فرزندان کشور را به کوچ تشویق نماییم.
وی تعداد دانشجوهای کشور در اوائل انقلاب را ۱۷۰ هزار دانشجو عنوان نمود و اظهار کرد: در آن زمان ۱۰۰ هزار دانشجو خارج از ایران داشتیم که از این تعداد در سال ۷۹ تقریبا ۵۶ هزار نفر در آمریکا بودند.

ستاری با اشاه به اینکه در حال حاضر ۴ میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دانشجو در ایران وجود دارد، تاکید کرد: تعداد دانشجوهای داخلی ایران ۲۵ تا ۲۶ برابر شده و تعداد دانشجوهای خارج از کشور نیز ۴۸ هزار نفر هست که از نصف هم کمتر  شده و حالا نسبت دانشجوهای بیگانه به داخلی حدود یک درصد هست و این عدد نسبت به نرم جهانی که سه درصد هست، پایین تر هست.

وی اظهار کرد: حالا کیفیت دانشجوهای ایرانی خارق العاده هست و این از مواردی هست که باید نسبت به آن حساس باشیم و به همین سبب هست که بنیاد ملی فرهیختگان طرح برگشت فرهیختگان را بسیار جدی پیگیری می کند و محیطی ایجاد می کند تا بتوانند به کشور برگردند زیرا کیفیت آنها خارق العاده هست.

ستاری اظهار کرد: این امر نشان می دهد باید زیادتر دانشجوهای را در رشته های خاص تشویق نماییم زیرا ایران در دنیا به صورت خاص به حوزه های مهندسی علوم پایه سرشناس هست و باید دانشجوهای را تشویق نماییم تا در حوزه هایی مشابه علوم انسانی مثل پزشکی تعاملات بیگانه دارا باشند و رشته های مهندسی جدید را نیز کار کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهور افزود: ایران یک سرمایه انسانی خارق العاده در خارج از کشور دارد که باید از آن استفاده نماییم.

انتهای پیام