به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی در مورد کارهای و کارکرد یک ساله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود: شفافیت به اعتماد کمک می کند و ما این مساله را به طور جدی در این وزارتخانه دنبال کردیم. به همین سبب در دبیرخانه این وزارتخانه اقداماتی برای دسترسی آزاد به اطلاعات […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی در مورد کارهای و کارکرد یک ساله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود: شفافیت به اعتماد کمک می کند و ما این مساله را به طور جدی در این وزارتخانه دنبال کردیم. به همین سبب در دبیرخانه این وزارتخانه اقداماتی برای دسترسی آزاد به اطلاعات انجام شده است.

هر چه حاکمیت در اتاق شیشه ای زندگی کند، امن تر است

او دنبال کرد: در حیطه پشتیبانی ها و مجوزها وارد فضای واضح گردیدیم تا به اتاق شیشه ای نزدیک تر شویم. هر چه حاکمیت در اتاق شیشه ای زندگی کند، امن تر است. مردم در دیواره های شیشه ای از حاکمیت دفاع می کنند. ما در توزیع جغرافیایی بویژه فرهنگ دچار بی عدالتی هستیم و برای نزدیک شدن به عدالت رویکردهایی انجام داده ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که در دنیا، ایران را با فرهنگ و هنر می شناسند، اضافه کرد: تاریخ کشور ما با فرهنگ و هنر مفهوم پیدا می نماید. میتوان به حجم های فرهنگ و هنر به عنوان یکی از گزینه های اقتصادی فکر کرد. دیپلماسی فرهنگی و هنری از نکات قابل ملاحظه ای است که به آن امید بسته ایم. میتوان خارج شدن از انزوا را با فرهنگ و هنر جواب داد و به ابزار آن در بسته را بشکنیم و دیوارها را بشکافیم. به همین مقصود اقداماتی در این زمینه صورت گرفته یا در حال انجام است.

صالحی که در برنامه «نگاه یک» که شامگاه شنبه سوم شهریور ماه از شبکه یک سیما پخش گردید، در مورد کم بودن کاغذ و گرانی آن نیز گفته بود: شاید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهه ۷۰ متولی کاغذ بود و کاغذ وارداتی را ارائه می کرد اما این وزارتخانه از دهه ۸۰ و پس از هدفمندی یارانه ها در سیاستگذاری این بخش نقشی نداشت. حدود ۴۰۰ هزار تن کاغذ استفاده داریم که قسمتی از آن در آموزش و پرورش، قسمتی آزادانه و بخش دیگری را در نشر و مطبوعات مورد احتیاج است.

دفاع از کاغذ به عنوان کالای بنیادی

او اعلام نمود: در انتهاء سال گذشته ما از کاغذ به عنوان یکی از کالاهای بنیادی دفاع نمودیم و در مقطعی که نرخ دلار ۳۲۰۰ و امروز که ارز دولتی ۴۲۰۰ تومان است، به عنوان کالای بنیادی جای گرفت. مسیری که در حوزه کاغذ از سوی متولیان حرکت می کند، ثبت توصیه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ثبت ارز در بانک مرکزی است. به همین مقصود ستاد و کارگروهی تشکیل شد. وقتی نرخ کاغذ دو برابر و نیم و در مطبوعات سه برابر می گردد، روی نرخ تمام شده فرآورده ها اثر می گذارد. نشریات و مطبوعات با تغییر نرخ دچار التهاب می شوند  و باید به آنان حق داد اما همه بحث ها به این داستان برنمی گردد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر این در مورد سرانه مطالعه توضیح داد: گاهی دربار سرانه مطالعه به نحو اغراق آمیز گفت وگو می گردد. به صورت متوسط بحث ۱۳ دقیقه مطالعه در روز را برای کتاب داریم که دربردارنده روزنامه و مجله نمی توان و اگر بخواهیم با آمار خواندن مطالب در فضای سایبری قیاس کنیم این رقم بالاتر می رود. با این حال آن چه مد نظر است نمایش دهند فاصله با بعضی از کشورها است که این مبحث توان دارد دلیل شناسی خودش را داشته باشد و میتوان در مورد دلیل های آن طولانی گفت وگو کرد. یکی از این عامل ها این است که ما خیلی فوری از فرهنگ شفاهی وارد فرهنگ عکسی گردیدیم.

صالحی با بیان این که دوره فرهنگ مکتوب و خواندن در کشور ما طولانی نبود و کمتر نهادینه گردید، اظهار کرد: از نظر ساختاری نیز فضایی داریم که باید برنامه های بیشتری پیش ببریم. سال گذشته ۹۹ هزار عنوان کتاب چاپ اول داشتیم که این تولید تناسبی با حوزه شبکه های توزیعی و مطالعه ما ندارد. در این زمینه کارهای متعددی انجام شده است. بحث باشگاه های کتابخوانی را برای کودک و نوجوان داشتیم و در حال حاضر حدود ۸ هزار باشگاه با ده ها هزار عضو داریم. همانند این کار را در مهدکودک ها آغاز کردیم تا روزهای دوشنبه کتابخوانی انجام گیرد.

کودکان و نوجوانان ۷۶ درصد کتابخوان ها

او با بیان این که تقریبا ۷۶ درصد کتابخوان ها در بخش کودک و نوجوان است، اضافه کرد: این که کتابخوانی را از دوران کودکی جدی کنیم به کم کردن فاصله تاریخی کمک می کند. بحث ترویج دهنده کتابخوانی را داریم که به یک شبکه هنری تبدیل گردیدند. پویش و کمپین کتابخوانی باعث شده تا ۱۳۰۰ روستا در این حوزه به نحو مدنی پایتخت کتاب در ۱۵۰ شهر کنار هم قرار گرفته و کار کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد یارانه مطبوعات نیز توضیح داد: اقدام خوبی که از دولت قبل آغاز شده و در این دولت ادامه دارد، شفافیت در بخش یارانه مطبوعاتی است. در سیستم یارانه مطبوعاتی، یارانه های توزیع شده، مسلم است. میتوان ۵۰ میلیارد تومانی که در سال گذشته به چه مطبوعاتی داده شده را با مراجعه به سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دید. علاوه بر این ۲۰ میلیارد یارانه ای که ۱۰ میلیارد آن پرداخت شده و مابقی آن در حال پرداخت است، مسلم است.

صالحی در مورد شفافیت مالی در وزارتخانه نیز گفته بود: در سال ۹۷ کلیت پشتیبانی های مالی از ناحیه توسعه مراجع به اشخاص و موسسات انجام و پرداخت شده است که در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است. معاونت های متفاوت موظف شده اند پس از ۴۵ روز از جشنواره ها، هزینه کردهای آن را اعلام کنند. مجوزها یکی از حوزه هایی می باشند که مردم باید باخبر باشند این مجوزها به چه کسانی داده شده است. به همین سبب اعلام نمودیم که این مبحث در چند ماه آینده صورت پذیرد. علاوه بر این در بخش نامه ها اعلام نمودیم که قراردادهای مالی ارائه گردند. اطلاعات ذی ربط به مدیران، معاونان و مدارک تحصیلی و سوابق  آنان در وزارت فرهنگ و ارشاد روی خروجی وبسایت این وزارتخانه قرار گرفته است. امکان دارد خطاهایی هم در این زمینه دارا باشیم اما این حس که مردم واضح نگاه کنند را به وجود می آورد.

توضیح هایی در مورد پول های آلوده ای که وارد فرهنگ شده اند

او در جواب به پول های آلوده ای که گفته می گردد وارد فضای فرهنگی شده اند، نیز اظهار کرد: فرهنگ و هنر حوزه ای است که باید بخش خصوصی قطعا وارد آن گردد و اگر بخواهیم این فضا را با نگاه دولتی هدایت کنیم، ناکارآمد خواهیم ماند. باید اصل ۴۴ را در فرهنگ جدی دریافت کنیم. نگاه ما این است که مردم قسمتی از عملیات حوزه فرهنگ باشند و بدون آنان این حرکت جلو نخواهد رفت. سال گذشته در حوزه سینما ۱۰۰ سالن ساخته گردید. سال کنونی نیز حدود ۱۹ سینما ساخته و حدود ۱۰ سینما نیز بازسازی شده است. این بالا بردن فضای سینمایی به برکت بخش خصوصی است.

سرمایه گذاران فرهنگی رغبت مالی ندارند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۰۰ هزار اجرای تئاتر و بیشتر از پنج میلیون تماشاگر در این حوزه داشتیم که قسمتی از آن به تماشاخانه های خصوصی برمی گردد. در سال ۱۳۹۲ کل فروش سینما ۳۰ میلیارد تومان و سال گذشته ۱۸۴ میلیارد تومان بوده است. سال کنونی در چهار ماهه اول سال این رقم ۱۰۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال گذشته که ۷۵ میلیارد تومان بوده است، بیشتر از ۴۰ درصد افزایش داشته است. اگر زیرساخت ها پدید آمده است، در عمل رونق خوبی در سینما نیز داشته ایم.

صالحی اضافه کرد: اگر بخش فرهنگ و هنر رسانه دستخوش انحصار از ناحیه سرمایه گذاران خاص گردد، بخش خصوصی را تلف می کند و اگر می خواهیم اقتصاد سالم دارا باشیم باید مواظب باشیم انحصار پدید نیاید. سرمایه گذار مالی در بخش فرهنگ و هنر رغبت مالی ندارد به همین سبب باید مواظبت کنیم بخش خصوصی را پر رقابت کنیم.

او واضح سازی در حوزه اقتصادی را یکی از عناصری دانست تا در این حوزه به سمت پولشویی نرویم و اضافه کرد: شفافیت را باید از خودمان آغاز کنیم تا بخش خصوصی نیز آن را انجام دهد. من باید به عنوان بخش دولتی پشتیبانی های خودم را دارا باشم تا از بتوانم از بخش خصوصی نیز توقع دارا باشم واضح عمل کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که وزارت فرهنگ و ارشاد انتقادهای موجود را می پذیرد، اظهار کرد: ما با آنچه باید باشیم، فاصله قابل ملاحظه ای داریم. قسمت پر لیوان را دیدن توان دارد کمک کند مسیری که طی می کنیم را با امیدواری بیشتری حرکت کنیم. در طی ۴۰ سال در حیطه های متفاوت هنر رخدادهای خوبی افتاده است. نیمه تهی در حوزه کیفیت زیادتر است اما آن چه در این ۴۰ سال داشته ایم کم نیست. پس از انقلاب اسلامی آن چه از فضای سینما داشتیم چه بود؟ فیلم هایی که ریشه در تاریخ و هویت ما داشتند، محدود بودند اما اکنون از ۹۰ فیلمی که تولید می گردد، ۲۰ فیلم قابل دفاع می باشند.

صالحی اظهار کرد: سال کنونی برای اولین بار تصمیم گرفتم فیلم های جشنواره فیلم فجر را نبینم تا گفته نشود نگاه من در داوری فیلم ها تاثیر داشته است و منحصرا فیلم «تنگه ابوغریب» را نگاه کردم. این که جنگ به صورت حسی و از طریق پرده سینما به نسل چهارم که آن را از نزدیک ندیده بودند، جابه جا گردد قابل تامل است.

سواد هنری هم لازم است

او در بخش دیگری از گفت وگو هایش به سواد هنری اشاره نمود و اظهار کرد: این که جامعه سواد بهداشتی داشته باشد با اهمیت است اما در حوزه فرهنگ نیز سواد هنری لازم است تا جامعه درگیر این گردند که فیلم خوب چیست؟ صدا و سیما، مطبوعات و جامعه رسانه ای باید سواد فرهنگی و هنری را افزایش دهند. باید ادبیات اقتباسی را در حوزه هنر فعال کنیم. فولکلور و قصه های ایرانی قابل ملاحظه می باشند. موسیقی کلاسیک و موسیقی اقوام ایران پر هویت می باشند. من در عزیمت به زنجان با مسلم عسگری دیدار نمودم که بیشتر از ۱۰۰ نوار ثبت و ضبط کرده بود. زیادی از این فرهنگ ها در فنا می باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جواب به این که برای این وضع باید چه کرد، توضیح داد: هنرمند باید با جامعه خودش ارتباط عمیق تری ایجاد کند. کمک کنیم هنرمندان فضاهای ایرانی را زیادتر لمس کنند. در حوزه موسیقی ارتباط هنرمندان با فضای داخلی ایران زیادتر گردد.

صالحی در مورد بهبود فضای اکتساب و کار اعلام نمود: بهبود اکتساب و کار فرهنگی در حوزه اقتصادی فرهنگ نیازمند پیگیری است. در این بخش شغل ها فرهنگی و هنری را تشریح کردیم. سند اجرایی مجال های شغلی فرهنگ و هنر را تعیین و به سازمان برنامه و بودجه داده ایم. در تکالیف برنامه ششم توسعه بحث لایحه نظام جامعه صنفی فرهنگ و هنر و بیمه بیکاری طرح شده است. اهتمام کردیم مجوزها کاهش پیدا نماید. ۲۷ ۲۷ مجوز در ترکیب طرحی کنسل و فرآیندها را کوتاه کردیم. لایحه مالکیت معنوی که در دولت قبل آماده شدف بود با ارتباط خوبی که با کمیسیون فرهنگی داریم و رفت و آمدهایی که داشتیم دنبال کردیم و امید داریم تا انتهاء سال کنونی در صحن مجلس مطرح و به نتیجه برسد.

بودجه وزارت ارشاد نیم درصد بودجه کل کشور است

او با بیان این که فضایی که در فرهنگ و هنر کشور است، از نظر تعداد اشخاص قابل ملاحظه است، اضافه کرد: یک و نیم میلیون فارغ التحصیل رشته هنر پس از انقلاب داشتیم. ۳۴۰ ۳۴۰ هزار دانشجوی رشته هنر در دانشگاه های متفاوت داریم. دایره گسترده ای از خانواده فرهنگ و هنر در کشور داریم؛ در حالی که بودجه امور فرهنگی، تربیتی و گردشگری دو نیم درصد کل بودجه کشور است و بودجه وزارت ارشاد نیز حدود نیم درصد از بودجه کل کشور است که این رقم پایینی برای چنین خانواده محترمی محسوب می گردد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۱۰ دقیقه ای که به زمان این برنامه اضافه گردید به سوالی در مورد وضع پوشش مردان و بانوان در ایران جواب داد: زندگی جدید و پیشرفته با خودش هژمونی دارد و اثر خودش را می گذارد و این مبحث مختص یک کشور نیست. ما باید در کشورمان بحث فراوان شدن طراحان لباس را دنبال کنیم تا رقابت با کیفیتی در این حوزه اتفاق افتد. این امر در حال جلو رفتن است. طراحان ایرانی قابل ملاحظه می باشند و احتیاج است انجمن طراحان نیز نظیر انجمن های همانند تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی فعال گردد.

او گفته بود: این حوزه باید بتواند برای ذائقه های متمایز با نرخ های مناسب برای توده های متفاوت مردم لباس طراحی کند. باید از جریان موسسات و انجمن طراحان مد و لباس پشتیبانی های تسهیلاتی شایسته ای گردد تا کالاهایشان را با نرخ مناسب تری ارائه کنند.     ما داریم لباس هایی با سبک های سنتی طراحی می کنیم اما گروهی هم می باشند که سلیقه پیشرفته دارند.

صالحی علاوه بر این در مورد شعار «ایران، تهران نیست» نیز اظهار کرد: در یک سال موخر به هفت استان عزیمت کردم که توافق نامه هایی با استان دارها امضا نمودیم تا چه کارهایی دارا باشند. در هفت استان ۴۲۲ میلیارد تومان برای نقشه فرهنگی سه ساله تنظیم نمودیم که با توجه به بودجه محدودی که داریم، رویکردهایمان ادامه دارد.

انتهای پیام