به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، کاهش اعتبار ریال در مقابل دلار در ماه های گذشته باعث شده که قدرت خرید کالاهای وارداتی برای ایرانیها کاهش پیدا نماید. با این اوصاف دولت برای پشتیبانی از استفاده کننده داخلی ۲۵ قلم کالا را به عنوان اقلام بنیادی در فهرست کالاهای مورد پشتیبانی خود اعلام کرد؛ کالاهایی که […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، کاهش اعتبار ریال در مقابل دلار در ماه های گذشته باعث شده که قدرت خرید کالاهای وارداتی برای ایرانیها کاهش پیدا نماید. با این اوصاف دولت برای پشتیبانی از استفاده کننده داخلی ۲۵ قلم کالا را به عنوان اقلام بنیادی در فهرست کالاهای مورد پشتیبانی خود اعلام کرد؛ کالاهایی که مشمول تخصیص ارز یارانه ای میشوند.

این تفاوت نرخ دلار در ایران و کشورهای همسایه سبب شده که خرید کالاهای یارانه ای از ایران برای کشورهای همسایه جذاب گردد. در این زمینه وحید شقاقی شهری – عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دولت توسط دولت در ماه های گذشته اظهار کرد که اختصاص دلار یارانهای به همه کالاهای وارداتی باعث ایجاد زیادی از سوء استفاده ها شده هست.

شقاقی شهری با اشاره به اعلام جدید دولت مبنی بر پشتیبانی ارزی از ۲۵ قلم کالای بنیادی اظهار کرد: با این حال در حال حاضر هم در منطقه های مرزی و منطقه های آزاد، برخی از همسایگان ما وارد بازارهای ما شده و در عمل کل مواد غذایی را از مغازه ها خرید میکنند.

این استاد دانشگاه در توضیح آنچه که آن را “یارانه ارز دزدی” این استاد دانشگاه در توضیح آنچه که آن را “یارانه ارز دزدی” می نامید، اظهار کرد: این به شکلی دقیق مصداق دزدیدن یارانه ارزی مردم ایران توسط کشورهای همسایه هست. اتباع خارجی می آیند و دلار خود را در بازار آزاد به نرخ ۱۰ هزار تومان می فروشند و پس از آن کالایی را که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده، از بازار ایران می خرند. اگر این روند ادامه پیدا کند، حتی توان دارد باعث کم بودن جدی کالا و اقلام مصرفی در منطقه های مرزی گردد.

شقاقی شهری علاوه بر این با تاکید بر اینکه سامانه قبلی اعطای یارانه ارزی به بازار موجب ایجاد سوء استفاده هایی شده هست، اظهار کرد: خوب ترین گزینه این هست که دولت، بازار ارز را آزاد اعلام نماید و در عوض پشتیبانی های یارانه ای را از پنج دهک پایین درآمدی تا ۲۰۰ هزار تومان زیادتر کند و از طرف دیگر به جای اعطای یارانه ارزی به اقلام بنیادی، شرکت های بازرگانی وزارت صنعت اقلام بنیادی را وارد کرده و در قالب کارت های اعتباری بین شهروندان توزیع کنند.

گفتنی هست، یکی از عواملی که باعث استقبال اقتصاددان ها از بسته جدید ارزی شد، همین حقیقی شدن نرخ ارز در بازار هست.

انتهای پیام