به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، قبل از این منبع های خبری از انتشار گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) خبر داده بودند که طبق آن، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شخصاً فرمان قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد سعودی را صادر نموده هست. با این وجود دستگاه دیپلماسی آمریکا […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، قبل از این منبع های خبری از انتشار گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) خبر داده بودند که طبق آن، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شخصاً فرمان قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد سعودی را صادر نموده هست. با این وجود دستگاه دیپلماسی آمریکا در عکس العمل به این گزارش ها اعلام نمود که چنین چیزی صحت ندارد.

ران وایدن، عضو کمیته اطلاعات سنای آمریکا با انتشار اطلاعیه ای که در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفت، خواستار آن گردید که نهادهای اطلاعاتی کشورش، بررسی خود را در مورد این که چه کسی فرمان این قتل را صادر نموده هست، به صورت علنی در اختیار کنگره و مردم آمریکا قرار دهند.

جمال خاشقجی هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقامهای عربستان و ترکیه قاتلان خاشقجی، جسد وی را بعد از قطعه قطعه کردن از ساختمان کنسولگری خارج کرده اند.

پیش تر ترامپ گزارش ها مبنی بر این که سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را آمر قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی دانسته، “خام و نسنجیده” پیش تر ترامپ گزارش ها مبنی بر این که سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را آمر قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی دانسته، “خام و نسنجیده” شرح کرد و اظهار کرد که روز سه شنبه آینده در این مورد یک بررسی کامل دریافت خواهد کرد.

او در جریان سفرش به ایالت کالیفرنیا در مالیبو به خبرنگاران در مورد نتیجه گیری منتسب به سازمان سازمان سیا اظهار کرد: آنان هنوز چیزی بررسی نکرده اند.

دونالد ترامپ تایید کرد که با جینا هسپل، ریاست سازمان سازمان سیا تلفنی گفت وگو کرده هست. او قتل روزنامه نگار سعودی را “وحشتناک” او قتل روزنامه نگار سعودی را “وحشتناک” شرح کرد و اظهار کرد، توقع دارد که روز سه شنبه آینده یک گزارش کامل دریافت بکند. ترامپ پیش تر از عربستان سعودی تحسین و این کشور را یک “متحد عالی” ترامپ پیش تر از عربستان سعودی تحسین و این کشور را یک “متحد عالی” شرح کرد.

از سوی دیگر، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده هست، یک مقام ارشد کاخ سفید که مسئول سیاست آمریکا در ازای عربستان بود، کناره گیری کرد. این اقدام توان دارد نشانگر بروز شکاف هایی در داخل دولت ترامپ بر سر عکس العمل نسبت به قتل جمال خاشقجی باشد.

عصر جمعه رسانه های آمریکا به نقل از مراجع ناشناس گزارش دادند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، به این نتیجه دست یافته که محمد بن سلمان فرمان قتل جمال خاشقجی را داده بود.

روزنامه واشنگتن پست که قبل از همه این خبر را منتشر کرد، درج کرد، سازمان سازمان سیا با تکیه به مدارکی من جمله ارتباط های تلفنی خالد بن سلمان، سفیر عربستان در واشنگتن که برادر ولیعهد این کشور هست، با جمال خاشقجی و دیگر ارتباط های تلفنی برقرار شده، در این زمینه به این نتیجه دست یافته که قتل این روزنامه نگار بدون اذن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ممکن نبوده هست.

سفیر عربستان سعودی در آمریکا در شبکه توییتر گزارش واشنگتن پست در مورد بررسی منتسب به سازمان سازمان سیا را زیر سؤال برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز با انتشار یک اطلاعیه رسمی این گزارش را غلط شرح کرد و اظهار کرد: در مورد قتل آقای خاشقجی پرسش ها پاسخ داده نشده بسیاری باقی مانده هست.

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر سال کنونی به دنبال ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه، توسط کسانی که از عربستان به ترکیه عزیمت کرده بودند، کشته شد.

جسد او هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقامهای عربستان و ترکیه قاتلان او جسدش را قطعه قطعه و از ساختمان کنسولگری خارج کرده اند.

ترکیه می گوید، فرمان قتل این روزنامه نگار سعودی توسط بالاترین مقامهای حکومت عربستان صادر گردیده هست اما دادستانی عربستان می گوید که فرمان به قتل رساندن این روزنامه نگار منتقد خاندان سعودی، از سوی “یکی از افسران اطلاعاتی” ترکیه می گوید، فرمان قتل این روزنامه نگار سعودی توسط بالاترین مقامهای حکومت عربستان صادر گردیده هست اما دادستانی عربستان می گوید که فرمان به قتل رساندن این روزنامه نگار منتقد خاندان سعودی، از سوی “یکی از افسران اطلاعاتی” صادر گردیده بود.

روز جمعه در استانبول ترکیه، مکه، مدینه و جده عربستان صدها شرکت کننده در مراسم های به صورت مجزا به صورت نمادین برای جمال خاشقجی مراسم برگزار کردند. صالح، پسر  خاشقجی هم در جده با حاضران دیدار کرده و به عنوان مالک عزا حضور یافت.

جمال خاشقجی که طی یک سال گذشته در حومه واشنگتن، پایتخت آمریکا ساکن شده بود، برای روزنامه واشنگتن پست یادداشت نویسی می کرد و از منتقدان جدی خاندان سعودی، بویژه محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور بود.

پیش تر، ریاست جمهوری آمریکا اعلام نمود که ایالات متحده جزئیات مسئله به قتل رسیدن جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول را نادیده نمی گیرد. دونالد ترامپ در عین حال اظهار کرد که آمریکا ارتباطات مستحکمی با ترکیه و عربستان دارد.

معاون ریاست جمهوری آمریکا هم قبل از این اعلام نمود که واشنگتن با تمامی عاملان درگیر در قتل این روزنامه نگار و منتقد عربستانی برخورد خواهد نمود. این سخنان مایک پنس پس از ان مطرح گردید که طبق گزارش ها، سازمان سیا به این نتیجه دست یافته بود که ولیعهد عربستان در به قتل رسیدن خاشقجی دست داشته هست. روزنامه واشنگتن پست درج کرد، گزارش های سازمان اطلاعات آمریکا بیانگر از آن هست که ولیعهد عربستان فرمان ربودن خاشقجی و انتقالش به ریاض را داده بود.

باب کروکر، سناتور آمریکایی در توییتر خود درج کرد: همه چیز به این سمت اشاره دارد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان فرمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست را صادر نموده هست. او ادامه داد، قبل از آن که محمد بن سلمان افرادی را اعدام کند که در حقیقت فرمان خود وی را اجرا کرده اند، دولت ترامپ باید اراده ای راسخ در مسیولیت پذیری خود نشان دهد.

در همین حال، باب منندز، عضو ارشد سنای آمریکا در کنار بعضی دیگر از سناتورها، پیش نویس قانونی را برای مجازات عربستان در دو پرونده جنگ یمن و قتل جمال خاشقجی به کنگره ارائه نموده اند.

از سوی دیگر، ریاست جمهوری ترکیه اعلام نمود، رجب طیب اردوغان، ریاست جمهوری ترکیه و همتای آمریکایی او در اظهار کرد وگویی تلفنی به بررسی تغییرات ذی ربط به جنایت قتل جمال خاشقجی پرداخته و تاکید کردند، باید تمام زوایای مخفی این جنایت روشن و واضح سازی گردد.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته هست، ایالات متحده همچنان به بررسی های خود در مورد تمامی جوانب پرونده قتل این روزنامه نگار منتقد سعودی ادامه می دهد. در عین حال، وزارت خزانه داری آمریکا اسم ۱۷ عربستانی من جمله یک مشاور پیشین ولیعهد عربستان را در لیست تحریم های خود قرار داد.

انتهای پیام