خبرگزاری ایرنا: در چند دیروز فضاسازی‌ها و جنجال‌های زیادی بر علیه وزیر امور خارجه کشور به راه افتاده هست، موجی که زیادی از صاحب‌نظران، نمایندگان مجلس و افکار عمومی جامعه، آن را غیر منصفانه عنوان می‌کنند و بر این دیدگاه می باشند که به جای این فضاسازی‌ها، سخنان دکتر ظریف را یک مجال مد نظر […]

خبرگزاری ایرنا: در چند دیروز فضاسازی‌ها و جنجال‌های زیادی بر علیه وزیر امور خارجه کشور به راه افتاده هست، موجی که زیادی از صاحب‌نظران، نمایندگان مجلس و افکار عمومی جامعه، آن را غیر منصفانه عنوان می‌کنند و بر این دیدگاه می باشند که به جای این فضاسازی‌ها، سخنان دکتر ظریف را یک مجال مد نظر داشته باشیم.

*هشدار مسئول دولتی در مورد مبازه با پولشویی را مجال تلقی کنیم

علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس مجلس شورای اسلامی به ایرنا اظهار کرد: به نظر می‌رسد خیز هجمه‌هایی که به طور متراکم و در یک بازه کوتاه بر علیه آقای ظریف انجام گردید، متاثر از فهم غلط از شرایط بین‌المللی ما و چشم‌پوشی از آسیب‌های اقتصادی هست که در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: همان گونه که مردم شاهد می باشند ما آسیب‌های بزرگی را در حوزه اقتصاد هم ساختاری و فرایندی داریم که قطعا باید رفع گردد آسیب‌هایی مثل قاچاق، اقتصاد زیرزمینی و پولشویی موضوعاتی می باشند که در حوزه مقابله با فساد قاعدتاً باید در اولویت قرار گیرند؛ منتها زیرساخت‌های آن باید درست گردد.

این نماینده مجلس تصریح نمود: دولت در مقابله با فساد و اقتصاد زیرزمینی فعال بوده و هست، اگر مسئول ارشد دولتی نسبت به پولشویی اخطار می‌دهد قاعدتا این اخطار را باید به عنوان یک مجال تلقی کرد و در مسیر سالم‌سازی اقتصاد از آن استفاده کرد نه اینکه این را رویه‌ای برای خراب کردن وزیر امور خارجه قرار داد.

رحیمی اضافه کرد: اگر فهم درستی از مناسبات بین‌المللی و وضع ما در جهان وجود داشته باشد به سمت خراب کردن حرکت نمی‌کنند لکن باید طبق یک وظیفه ملی پشتیبانی از تیم دیپلماسی و دکتر ظریف اولویت همه دلسوزان باشد.

**فضاسازی‌ها بر علیه ظریف و وزارت خارجه، امر تازه‌ای نیست

علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، فضاسازی‌ها بر علیه وزیر امور خارجه را نه یک امر تازه لکن مسبوق به پیشینه دانست و اظهار کرد: از وقتی که گفتگوها برجام در جریان بوده، این حاشیه های در مورد آقای ظریف و وزارت خارجه طرح شده هست و پس از این نیز ادامه خواهد داشت.

**ظریف آبروی نظام هست

پروانه سلحشوری، ظریف را آبرو و ارزش جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد و اظهار کرد: حرفی که در مورد پولشویی از وی نقل می‌شود یک بار تیتر نخست یکی از خبرگزاری‌هایی بوده هست که این روزها بر علیه وی هجمه‌آفرینی می‌کند.

وی دنبال کرد: چه طور هست که این رسانه‌های مدعی می‌تواند این مبحث را مطرح و معروف کنند و هیچ پیگردی برای آن منظور نمی‌شود، اما وقتی وزیر می‌گوید چنین چیزی در کشور ما وجود دارد مورد هجمه قرار می‌گیرد؛ انتظار می‌رود که هم دولت و هم نمایندگان مجلس در مورد وی رویکرد حمایتی در پیش دریافت کنند، دولت باید وزیر خود را پشتیبانی نماید.

**اظهارات آقای ظریف، جایگاه ما را در رتبه‌بندی‌های جهانی بدتر نخواهد کرد

بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز نیز با بیان اینکه به جای جریان‌سازی بر علیه سخنان دکتر ظریف، در پی ریشه‌یابی مسئله پولشویی در کشور باشیم، اظهار کرد: صحبت‌های آقای ظریف باید مورد ارزیابی قرار گیرد نه اینکه از این سخنان برآشفته شویم و به وی حمله نماییم.

وی اضافه کرد: دکتر ظریف در مقام وزیر خارجه اظهاراتی را بیان کردند بعضی می‌گویند که سخنان آقای ظریف در مجامع جهانی به آسیب ماست در حالتی که اگر آمار چند سال گذشته را در سطح خطر پذیری و پولشویی مطالعه کنیم جایگاه کشور ما در آن مشخص هست.

این نماینده مجلس دنبال کرد: سخنان آقای ظریف جایگاه کشورمان را بدتر نخواهد کرد به این مفهوم که جایگاه ایران در عرصه جهانی ضعیف گردد لکن این سخنان به شکلی در جامعه ایجاد امید کرده هست، زیرا موجب گردید که مردم به مسئولین و نظام به علت شفافیت اعتماد بیشتری دارا باشند.

پارسایی تصریح نمود: در مسئولین کشور ما عزم مقابله با فساد پول شویی وجود دارد، انتظار می‌رود سخنان وی نیز در این راستا بوده باشد؛ انتظار می‌رود که دولت نیز نقش حمایتی خود را نسبت به وی ایفا کند؛ نماینده هایی که واقعا در پی شفاف‌سازی و مقابله با فساد می باشند از جنبه حمایتی، از آقای دکتر ظریف دعوت نمایند که در این زمینه توضیح هایی را عرضه کند که بتوانیم به مقابله با فساد کمک کنیم.

وی اضافه کرد: فساد در کشور نیازمند معالجه ریشه‌ای هست اگر منحصرا در حد تبلیغ و شو تبلیغاتی باشد راه به جایی نخواهد برد؛ هجمه‌هایی که به آقای ظریف در روزهای موخر صورت گرفته، سوال‌برانگیز هست و علاوه بر این سکوتی که از جنبه حمایتی در مورد وی صورت گرفته نیز عجیب به نظر می‌رسد؛ هر شخصی که در مورد شفافیت در ایران حرف می‌گوید باید سخنان وی را از نزدیک بشنویم اگر احتیاج هست به دستگاه‌های ذی ربط توضیح دهند این کار صورت گیرد.