آفتاب نیوز : در دو روز پایانی هفته گذشته سکه و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ با این وجود بازدهی هفتگی هر دو مثبت باقی ماند. روز پنج شنبه، دلار ۳۰۰ تومان از اعتبار خود را از دست داد و با نزول از مرز روانی ۱۲ هزار تومانی به قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ […]

آفتاب نیوز : در دو روز پایانی هفته گذشته سکه و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ با این وجود بازدهی هفتگی هر دو مثبت باقی ماند. روز پنج شنبه، دلار ۳۰۰ تومان از اعتبار خود را از دست داد و با نزول از مرز روانی ۱۲ هزار تومانی به قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. این ارز روز چهارشنبه نیز ۵۰ تومان افت قیمت را تجربه کرده بود. علی رغم ۲ روز کاهش پیاپی، دلار در مجموع در هفته گذشته بازدهی مثبت ۲ دهم درصدی را به ثبت رساند. البته افت دو روز آخر باعث شد که میزان رشد هفتگی دلار کمتر گردد. شاخص ارزی ۲ هفته پیش ۵/ ۲ درصد افزایش را به ثبت رسانده بود، ولی در هفته ای که گذشت میزان رشد آن تنها اندکی بالاتر از صفر بود.
هم سو با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر نزولی جای گرفت. روز پنج شنبه سکه تمام بهار آزادی از مرز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی عقب نشینی کرد و با ۸۰ هزار تومان کاهش به قیمت ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید. با این افت میزان بازدهی سکه در هفته گذشته به ۳/ ۱ درصد رسید. این در حالی بود که فلز گرانبهای داخلی ۲ هفته پیش بازدهی بالای ۴ درصد را به ثبت رسانده بود. به گفته فعالان، در روز های پایانی هفته درخواست ها در بازار ارز و سکه کاهش یافته بود؛ از نظر بعضی فعالان، زیادی از نوسان گیران در روز های خستین هفته با جوسازی حول خبرهایی مثل عدم تصویب لوایح مربوط به پولشویی و به تعویق افتادن تعیین تکلیف ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران، خرید های خود را بالا بردند و قیمت را در دو بازار سکه و ارز از ۲ مرز با اهمیت روانی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۱۲ هزار تومانی گذر دادند.
به گفته بعضی بازیگران با تجربه بازار، در روز های پایانی هفته احتمال ثبت رسمی کانال مخصوص پرداخت اروپا و ایران افزایش یافت، عاملی که باعث شد خرید و فروش گران تغییر موقعیت دهند و فروش خود را افزایش دهند. روز پنج شنبه نیز درنهایت کانال مالی نامیده شده به INSTEX یا همان «ابزار پشتیبان تبادلات تجاری»، در پاریس ثبت گردید. بعد از ثبت این کانال، نوسان گیران اهتمام کردند حول شرایط و جزئیات اجرایی شدن این کانال به بحث بپردازند.
با این وجود، آنچه از نظر بعضی خرید و فروش گران مشخص هست؛ در حالتی که این کانال ثبت نمی گردید، نوسانات در بازار ارز زیادتر می گردید. این در حالی هست که عده دیگری از خرید و فروش گران تاکید می کنند، بازیگران حرفه ای بازار در شرایط فعلی اهمیت چندانی به خبر ها نمی دهند و اهتمام می کنند در یک دامنه مجاز نوسان گیری کنند. از نظر آنان، بعد از آنکه قیمت دلار به بالای مرز ۱۲ هزار تومانی رفت، اندک اندک میزان خرید ها در بازار پایین آمد و فروش ها رشد کرد. آنان دلیل این تغییر را به گمان خرید و فروش گران نسبت به بازارساز منسوب کردند.
آنان اعتقاد داشتند، مرز ۱۲ هزار تومانی خط قرمز بازارساز هست و با گذر دلار از این مرز ارائه صرافی های منتخب بازارساز افزایش خواهد یافت. چنین تصوری به صورت طبیعی نوسان گیران را زیادتر در موقعیت فروش قرار می دهد. برخلاف این دسته از بازیگران ارزی، بعضی دیگر از خرید و فروش گران بر این باورند، بازار همچنان نسبت به خبر ها حساس هست. از نظر آنان، در روز خستین هفته خرید و فروش گران ارزی زیادتر از هر سوژه ای خبرهای مربوط به وضع پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام را ارزیابی خواهند کرد. آنان کاوش خواهند کرد که آیا لایحه ملحق شدن ایران به کنوانسیون مقابله با جرم ها سازمان یافته فراملی نامیده شده به پالرمو تصویب خواهد گردید؟ خبری که از مجمع تشخیص مصلحت نظام بیرون خواهد آمد، از نظر آنان در نوسان روز جاری موثر می باشد.
سرعت رشد دلار کند شد
مرجع: دنیای اقتصاد