خبرنما
33 بازدید ۱۳۹۷/۰۵/۲۸

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/khabarn4/public_html/wp-content/themes/khabar/single.php on line 44

روایت یک شاهد عینی از کودتای ۲۸ مرداد


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/khabarn4/public_html/wp-content/themes/khabar/single.php on line 57

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، لطف الله میثمی در «ایران» درج کرد: من سال یک هزار و سیصد و نوزده به دنیا رسیدم و سال یک هزار و سیصد و سی و دو، دانش آموزی ۱۲-۱۳ ساله در اصفهان بودم و نه فقط من، زیادی از هم سن و سال هایم نسبت به اتفاق ها و رخداد های سیاسی و اجتماعی بسیار کنجکاو و پیگیر بودند. برای ما با اهمیت بود بدانیم در مملکت چه می گذرد و انجام تلاش های محمد مصدق برای ملی شدن صنعت نفت که از مدت ها پیش شروع شده بود به کجا می رسد.

زیادی از مردم از دولت محمد مصدق و تلاش های او پشتیبانی می کردند. من در اصفهان بودم و در روز کودتا، شهر صحنه درگیری مردم هوا خواه محمد مصدق و نیرو های امنیه بود. درگیری ها از خیابان های کلیدی به کوچه ها هم کشیده شده بود و می نگاه کردم که نیرو های امنیه به مردم یورش می برند و با ماشین ها و دیگر وسیله سرکوب، مردم را مجبور می کردند به خانه هایشان بازگردند. خاطرم است همان روز نیرو های امنیه به کارگران معترض در کارخانه نساجی زاینده رود هم هجوم کردند و زیادی از آنان را زیر باتوم و کتک گرفتند و یکی از آن کارگر ها همسایه ما بود که سراسیمه، بیم خورده و خونین به خانه اش برگشته بود.

حدود ظهر و بعدازظهر بیست و هشتم مرداد ماه ما به حسینیه ای در پاساژ میثمی اصفهان رفتیم که جلسه روضه ای برپا شده بود و جمع زیادی از مردم هوا خواه مصدق در آنجا گرد هم آمده بودند و شعار می دادند: «مصدق برنده است». از آن طرف نیرو های مخالف محمد مصدق هم که عموماً اشرار مزدور بودند، سوار بر ماشین و کامیون ها شعار می دادند: «مصدق کله کدو، سیاستت رفت لا پتو» و مدام با داد و هیاهو اهتمام می کردند جمعیت هوا خواه محمد مصدق را مرعوب کنند.

حدود سر شب به خانه رسیدم و رادیو را روشن کردم که مدام پیام های تهدید آمیز و فرمان العمل های حکومت نظامی از سوی دستگاه تبلیغاتی حاکمیت پخش می گردید و برای مردم خط و نشان می کشیدند. آن روز و شب تلخ بر همه دوستداران محمد مصدق عمری گذشت.

بعد از سرنگونی دولت ملی محمد مصدق و محکمه او، جو رعب و خفقان بر مملکت حاکم گردید. ما اما به رغم اینکه از این رخداد و بی انجام ماندن رؤیا هایمان غمگین بودیم دست از مقاومت و هواخواهی محمد مصدق برنداشتیم. خاطرم است معلم تاریخی داشتیم که متأسفانه بسیار از سرنگونی دولت محمد مصدق یاد می کرد. من و جمعی از همکلاسی هایم در کلاس های هشتم و نهم متوسطه با بیانی رمزی و حروف اختصاری که برای عموم مردم ملموس بود، روی دیوار مدرسه و کو چه های مجاور شعار «مصدق برنده است» را نوشته بودیم. تا اینکه بعد چندی این شعار لو رفت و نیرو های انتظامی و امنیه آنان را پاک کردند.

مردم و فعالین ملی و نیرو های هواخواه محمد مصدق سخت در فشار بودند اما روحیه شان را از دست نمی دادند و علی رغم اندوه، اهتمام می کردند امیدوار باشند. اگر پادشاه مرتکب آن اشتباه نمی گردید و به خواست مردم تمیکن می کرد، ای بسا مسیر تغییرات تاریخی و اجتماعی ایران به نحوی دیگر رقم می خورد و منتج به انقلاب و سرنگونی نظام پهلوی نمی گردید.

استیون کینزر خبرنگار نیویورک تایمز هم در تهران در واقعه ی کودتای سال ۳۲ بر این مسأله تأکید ی نماید و در کتاب «همه مردان شاه» که سال ها قبل به فارسی ترجمه کردم، می گوید اگر امریکا در پشتیبانی از پادشاه اقدام به دخالت نظامی نمی کرد و دولت مصدق برکنار نمی گردید، انقلاب رخ نمی داد.

انتهای پیام

منبع:
اشتراک گذاری

ارسال نظر

گرم طلا
گرم طلا2,800,000-700,00080%
مثقال طلا2,800,000-700,00080%
تمام سکه طرح قدیم2,800,000-700,00080%
تمام سکه بهار آزادی2,800,000-700,00080%
سکه نیم بهار آزادی2,800,000-700,00080%
سکه ربع بهار آزادی2,800,000-700,00080%
دلار آمریکا
شاخص بازار بورس