به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، امروز بیست ویک سال از ایجاد اورژانس اجتماعی می گذرد؛ اورژانسی که با هدف عرضه خدمات به عارضه دیدگان اجتماعی ایجادشد، اما اوایل ایجاد خط ۱۲۳ (اورژانس اجتماعی) چندان  رزمایش خبری به روی آن داده نمی گردید چون که مسئولین وقت معتقد بودند این خط تلفن مثل شمشیری […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، امروز بیست ویک سال از ایجاد اورژانس اجتماعی می گذرد؛ اورژانسی که با هدف عرضه خدمات به عارضه دیدگان اجتماعی ایجادشد، اما اوایل ایجاد خط ۱۲۳ (اورژانس اجتماعی) چندان  رزمایش خبری به روی آن داده نمی گردید چون که مسئولین وقت معتقد بودند این خط تلفن مثل شمشیری دو لبه توان دارد عمل کند و از یک سو عارضه دیده را رهایی دهد و از طرف دیگر چون مامنی برای در فراروی عارضه هاست، خود عاملی برای افزایش آن باشد، تفکری که گذشت زمان آن را کمرنگ کرد و امروزه این خودروها در زمره خودروهای امداد رسان تلقی می گردند و چهره ای آشنا برای مردم دارند. به همین دستاویز با سید حسن موسوی چلک، موسس اورژانس ذکر شده به اظهار کرد وگو نشستیم.

سید حسن موسوی چلک وقتی که از ایده راه اندازی اورژانس اجتماعی سخن می گوید، گویی از نهال نوجوانی حرف می زند که از سال ۷۲ که در بیمارستان کار می کرد دانه آن را کاشته هست: «آن روزها سرم پرازدحام بود و همه جای بیمارستان و بویژه بخش اورژانس سرک می کشیدم. همیشه این سؤال در ذهنم شکل می گرفت که در حوزه اجتماعی به چه سبب فرد باید مرتکب خلاف گردد و بعد به زندان و سازمان های اجتماعی دیگر فرستاده گردد؟ چرا نباید مثل اورژانس بیمارستان، چنین قسمتی درباره مسائل و عارضه هایی که فوریت اجتماعی دارند، شکل بگیرد؟ به چه سبب باید حوصله کنیم اشخاص درگیر زندان گردند، خلافی کنند و بعد تازه سامانه اجتماعی دخالت کند؟».

اردیبهشت ۷۸ همزمان با برپایی گردهمایی کارشناسان عارضه های اجتماعی مقدمات تشکیل اورژانس اجتماعی نیز فراهم می گردد.

به گفته موسوی چلک وقتی که دکتر طالبی، معاون امور اجتماعی وقت سازمان بهزیستی دکتر کاظم طباطبایی مدیر کل دفتر امور عارضه دیدگان اجتماعی بودند،  بحث تشکل  «اورژانس اجتماعی» مطرح شد و سر انجام در خرداد و تیرماه آن سال نیروی انسانی برای اجرای اولیه طرح در ۱۰ استان یزد، بوشهر، اصفهان، فارس، مشهد، تهران و …

تٲسیس کننده اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به اینکه دوره های آموزشی تخصصی ۲۱ روزه برای کارکنان این مرکز در تهران، شیراز، انزلی و اصفهان برگزار و پس از آن فعالیت اورژانس اجتماعی از یزد و مصادف با هفته دولت شروع گردید، می گوید:  «سوال کلیدی ما برای اجرای این هدف این بود که اگر دختری بنا بر عللی فرار می کند به چه سبب اول باید به کلانتری، زندان و … برود و بعد تازه به سامانه اجتماعی برگردد؟ این روال در عین ناکارآمدی موجب می گردید تعداد پرونده های قضایی ما هم زیادتر گردد. ما با این سوال مواجه بودیم که به چه سبب نباید حدفاصل خانه و کلانتری را با دخالت های اجتماعی پر کنیم؟».

  هدف ایجاد اورژانس اجتماعی کاهش پرونده های قضایی در زمینه دخالت های اجتماعی و جایگزینی آن با دخالت های قضایی بود؛ به همین سبب موسوی چلک از همراهی قوه قضاییه و نیروی انتظامی از همان روز اول با این طرح سخن می گوید و می گوید: «در واقع ما قصد داشتیم حدفاصل خانه و کلانتری باشیم و در اولویت دوم حتی اگر افرادی به هر دلیلی وارد سامانه قضایی کشور می گردند بازهم دخالت های اجتماعی جایگاهی داشته باشد.  چراکه روال دادگاه و زندان یک روال موقت هست اما پروسه دخالت های اجتماعی بلند مدت و پیچیده و نیازمند مشارکت بین بخشی هستند». 

 شماره تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) تقریبا در ذهن هرکسی باقی می ماند اما فراهم نمودن زیرساخت استفاده از این خط برای اورژانس از همان ابتدا کار راحتی هم نبوده هست: «از همان اوایل تلفنی که داشتیم، همان تلفن موسسات و جایگاه ها بهزیستی بود و برای تهران هم تلفن رُندی را پیدا کرده بودیم تا مردم ارتباط دریافت کنند. سال ۸۳ خط تلفن اورژانس اجتماعی در کمیسیونی که دولت در آن مجوز خطوط سه رقمی صادر می کرد به اورژانس اجتماعی تعلق گرفت.   به همین دلیل بسیاری می اندیشند اورژانس اجتماعی در سال ۸۳ تشکیل شد اما اورژانس اجتماعی تنها یک خط تلفنی نیست».

خط ۱۲۳ قبل از این برای اورژانس تهران بود که به سبب مزاحمت های تلفنی فراوان آن را واگذار کرده بودند و حال در قالب اورژانس اجتماعی فعال هست. 

 نهال اورژانس اجتماعی اکنون اندکی جان گرفته هست گرچه به گفته موسوی چلک هنوز هم باید رشد کند و قد بکشد. چندسال بعد اورژانس اجتماعی تشکیلات اداری و رسمی پیدا نمود که به نهادینه شدن آن کمک کرد. تا اینکه سال ۸۶ دیگربار برای توسعه اورژانس اجتماعی کوشش هایی انجام شد و دکتر فقیه که در آن زمان ریاست بهزیستی بود از این نهاد  پشتیبانی کرد.

موسوی چلک با شوق از روزهایی سخن می گوید که روزانه در یک استان مرکزی از اورژانس اجتماعی بازنمایی می گردید.

اورژانس اجتماعی را مثل یک پکیج کامل می داند و می گوید مرکز دخالت در بحران مثل اورژانس یک بیمارستان هست، خط تلفن ۱۲۳ هم مثل تلفن اورژانس هست و خدمات سیار هم درست مثل ماشین آمبولانس بیمارستان هاست.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اورژانس اجتماعی دربردارنده ۴ بخش مرکز دخالت در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی، پایگاه خدمات اجتماعی، خط تلفن ۱۲۳ و خدمات سیار اورژانس اجتماعی هست.  داخلش طراحی خاصی دارد که شبیه مرکز مشاوره هست و به گفته موسوی چلک «در آن زمان برای بازسازی داخل هر خودرو حدود ۷ میلیون تومان هزینه شده بود و طی دو سال ۲۰۰ خودرو به اورژانس اجتماعی افزوده شد».

در نهایت سال ۹۲ آیین نامه اروژانس اجتماعی در دولت تصویب و در قانون برنامه ششم توسعه نیز مسئولیت اورژانس اجتماعی گنجانده گردید. در مفاد قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان هم عموما مددکاران اجتماعی حاضر هستند. با این حال موسوی چلک از بالندگی اورژانس اجتماعی و تغییر افکار در حوزه عارضه های اجتماعی سخن می گوید: «از نظر طرحی نیز ما اغلب کشورهای دنیا را ارزیابی کردیم اما میتوان اظهار کرد برنامه اورژانس اجتماعی در هیچ جای دنیا ساختار برنامه ایران را ندارد».

چلک به یکی از روزهای برفی و  سرد بهمن ماه اشاره می کند که با دیدن یکی از خودروهای اورژانس اجتماعی اشک شوق در چشم هایش حلقه زده: «آن روز صبح از همایشی در استان مازندران برمی گشتم. برف می بارید و آخرین سری خودروهای اروژانس اجتماعی به گلستان می رفت. وقتی راننده سؤال کرد به چه سبب گریه می کنی اظهار کردم:« دیگه هیچکس نمی تونه اورژانس رو تعطیل کنه، چون دیگه همه کشور اورژانس اجتماعی دارن».

تٲسیس کننده اورژانس اجتماعی کشور با بیان اینکه اورژانس اجتماعی نشان می دهد در چه منطقه ای، چه نوع آسیبی شیوع بیشتری دارد، می گوید: «اورژانس اجتماعی کمک می کند که در هر زمانی و در هرکجایی بتوانید به این سامانه دسترسی دارا باشید. برای مثال اگر دختری شبی بیرون بماند، همان شب نخست زمان طلایی رهایی او از عارضه اجتماعی هست. اورژانس اجتماعی باید پشتیبانی گردد و اگر امروز فراگیرترین برنامه اجتماعی کشور هست، باید به آن کمک کرد».

 .. موضوعات هدف اورژانس اجتماعی هستند. موسوی چلک می گوید: «کسی که تجربه زندان دارد دشوارتر از کسی که تجربه زندان را ندارد توانمند می گردد و اورژانس اجتماعی حجم توانمندسازی فرد را فراهم می کند.    اورژانس اجتماعی توانسته در حوزه عارضه ها حساسیت ایجاد کند و باید این فرهنگ جا بیفتد که مردم تلفن ۱۲۳ را  به تلفن ۱۱۰ ترجیح بدهند».

انتهای پیام