به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، لی سانگ کی، بنیان گذار و ریاست سابق انجمن خبرنگاران قاره آسیا در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد، با این مقدمه نوشته هست: شبه جزیره کره متاسفانه در سال ۱۹۴۵ و بعد از استقلال از ژاپن به دو قسمت تقسیم گردید. از آن زمان به مدت […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، لی سانگ کی، بنیان گذار و ریاست سابق انجمن خبرنگاران قاره آسیا در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد، با این مقدمه نوشته هست: شبه جزیره کره متاسفانه در سال ۱۹۴۵ و بعد از استقلال از ژاپن به دو قسمت تقسیم گردید. از آن زمان به مدت ۷۳ سال شبه جزیره کره به دو قسمت کشور کره شمالی و کره جنوبی تقسیم شده و میلیون ها شهروند از خانواده هایشان جدا گردیده و زندگی مصیبت باری داشتند.

کوشش ها برای بهبود وضع از زمان تشکیل دولت جدید در کره جنوبی افزایش یافته هست. با این وجود، توفیقات بنیادی در ماه ژوئن سال ۲۰۰۰ زمانی شروع گردید که کیم دائه جونگ، ریاست جمهوری وقت کره جنوبی با کیم جونگ ایل، رهبر کشور کره شمالی در پیونگ یانگ دیدار نمود. از آن زمان رهبران دو کشور در مواردی ملاقات هایی داشته اند که از آن جمله میتوان به دیدار رو مو هیون، ریاست جمهوری وقت کره جنوبی با کیم جونگ ایل در اکتبر ۲۰۰۷ اشاره نمود. هرچند نتیجه های ملموسی از این دیدارها به تدریج حاصل آمد اما با این وجود لی میونگ باک و پارک گئون هیه به عنوان روسای جمهور کره جنوبی این ملاقات ها را ادامه ندادند.

در دیداری که جدیدا برگزار گردید، انتظار می رفت کشور کره شمالی پایبندی بدیهی خود را در ازای خلع جنگ افزار اتمی اعلام نماید. رهبر جوان کشور کره شمالی بر امر توسعه اقتصادی تمرکز کرده هست. گفتگوها میان دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا و او در سنگاپور که ماه ژوئن برگزار گردید، هم معطوف بر همین مبحث بود. افزون بر مبحث خلع جنگ افزار اتمی، مشارکت اقتصادی میان دو کره من جمله مباحث طرح شده در ملاقات دو طرف هست. دو کره در منطقه کائسونگ در سال ۲۰۱۴ مجتمعی صنعتی به راه انداختند که به مدت ۱۲ سال کارایی داشت. این مجتمع اما در سال ۲۰۱۶ بسته گردید تا مشارکت های اقتصادی میان دو طرف متوقف گردد. فرآورده ها تولیدشده توسط کارگران ماهر کشور کره شمالی توجه زیادی را چه در کره و چه در سایر کشورها جلب کرد و به صورت قطع با بسته شدن این مجتمع صنعتی تولیدات مشترک دو کره به بن بست رسید.

مبحث دیگری که میان دو طرف مطرح هست، خطوط راه آهنی هست که دو کره را به یکدیگر متصل می کند. خطوط راه آهن و جاده ها میان دو کره در اوایل سال های ۱۹۹۰ ساخته گردید تا منطقه بوسان کره جنوبی و منطقه سینوئیجو کشور کره شمالی را به یکدیگر وصل کند. با این وجود این وصل شدن در پی جدا شدن دو کشور قطع گردید. نشست موخر دربردارنده مذاکره هایی جدی برای ایجاد وصل شدن و رابطه میان دو کره هست و در آن مبحث استفاده از خطوط راه آهن طرح شده که توان دارد این امکان را فراهم سازد که شهروندان از طریق کره و چین و جاده ابریشم به سمت ایران نیز مسیر حرکت دارا باشند. حتی این ایده مطرح هست که شهروندان کره ای از طریق راه آهن بتوانند چشم به حیرت های امپراتوری پارسی بگشایند و سر انجام به تهران برسند.

من از کشور کره شمالی هفت بار بازدید کرده ام؛ دو بار پیونگ یانگ، چهار بار کومگانگ و یک بار کائسونگ. ما امید داریم شهروندان ایران از بلند پروازی های ما پشتیبانی نمایند.

انتهای پیام