به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با وجودی که آخرین آمار از افزایش ۳۴ درصدی صادر کردن پروانه های ساختمانی نسبت به زمان همانند پارسال خبر می دهد، تورم مصالح ساختمانی و افت ۵۴ درصدی معاملات به احتمال زیاد اثر منفی در تولید مسکن خواهد داشت. بانک مرکزی مهرماه سال کنونی گزارش کرد که […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با وجودی که آخرین آمار از افزایش ۳۴ درصدی صادر کردن پروانه های ساختمانی نسبت به زمان همانند پارسال خبر می دهد، تورم مصالح ساختمانی و افت ۵۴ درصدی معاملات به احتمال زیاد اثر منفی در تولید مسکن خواهد داشت. بانک مرکزی مهرماه سال کنونی گزارش کرد که طی شش ماهه اوائل سال جاری ۳۲ هزار پروانه ساختمانی در کل کشور و ۳۰۰۰ پروانه در شهر تهران صادر گردیده که نسبت به ماه همانند پارسال به ترتیب رشد ۷.۵ ۵ و ۳۴ درصدی را نشان می دهد.

با این که صادر کردن پروانه های ساختمانی در ماه های مختلف  از روند ثابتی بهره مند نیست، اگر میانگین ۶.۲ ۲ واحد مسکونی برای هر یک از ۳۰۰۰ پروانه صادر گردیده در شهر تهران را ملاک قرار دهیم تا انتهاء سال جاری حدود ۳۷ هزار واحد مسکونی تولید می گردد. عدم توان طرف درخواست ها در شرایطی به رکود معاملاتی منتج شده که با توجه به حدود ۷۰۰ هزار ازدواج سالیانه در کشور، تقاضای مطلق در حال انباشته گردیدن هست.

افزایش تا ۱۵۱ درصدی نرخ بعضی مصالح ساختمانی

در پی نوسانات نرخ  ارز که از انتهاء سال گذشته رخ داد، اغلب مصالح ساختمانی با رشد نرخ رو به رو شده که توان دارد به فاصله ی زمانی، اثر منفی در تولید و ارائه مسکن بگذارد. بر طبق آمار در شش  ماهه اوائل سال ۱۳۹۷ گروه لوله و پروفیل های فولادی از ۲۶ تا ۱۵۱ درصد، گروه میلگرد از ۹۸ درصد تا ۱۴۶  درصد، گروه ورق های گالوانیزه از ۵۴ تا ۹۳ درصد و گروه سنگ های تخت پلاک از ۷ تا ۵۶ درصد افزایش نرخ داشته اند.

 توهم فروشندگان در شرایط رکود

با وجودی که آمار از رکود تورمی بازار مسکن حکایت می کند ارزیابی های میدانی از منطقه های متفاوت نشان می دهد فروشندگان واحدهای نوساز به  طور مرتب نرخ های ایده ای را بالا می برند. در ماه های موخر در شهر تهران شاهد تورم ماهیانه بوده ایم و بنا به آمار، این رشد در واحدهای کلیدنخورده زیادتر بوده هست. حتی واحدهایی که چهار پنج سال از ساخت آنان می گذرد، تنها با توجیه کلیدنخورده بودن با نرخ واحدهای نوساز به فروش می رسد. با این وجود حدس می گردد که سرعت رشد ماهیانه نرخ مسکن شهر تهران در ماه های آینده کاهش می یابد.

رشد ۹۱ درصدی قیمت  مسکن در پایتخت

ارزیابی ها نشان می دهد با فروکش کردن التهاب بازارهای ارز و طلا، سرمایه گذاران این بازارها به بخش مسکن شیفت شده اند و عمده معامله ملک در بخش تقاضای سوداگرانه انجام می گردد. پارادوکس موجود از افت شدید معاملات در مقابل رشد قیمتها به این معنا هست که فروشندگان حرفه ای تورم ماهیانه مسکن را رقم می زنند. انگشت شمار تقاضا کنندگان مصرفی نیز به خرید آپارتمانهای ۱۶ سال به بالا روی آورده اند که قسمت معاملات این گروه از کل معاملات را نسبت به زمان همانند پارسال چهار درصد افزایش داده اند. طبق مشی مرسوم بازار مسکن طی ادوار گذشته این بازار بعد از یک دوره رکود ۱۰ تا ۱۲ فصلی وارد رونق می گردد. محاسبه ورود به دوره رکود از زمان ثبات قیمتها صورت می پذیرد وزمان ورود به دوره رونق بازار مسکن به طول رکود غیرتورمی بستگی دارد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران در آبان ماه ۱۳۹۷، متوسط نرخ معامله یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۹۱.۸ ۸ میلیون ریال دست یافته که نسبت به ماه همانند پارسال ۹۱.۵ ۵ درصد افزایش نشان می دهد. علاوه بر این تعداد معاملات انجام شده طی این ماه ۶۹۰۰ فقره بود که نسبت به آبان ماه ماه سال گذشته کاهش ۵۳.۶ ۶ درصدی و نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۲۶.۷ ۷ درصدی را نشان می دهد.

انتهای پیام