به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، یک سال از وقتی که محمدجواد آذری جهرمی مسوولیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را برعهده گرفت، می گذرد و او اکنون با اشاره به یک ساله شدن وزارت خود، وعده داده هست که در هفته جاری، گزارشی از دستاوردهای یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، یک سال از وقتی که محمدجواد آذری جهرمی مسوولیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را برعهده گرفت، می گذرد و او اکنون با اشاره به یک ساله شدن وزارت خود، وعده داده هست که در هفته جاری، گزارشی از دستاوردهای یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را عرضه کند. به این دستاویز مرور مختصری داریم بر بعضی از با اهمیت ترین اتفاق هایی که طی این یک سال در این حوزه رخداده هست.

محمدجواد آذری جهرمی، متولد سال ۱۳۶۰ شهرستان جهرم هست و اکنون جوان ترین عضو کابینه ی دولت دکتر روحانی در دولت دوازدهم هست. وی مدتی مدیریت شرکت ارتباطات زیرساخت را برعهده داشته و به زعم کارشناسان توانست تدابیر کارشناسانه برای برطرف مشکلات اساسی رابطه ای، واضح سازی در بخش اینترنت، بهبود رابطه شرکت زیرساخت با عرضه دهنده های اینترنت داخلی، افزایش قراردادها و تبادلات بیگانه شرکت زیرساخت و پشتیبانی از استارتاپ ها و کارآفرینان در این حوزه  داشته باشد.

شاید بتوان اظهار کرد افزایش سرعت اینترنت، یکی دیگر از دستاوردهای اجرایی او در زمان فعالیتش در شرکت زیرساخت باشد؛ به طوریکه پهنای گروه اینترنت از ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه در شروع دولت یازدهم به بیشتر از ۱۰ هزار گیگابیت بر ثانیه اوائل دولت دوازدهم رسید که بر طبق گفته ی جهرمی، این روند در دولت دوازدهم توسعه ی بیشتری خواهد داشت.

همین امر به گفته فعالین این حوزه باعث افزایش تدریجی کیفیت اینترنت و شبکه ترافیک داخلی در شهرهای متفاوت شده هست.

آذری جهرمی در اولین ماه های معاونت خود، از کاهش تعرفه های اینترنتی اطلاع داد. او با امضای تفاهم نامه ای میان شرکت ارتباطات زیرساخت و ۶ سرویس دهنده اینترنتی مرحله نخست کاهش تعرفه ترافیک داخلی را برای اعضاء پایانی آغاز کرد. مرحله دوم این طرح نیز در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ ادامه یافت.

بر این اساس یکی دیگر از مسئولیت هایی که برعهده ی وزیر جوان ارتباطات نهاده گردید، تغییر تعرفه های اینترنت بود. در حالی که در آخرین روزهای باقی مانده از وزارت محمود واعظی – وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات – تعرفه ی اینترنت ثابت تغییر کرد، این تعرفه به مذاق اعضاء خوش نیامد و باعث شد ادامه ی این تحولات بر دوش وزیر جدید نهاده گردد که سرانجام تعرفه های جدید در آبان ماه ماه سال گذشته اعلام گردید و گرچه به همین تعرفه ها هم انتقاداتی وارد بوده و حتی وعده ی ارزیابی آنان برای تعرفه های دیگری داده شده، اما تا امروز از همان ها توسط عرضه دهندگان خدمات اینترنتی استفاده می گردد.

یکی از با اهمیت ترین اقداماتی که در طول یک سال وزارت آذری جهرمی رخ داد، هم طرح رجیستری بود. این طرح که سالیان سال در نوبت اجرا قرار داشت و گاها چند بار هم به طور ناقص اجرایی گردید و سرانجام به سبب مشکلاتی من جمله نقص فنی ناتمام ماند، در نهایت در دوره ی وزارت جهرمی به طور کامل اجرایی گردید تا تلفن همراه هایی که از راهی غیر از مجاری قانونی وارد شوند، اذن ی ثبت در شبکه اپراتورها را نداشته باشند.

اما یکی از مواردی که از دوره های قبل در حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به طور مستمر مورد بحث و چالش بوده، مبحث فیلترینگ هست که البته تماما در حوزه ی اختیارات وزیر ارتباطات نیست. این مبحث و بحث برطرف فیلتر از  شبکه های اجتماعی فیلتر شده طی سال های گذشته، در مدت زمان وزارت آذری جهرمی هم مکررا مطرح و توضیح هایی داده گردید، گرچه موضع های رسانه ای جهرمی به طور مستمر مخالف فیلترینگ بوده هست.

مواردی من جمله دولت الکترونیکی که در طول چند سال موخر بسیار به آن پرداخته شده و سازمان های متفاوت در حال تکمیل این فرآیند می باشند نیز از دیگر مواردی هست که البته محدود به یک سال گذشته و وزارت جهرمی نمی توان و این روند همچنان ادامه دارد و اقداماتی من جمله راه اندازی دولت همراه و طرح های همانند از  مواردی بود  که در این دولت پرده برداری گردیدند.

انتهای پیام