به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ماه محرم، زمان اوج تقاضای ظروف یکبارمصرف در مراسم عزاداری تکایا و هیات هاست، اما سال کنونی افزایش چشمگیر نرخ این فرآورده ها ناخشنودی استفاده کنندگان را بهمراه داشته هست که در این میان دست اندرکاران، تقصیرات را به گردن پتروشیمی ها انداخته اند و نام پتروشیمی ماه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ماه محرم، زمان اوج تقاضای ظروف یکبارمصرف در مراسم عزاداری تکایا و هیات هاست، اما سال کنونی افزایش چشمگیر نرخ این فرآورده ها ناخشنودی استفاده کنندگان را بهمراه داشته هست که در این میان دست اندرکاران، تقصیرات را به گردن پتروشیمی ها انداخته اند و نام پتروشیمی ماه هاست که به عنوان عامل کلیدی افزایش نرخ فرآورده ها پلاستیکی سر زبان هاست.

تولیدکنندگان داخلی در بازارهای متفاوت بویژه پلاستیک و ظروف یک بار استفاده برای تهیه مواد اولیه تولیدی پتروشیمی ها باید فرآورده ها را با قیمت های جدید خریداری کنند؛ چراکه به گفته خودشان، “دلارهای دیگر کشورها، شرکت های پتروشیمی را وسوسه کرده تا فرآورده ها خود را علی رغم احتیاج داخلی به بازارهای دیگر ارائه کنند و در این مسیر با توجه به احتیاج کشور به دلار، مبارزه جدی با این کار صورت نگرفته است”.

علی رغم اینکه اوایل مرداد، وزیر صنعت، معدن و تجارت فرمان توقف صادرات فرآورده ها پتروشیمی را صادر نمود تا احتیاج بازار داخلی تأمین گردد، دو مرتبه هم مشکلات تولیدکنندگان حل نشد و در نهایت سقف رقابت پتروشیمی ها در بورس کالا از شنبه گذشته برداشته گردید تولیدکنندگان داخلی در بازارهای متفاوت بویژه پلاستیک و ظروف یک بار استفاده برای تهیه مواد اولیه تولیدی پتروشیمی ها باید فرآورده ها را با قیمت های جدید خریداری کنند؛ چراکه به گفته خودشان، “دلارهای دیگر کشورها، شرکت های پتروشیمی را وسوسه کرده تا فرآورده ها خود را علی رغم احتیاج داخلی به بازارهای دیگر ارائه کنند و در این مسیر با توجه به احتیاج کشور به دلار، مبارزه جدی با این کار صورت نگرفته است”.

مواد اولیه پلاستیک را به عراق و ترکیه فروختند، احتیاج داخل تامین نشد

که به باور ریاست انجمن ملی صنعت های پلاستیک و پلیمر، این اقدام علی رغم اینکه نفع مازاد به جیب پتروشیمی ها می ریزد، اما توان دارد وضع را خوب تر کند. بیوک صحاف امین – رئیس انجمن ملی صنعت های پلاستیک و پلیمر،  در اظهار کرد وگو با ایسنا، با بیان اینکه بین انواع متفاوت مواد پلاستیکی، منحصرا برای تهیه مواد اولیه ظروف یکبارمصرف و برای بطری های پلاستیکی (پت) مشکل وجود دارد، اظهار کرد: مقدار بسیاری از موادی که در بورس ارائه می گردد به اشکال متفاوت به دست دلال ها می رسد و آنان نیز مواد اولیه را در مرزها به نرخ کیلویی ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان به عراق و ترکیه می فروشند.

بنابراین احتیاج تولیدکنندگان داخلی تامین نمی توان. وی اضافه کرد: این درحالی هست که نرخ مواد اولیه در بورس قبل از اینکه سقف رقابت برداشته گردد ۶۵۰۰ تومان بود. اما امروز سقف برداشته شده که ممکن است وضع خوب تر گردد، چراکه برداشته شدن سقف در بازار بورس موجب می گردد اشخاص برای به دست آوردن نفع زیادتر اقدام به صادرات نکنند.

اما این نفع اضافه به جیب پتروشیمی ها می رود.

صحاف امین با اشاره به اینکه در گذشته تولیدکنندگانی که تولید نمی کردند مواد اولیه را به دلال ها می فروختند و آنان نیز با نرخ بالاتر به تولیدکنندگان دیگر ارائه می کردند، اظهار کرد: تا ۲۵ شهریور، سقف رقابت در بورس ۱۰ درصد بود؛ یعنی هرکس تا سقف ۱۰ درصد می توانست گران تر از نرخ پایه مواد تهیه کند اما حالا سقف رقابت برداشته شده و تولیدکننده ای که به مواد اولیه احتیاج داشته باشد، توان دارد تا هر سقفی آن را گران تر از نرخ پایه بخرد.

 تولیدکنندگان قلابی عامل دیگر کم بودن مواد اولیه فرآورده ها پلاستیکی

وی اضافه کرد: بنابراین برداشته شدن سقف رقابت در بورس کالا، پتروشیمی مواد اولیه را به نرخ بالاتر از نرخ پایه می فروشد و پول اضافه ای که بابت مواد اولیه پرداخت می گردد، به جیب پتروشیمی ها می رود.

صحاف امین در ادامه در کنار پتروشیمی که یکی از مقصران کاهش مواد اولیه در بازار مواد پلاستیکی بودند، افرادی را که در سایت بهین یاب به نام تولیدکننده مواد اولیه می گیرند را عامل افزایش نرخ دانست. وی اضافه کرد: افرادی می باشند که در سایت بهین یاب به نام تولیدکننده مواد اولیه می گیرند اما کار تولید انجام نمی دهند و در عوض آنان را در بازار آزاد می فروشند…

به گفته ریاست انجمن ملی صنعت های پلاستیک و پلیمر، دلیل دیگر افزایش نرخ ظروف پلاستیکی را تغییر نرخ ارز دانست، چراکه در گذشته، نرخ ارز آزاد و دولتی به ترتیب ۳۷۰۰ و ۴۰۰۰ تومان بود اما در حال حاضر مقدار آنان ۴۲۰۰ و ۱۳۷۰۰ تومان هست به همین سبب کسانی که توان دارند مواد اولیه تهیه کنند، به جای تولید با نرخ بالاتر آنان را می فروشند. بنابراین موجب کم بودن در بازار و افزایش نرخ می گردند.

پیشتر واردات مواد اولیه، بازار را متعادل می کرد

صحاف امین با بیان اینکه در گذشته این کم بودن مواد اولیه با واردات جبران می گردید، اظهار کرد: در حال حاضر واردات نیز دچار مشکل شده هست، چراکه با ارز ۸۰۰۰ تومانی واردات برای فعالین اقتصادی دشوار هست. علاوه بر این وارد کننده باید ارز مورد نیازش را از سیستم نیما تهیه کند اما در این سیستم گاهی ارز به اندازه کافی وجود ندارد و تولیدکنندگان باید روزها و هفته ها در انتظار واردات مواد اولیه باشند.

  وی اضافه کرد: در سال گذشته مقدار بسیاری مواد اولیه از کشورهای بیگانه وارد می گردید، چراکه پتروشیمی نمی توانست احتیاج کامل بازار را تامین کند و از سوی دیگر تولیدکنندگان بزرگ ترجیح می دهند، همیشه مواد داشته باشند، چراکه مشخص نیست در بورس قطعا بتوانند مواد اولیه تهیه کنند. بنابراین علاوه بر اینکه گاهی تولیدکنندگان از طریق واردات، مواد اولیه را ارزان تر از نرخ بورس تهیه می کردند، بازار نیز تا حد بسیاری متعادل می گردید.

انتهای پیام