دریاچه تصنعی تبریز روی آن ساخته شده هست که این شاخه پس از گذر از تبریز و پس از ملحق شدن به آجی چای به دریاچه ارومیه وارد می گردد. وی درباره ساخت دریاچه تصنعی اظهار کرد: سازمان مراقبت محیط زیست با ساخت این دریاچه مخالفت نموده هست و می اندیشم تا کنون هم منتفی […]

دریاچه تصنعی تبریز روی آن ساخته شده هست که این شاخه پس از گذر از تبریز و پس از ملحق شدن به آجی چای به دریاچه ارومیه وارد می گردد.

وی درباره ساخت دریاچه تصنعی اظهار کرد: سازمان مراقبت محیط زیست با ساخت این دریاچه مخالفت نموده هست و می اندیشم تا کنون هم منتفی شده هست.

مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی کشور در جواب به این سوال که دریاچه تصنعی تاثیر وسیع ای روی دریاچه ارومیه خواهد داشت یا نه؟ اظهار کرد: شاید آب مورد احتیاج برای دریاچه تصنعی به لحاظ حجمی بردریاچه ارومیه مؤثر نباشد اما نباید از چنین موضوعاتی به این دستاویز که ظرفیت بسیاری ندارند، چشم پوشی کرد چون اگر سیاست دولت در این منطقه کنترل مصارف و هدایت آب ها به سمت دریاچه هست،این سیاست قطعا باید اجرایی گردد.

به گفته باقرزاده کریمی، حتی اگر سدهای با ظرفیت کوچک و دریاچه تصنعی و … عدد قابل ملاحظه ای را از دریافت آب دربرنگیرند، ساخت آنان ناقض سیاست کلیدی دولت یعنی هدایت آب به سمت دریاچه و احیای آن هست. در نتیجه ساخت دریاچه تصنعی در استان آذربایجان شرقی با آن سیاست تطابق ندارد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دیروز مسعود تجریشی – مدیر دفتر برنامه ریزی و تافیق ستاد احیای دریاچه ارومیه – نیز با اشاره به اینکه دریاچه تصنعی آذربایجان شرقی ساخته و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب از رودخانه آجی چای وارد این دریاچه شده هست، تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ موافقتی با ساخت این دریاچه تصنعی نکرده هست و آبگیری آن با مصوبات هیات وزیران برای احیای دریاچه ارومیه مغایرت دارد.

وی تاکید کرد که ساخت دریاچه تصنعی در تبریز تخلف محرز از مصوبات هیات وزیران برای احیای دریاچه ارومیه محسوب می گردد. به همین خاطر یک بازرس از سوی سازمان محیط زیست به منظور تألیف اطلاعات و مشخص گردیدن جزییات موضوع به منطقه فرستاده شده هست، در نتیجه

علاوه بر این فرهاد سرخوش – مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی – نیز روز چهارشنبه (۲۴ مردادماه) در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرده بود که آذربایجان شرقی با احداث دریاچه تصنعی و ایجاد آب بند یک خیانت بزرگ به دریاچه ارومیه

انتهای پیام