به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، چاپگرهای سه بعدی به تدریج ارزان تر و خوب تر می گردند و راحت تر در دسترس قرار می گیرند. شاید در ابتدا، مدل های کمتری از چاپگرهای سه بعدی وجود داشت که کار کردن با آنان دشوار و هزینه آنان بالا […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، چاپگرهای سه بعدی به تدریج ارزان تر و خوب تر می گردند و راحت تر در دسترس قرار می گیرند. شاید در ابتدا، مدل های کمتری از چاپگرهای سه بعدی وجود داشت که کار کردن با آنان دشوار و هزینه آنان بالا بود اما در حال حاضر شرایط متمایز هست.

حالا چاپگرهای سه بعدی در شکل ها و اندازه های گوناگونی در دسترس می باشند که با گذشت زمان به کارآیی آنان اضافه می شود اما علی رغم تنوع چاپگرهای موجود در بازار، انتخاب یک مورد مناسب کار سختی هست.

با انتهاء یافتن سال ۲۰۱۸، خوب ترین چاپگرهای سه بعدی به ترتیب معرفی شده اند تا امکان انتخاب برای اعضاء، آسان تر باشد.

“فرمبلز فرم۲”(FORMLABS FORM ۲)

میتوان اظهار کرد که چاپگر شرکت “فرمبلز”(Formlabs) میتوان اظهار کرد که چاپگر شرکت “فرمبلز”(Formlabs) نامیده شده به فرم۲، خوب ترین نوع چاپگر سه بعدی هست. طراحان فرآورده ها، مهندسین و هر کسی که به اشیای چاپ سه بعدی با کیفیت بالا احتیاج دارد، توان دارد از این چاپگر بی نهایت دقیق استفاده نماید.

سامانه رزین این چاپگر علاوه بر مدیریت آسان مواد، امکان چاپ در اندازه بزرگتر و پاکسازی سامانه را نیز فراهم می کند. فرم۲ توان دارد به طور خودکار نوع رزین به کار رفته را تشخیص دهد و به عضو کمک کند میزان ذخیره رزین دستگاه را ارزیابی کند.

برای استفاده از این چاپگر، کافیست مدل مد نظر را در اپلیکیشن “طراحی به مدد رایانه”(CAD) برای استفاده از این چاپگر، کافیست مدل مد نظر را در اپلیکیشن “طراحی به مدد رایانه”(CAD) طراحی کنید و با زدن دکمه چاپ، نسبت به هدایت خودکار و شکل دادن به مدل های سه بعدی خود اقدام کنید.

چاپ سه بعدی حرفه ای، کار آسان ای نیست. عضو باید طرح های چاپ گشته را با وصل شدن به وای -فای ارسال نماید و مدیریت آنان را با کمک صفحه کلید لمسی انجام دهد. در طول فرآیند چاپ، با کمک مکانیسم به کار رفته در چاپگر و مخزن گرم رزین، اشیای محکم و قابل اطمینانی شکل می گیرند.

گرچه فرم۲، نرخ بالایی دارد اما کیفیت آن از همه چاپگرهای موجود در این لیست خوب تر هست.

در واقعیت، فرم۲، کامل ترین و دقیق ترین چاپگر سه بعدی هست و قوی ترین ساختار را دارد.

جنس فرم۲ نیز با چاپگرهای دیگر تماما متمایز هست. در ساخت این چاپگر به جای حرارت دادن رشته پلاستیکی و خارج کردن آن از یک نازل برای ساخت لایه به لایه اشیا، از یک سامانه طراحی لیزری استفاده می شود تا اشیا با کمک یک رزین ماوراءبنفش ساخته گردند.

فرم۲، تنها چاپگری نیست که در آن از این روش استفاده شده اما آسان ترین چاپگر برای استفاده هست.

نرخ چاپگر فرم۲، ۳۵۰۰ دلار تعیین شده هست.

“لولزبوت مینی” (LULZBOT MINI)

چاپگر لولزبوت مینی، خوب ترین چاپگر برای استفاده افرادی هست که می خواهند کار چاپ سه بعدی را جدیدا شروع کنند.

این چاپگر تمام فلز، بسیار قابل اطمینان هست و یک سامانه خودکار دارد که برای ساخت اشیا هم در اندازه بزرگ و هم در اندازه کوچک، کارآمد هست. لولزبوت مینی با بهره گیری از فناوری چاپ سه بعدی و داشتن یکی از بیشترین ظرفیت های چاپ در میان چاپگرهای هم سطح خود، آماده کار هست.

علی رغم چاپگر لولزبوت مینی، اعضاء توان دارند از مزایای داشتن یک چاپگر مدرن برخوردار گردند و در آن از مواد تازه ای استفاده نمایند. این چاپگر، اشیای چاپ سه بعدی را تا وقتی که گرم می باشند در خود نگه می دارد و آنان را بعد از سرد شدن عرضه می دهد.

این چاپگر علاوه بر امکان استفاده آسان، مجال زیادی برای یادگیری و پیشرفت فراهم می کند. اعضاء تازه کاری که در جستجوی یک چاپگر بسیار مطمئن و همه کاره می باشند، توان دارند لولزبوت مینی را برای کار خود انتخاب نمایند.

در حال حاضر، چاپگرهای زیادی برای اشخاص غیرحرفه ای در بازار وجود دارد اما تعداد اندکی از آنان بدرستی کار می کنند. علی رغم این چاپگر، عضو توان دارد سه نوع وضوح بالا، متوسط و پایین را انتخاب نماید تا دیگر نیازی به استفاده از تنظیمات گیج کننده مثل سرعت جداسازی، چگالی یا دما نداشته باشد. این فقدان دسترسی موجب می شود دستگاه راحت تر عمل کند اما کار با چاپگر را در ابعاد بزرگ دشوار می سازد.

لولزبوت مینی، با نرخ ۱,۲۵۰ دلار عرضه شده هست.

“مونوپرایس مینی دلتا”(MONOPRICE MINI DELTA)

چاپگر مونوپرایس مینی دلتا، خوب ترین و امیدوارکننده ترین چاپگری هست که با نرخ پایین عرضه شده هست. این چاپگر با داشتن هزینه کم کیفیت بالای چاپ، در لیست خوب ترین چاپگرهای سه بعدی قرار دارد.

مینی دلتا، یک قاب استیل دارد که با آلومینیوم مشکی پوشیده شده هست و میزان وضوح لایه آن به ۵۰ میکرون می رسد؛ بنابراین میتوان اظهار کرد که این چاپگر یک اسباب بازی نیست و واقعا کارآیی دارد.

این چاپگر علاوه بر داشتن نرخ کم، به یک صفحه قابل گرم شدن و یک صفحه LCD مجهز هست؛ بنابراین، از پیچیدگی جلوگیری می شود و امکان اشتباه در چاپ بشدت کاهش می یابد. این ابزارها طبق معمول در چاپگرهایی با نرخ بیشتر از ۱۰۰۰ دلار موجود هست اما این چاپگر، چنین شرایطی را با هزینه کم برای عضو فراهم می کند.

علاوه بر ابزارها مذکور، استعداد تنظیم گرما در مونوپرایس مینی دلتا فراهم هست تا عضو بتواند چاپ را با استفاده از مواد متفاوتی انجام دهد. این چاپگر به علت داشتن بستر قابل گرم شدن توان دارد سطح اشیای چاپ گشته را تنظیم کند؛ بنابراین نیازی به انجام اندازه گیری قبل از چاپ توسط عضو نیست.

علی رغم ابزارها این چاپگر نمی شود اظهار کرد که به علت هزینه پایین، انتخاب شایسته ای برای اشخاص تازه کار نیست.

نرخ چاپگر مونوپرایس مینی دلتا، ۱۶۰ دلار تعیین شده هست.

“آنی کوبیک فوتون” (ANYCUBIC PHOTON)

چاپگر آنی کوبیک فوتون که شاید یکی از جذاب ترین فرآورده ها موجود بازار باشد، علاوه بر داشتن نرخ پایین، توان دارد چاپ اشیا را به طور کامل و با در نظر گرفتن تمام جزئیات انجام دهد.

این چاپگر علی رغم نرخ کم، استعداد تولید اشیا را با جزئیات کامل دارد و در فرآیند چاپ توان دارد لایه های بسیار نازکی را چاپ کند که باریک تر از پهنای موی آدم می باشند اما جزئیات را دربردارنده می گردند.

این محصول در قیاس با چاپگرهای سه بعدی دیگر، بسیار کارآمد هست و تنظیم و استفاده از آن کار سختی نیست.

رزین به کار رفته در این چاپگر، چسبناک، بدبو و اندکی سمی هست؛ بنابراین باید هنگام کار با آن مواظب بود. اعضاء باید برای استفاده از این چاپگر، دستکش دارا باشند تا از هرگونه ارتباط با رزین اجتناب شود.

از آنجا که بعد از کار با این چاپگر، تمام قطعات باید با اتانول شسته گردند و صفحه چاپگر نیز تمیز شود، اعضاء مراحل زیادی را پیش رو خواهند داشت.

چاپگر آنی کوبیک فوتون، با نرخ ۴۹۹ دلار به بازار عرضه شده هست.

“مونوپرایس میکر سلکت پلاس” (MONOPRICE MAKER SELECT PLUS)

گرچه شرکت مونوپرایس، قبل از این نیز چاپگرهای زیادی عرضه داده اما هیچ کدام مثل این نسخه، کارآمد و در عین حال ارزان نرخ نبوده اند.

چاپگر مونوپرایس میکر سلکت پلاس که خوب ترین چاپگر با نرخ کمتر از ۵۰۰ دلار هست، همه خصوصیات لازم برای یک چاپگر سه بعدی را دربردارنده می شود.

تا قبل از این، یافتن چاپگری با هزینه کمتر از ۱۰۰۰ دلار که به صفحه قابل گرم شدن، قالب ثابت و اکسترودر مجهز باشد، کار سختی بود اما حالا، همه این گزینه ها با هزینه بسیار کم در مونوپرایس میکر سلکت پلاس وجود دارند. این چاپگر، استعداد کار کردن با مواد زیادی دارد و به جای داشتن دکمه های فیزیکی، به یک پنل LCD لمسی مجهز هست.

چاپگر مونوپرایس، دو قسمت مجزا دارد که بعد از باز کردن بسته بندی آن باید با کمک چهار پیچ و در بعضی مورد ها وصل شدن به برق روی هم سوار گردند. یک کتاب راهنما در بسته بندی مونوپرایس قرار دارد که توان دارد به اعضاء در فرآیند تنظیمات کمک کند و کیفی که بهمراه چاپگر عرضه می شود، در بر دارنده تمام وسیله مورد احتیاج برای راه اندازی آن هست.

مونوپرایس بعد از سوار شدن دو قطعه و وصل شدن به برق، مثل هر چاپگر سه بعدی دیگری عمل می نماید و با زدن کلید روی صفحه لمسی، آماده انجام دادن فرآیند چاپ هست.

صفحه لمسی چاپگر، گزینه ای هست که شاید قبل از این، کسی به داشتن آن فکر نمی کرد اما حالا کنار گذاشتن طرح دسته کنترل، خوب ترین گزینه مونوپرایس هست که یکنواختی هدایت سامانه چاپگر را رفع می کند.

چاپگرهایی که با نرخ کمتر از ۵۰۰ دلار عرضه می گردند، طبق معمول امکان چاپ در طول، عرض و ارتفاع بیشتر از شش اینچ را ندارند اما این چاپگر جدید توان دارد چاپ را در ابعاد هفت اینچی انجام دهد. بنابراین، عضو نه فقط توان دارد بخش های بزرگتری را چاپ کند لکن از عهده چاپ بخش های کوچک بیشتری نیز برمی آید.

نرخ چاپگر مونوپرایس میکر سلکت پلاس، ۳۹۹ دلار تعیین شده هست.

“پروساI۳ MK۲” (PRUSA I۳ MK۲)

پروسا، کاربردی ترین چاپگر سه بعدی برای اقدامات تجاری هست و در سال ۲۰۱۶ نیز پرکاربردترین چاپگر سه بعدی بود.

این چاپگر در سال ۲۰۱۲ توسط “جوزف پروسا”(Josef Průša) این چاپگر در سال ۲۰۱۲ توسط “جوزف پروسا”(Josef Průša) ابداع گردید. آخرین نسخه پروسا نامیده شده به “i۳ MK۳”

هزینه کم و سادگی استفاده از پروسا، آن را به یک چاپگر پرطرفدار در میان علاقمندان و اشخاص حرفه ای مبدل کرده هست.

پروسا I۳ MK۲، خوب ترین چاپگری هست که خود عضو از عهده ساخت آن برمی آید. عضو توان دارد با سوار کردن قطعات چاپگر، در هزینه ها صرفه جویی کند.

شاید چاپگرهای دیگری نیز شبیه به پروسا وجود دارا باشند اما کارکرد هیچ یک از آنان مثل این چاپگر نیست. پروسا، سال ها تست و تنظیم را پشت سر گذاشته و با الهام از چاپگرهای سه بعدی متفاوتی ساخته شده هست؛ بنابراین تقریبا یک ماشین کوچک قابل اطمینان هست.

سوار کردن چاپگر، اولین گام در دنیای چاپ سه بعدی محسوب می گردد و عضو باید در این فاز، اصول ساخت یک چاپگر را فهم کند. علی رغم چاپگر پروسا، نباید دلواپس این مبحث باشید زیرا سوار کردن قطعات پروسا، بسیار آسان هست و برای ساخت آن نیازی به لحیم کاری نیست. سخت ترین نکته انتصاب چاپگر از نظر الکترونیکی، وصل کردن رابط ها به برد کلیدی هست.

یکی از مهمترین خصوصیات پروسا، استعداد ارتقاء آن هست؛ بنابراین اگر یک چاپگر سه بعدی خریداری کنید، در آینده توان دارید آن را به نسخه جدیدتر بالا بردن دهید و نیازی به خریدن همه مدل های جدید نخواهید داشت. استعداد بالا بردن نه فقط روش خوبی برای پس انداز هست لکن توان دارد به عضو در یادگیری ساختار سخت افزار چاپگر کمک کند.

این چاپگر، با نرخ ۷۰۰ دلار عرضه شده هست.

ترجمه و گردآوری: روجا تحریری

انتهای پیام