به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، چند هفته بعد از گمانهزنی های ارزی جدید در صنعت هوایی و در شرایطی که ارز ایرلاین های داخلی برای چند هفته قطع شده بود، سازمان هواپیمایی در بخش نامهای رسمی به ایرلاین ها نرخی جدید برای هزینه های ارزی شان ابلاغ کرد. بدین ترتیب شرکت های هواپیمایی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، چند هفته بعد از گمانهزنی های ارزی جدید در صنعت هوایی و در شرایطی که ارز ایرلاین های داخلی برای چند هفته قطع شده بود، سازمان هواپیمایی در بخش نامهای رسمی به ایرلاین ها نرخی جدید برای هزینه های ارزی شان ابلاغ کرد.

بدین ترتیب شرکت های هواپیمایی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به صورت رسمی وداع کردند و برای دریافت نرخ دقیق ارز راهی سیستم سنا شدند؛ سامانه ای که نرخ ارز آن برای ایرلاین ها در مرز ۹۰۰۰ تومان یعنی بیشتر از دو برابر رقم قبلی تعیین می گردید. در چنین شرایطی شرکتهای هواپیمایی که طبق اطلاعات عرضه شده از سوی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی حدود ۶۰ درصد از هزینه های خود را با ارزهای بیگانه انجام می دهند، راه حلی جز افزایش نرخ بلیت خود نداشتند.

این اتفاق بسیار زود تاثیر خود را در مسیرهای بین المللی برای ایرلاین های ایرانی گذاشت و در این بین با توجه به این که شرکتهای بیگانه فشار بیشتری را متحمل میشدند، نرخ های آنان در عمل افزایشی بسیار زیادتر از شرکت های ایرانی پیدا نمود.

این روند در پروازهای داخلی نیز استمرار یافت؛ تا جایی که بلیت های چند هفته قبل، امروز در بازار نایاب شده اند و هر مسافر برای انجام یک عزیمت رفت و بازگشت داخلی جز در مواردی خاص باید رقمی بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان بپردازد؛ مسئله ای که نخستین نتیجه آن کاهش درخواست ها و پایین آمدن قابل ملاحظه تعداد مسافران می باشد.

ایسنا بعد از عرضه چند گزارش در ارتباط با این بازار، در تعطیلات عید قربان سری به دو فرودگاه کلیدی پایتخت زد تا آخرین وضع این فرودگاه ها را بررسی کند.

مهرآبادِ آرام

فرودگاه مهرآباد تهران به عنوان کلیدی ترین فرودگاه پروازهای داخلی کشور که در طول سال رقمی نزدیک به ۲۰ میلیون مسافر را جابجا می کند، این روزها آرام تر از ماه های گذشته فعالیت می کند.

مشاهدات در دو ترمینال این فرودگاه نشان از آن دارد که هرچند برنامه های پروازی بر طبق فرایند گذشته در دستور کار می باشند و با توجه به افزایش نسبی ناوگان در طول ماه های گذشته، انتخاب مسافران برای پروازهای داخلی بالاتر رفته، اما امروز این ایرلاین ها مسافران کمتری دارند.

درصد قابل ملاحظه ای از پروازهای شرکت های داخلی در ساعات باقی مانده به پرواز هنوز حجم تهی دارند و شرکت ها نرخ های داخل فرودگاه را نیز نسبت به سیستم های فروش بلیت تغییر ندادهاند.

اظهار کرد وگو با مسئولین یکی از ترمینال های فرودگاه مهرآباد نشان می دهد که فرایند کار و برنامه ریزی در فرودگاه تغییر نکرده و این ایرلاین ها می باشند که باید حجم کامل خود برای جذب مسافر را فعال کنند.

یکی از مسافران حاضر در مهرآباد در اظهار کرد و گو با ایسنا احتیاج جدی برای رسیدن به مقصد در کوتاه ترین زمان ممکن را تنها سبب خود برای استفاده از حمل و نقل هوایی می داند و معتقد هست که جز درباره ها خاص، زیادی از مردم ترجیح می دهند از جمل و نقل ریلی و جاده ای استفاده کنند، زیرا در زیادی از مسیرها نرخ عزیمت زمینی یک دهم نرخ بلیت پروازهای داخلی هست.

هرچند بازار در طول روزهای گذشته با شوک قیمتی جدید رو به رو شده و در صورت استمرار وضع فعلی مطمئنا ایرلاین ها گزینه هایی را برای محافظت مسافرانشان عرضه خواهند داد، اما با توجه به شرایط خاص اقتصادی این شرکت ها و حساب مخصوصی که زیادی از آنان روی مسافران داخلی شان باز کرده بودند، به نظر می آید استمرار روند فعلی به نفع هیچ کدام از طرفین نخواهد بود.

ایرلاین های در انتظار در فرودگاه امام (ره)

اگر شوک قیمتی به وجود آمده در پروازهای داخلی در حد چند صد هزار تومان بوده، پروازهای بین المللی در طول روزهای گذشته افزایش نرخ چند میلیون تومانی را تجربه کرده اند و هرچند مسافران این خطوط گاها از نظر مراجع مالی قابل مقایسه نیستند، اما برای دانشجویان، مریض ها و مسافرانی که قصد انجام یک عزیمت تفریحی کوتاه مدت را دارند، بالا رفتن چند میلیون تومانی نرخ بلیت در عمل استفاده از پرواز را غیر ممکن کرده هست.

با این حال ترمینال مسافرگیری امام خمینی (ره) شرایطی عادی دارد و پروازها بر طبق فرایند گذشته انجام می شوند؛ هرچند تعداد مسافران نسبت به گذشته کمتر شده هست.

اظهار کرد و گوی ایسنا با یکی از مسئولین فرودگاه امام خمینی (ره) در این زمینه بیانگر از آن است که در حال حاضر نقطه اتکای کلیدی سفرهای بیگانه به مسافرانی هست که عزیمت اقتصادی و تجاری انجام می دهند و کلیدی ترین نگرانی، ذی ربط به احتمال کاهش تعداد مسافران توریستی هست.

این نگرانی به خوبی خود را در افزایش نرخ های به وجود آمده در هفته های گذشته نشان می دهد. در شرایطی که در اوائل تابستان، مسافران می توانستند با حدود یک میلیون تومان، بلیت رفت و بازگشت به بعضی شهرهای کشورهای منطقه را خریداری کنند، این نرخ ها امروز به مرز سه میلیون تومان دست یافته و تحت تاثیر افزایش نرخ ارز، هزینه های تورها نیز به شکل جدی بالا رفته هست.

در کنار کاهش حتمی تعداد مسافران بینالمللی، دو نکته در این بین ارزش زیادی دارد؛ نکاتی که مسئولین ایستگاه یکی از ایرلاین های داخلی در فرودگاه امام (ره) نیز آن را تصدیق می کند. نکته نخست بحث خرید بلیت سفرهای بیگانه از چند هفته قبل هست. به همین علت زیادی از مسافرانی که در فرودگاه امام (ره) حاضر می باشند، بلیت خود را با نرخ های گذشته خریده اند و به احتمال زیاد چند هفته زمان لازم می باشد تا بتوان تاثیر دقیق افزایش نرخ ها را بر کاهش تعداد مسافران پروازهای بیگانه کاوش کرد. از طرف دیگر ایرلاینهای داخلی در مقایسه با خارجیها افزایش نرخ کمتری داشتهاند و به همین علت درخواست ها برای پروازهای آنان زیادتر هست.

بررسی های ایسنا نشان می دهد که یکی از پروازهای ایرلاین اماراتی که تهران را به مقصد دوبی ترک میکرد، در شرایطی که بیشتر از ۳۰۰ مسافر حجم داشت، پرواز خود را با ۶۶ مسافر انجام داد و این یعنی هواپیما با حدود یک پنجم حجم پایانی خود پرواز نموده هست.

در چنین فضایی شاید ایرلاین های داخلی راه حلی جز مدیریت شرایط و استمرار حضور در پروازهای داخلی نداشته باشند، اما مطمئنا ایرلاین های بیگانه که با هدف اکتساب نفع وارد بازار ایران شدهاند، با تحولات نرخی به وجود آمده و کاهش درخواست ها شاید زیادی از آنان تصمیم دریافت کنند در آینده نزدیک یا پروازهایشان را کاهش دهند یا به صورت کل عطای ماندن در ایران را به لقایش ببخشند؛ تصمیمی که میتواند برای صنعت هوایی ایران در آینده نزدیک بسیار گران تمام گردد.

تصویر ها و گزارش از خبرنگار ایسنا جواد هاشمی

انتهای پیام